Co to jest rehabilitacja?

Co to jest rehabilitacja?

Co to jest rehabilitacja? Właściwa sprawność, jest bardzo ważna dla każdego spośród nas. Jest ona niezbędna celem wykonywania zwykłych czynności domowych, czy też zawodowych. Czasami jednakże zdarzy się, iż w wyniku poważnego wypadku, a także choroby tracimy sprawność. W takim przypadku niekiedy jedynym słusznym rozwiązaniem, będzie odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja. Co to jest rehabilitacja? Jakie mogą być jej rodzaje? Na te pytania odpowiedzi udzielamy poniżej.

Czym jest rehabilitacja?

fizjoterapeuci
fizjoterapeuci

Rehabilitacja to forma kompleksowego wspierania, która skierowana jest do osób niepełnosprawnych psychicznie oraz fizycznie. Ma za zadanie przywrócić całkowitą albo częściową sprawność psychiczną albo fizyczną. Różne rodzaje rehabilitacji, przeznaczone są dla osób mających różne problemy – wyróżnić możemy między innymi rehabilitację po udarze mózgu, zawale serca, złamaniu kończyny, a także rehabilitację dla osób mierzących się z różnymi schorzeniami.
Z zabiegów o charakterze rehabilitacyjnym skorzystać mogą również osoby, które mają problemy pourazowe. Nierzadko zlecane są one osobom po złamaniach – dzięki czemu mają one szansę na szybszy powrót do zupełnej sprawności.

Polecamy :

Rehabilitacja kardiologiczna

Rehabilitację kardiologiczną przeprowadza się w wypadku schorzeń, które dotyczą układu krążenia. Obejmuje ona kompleksowy zakres działań mających zapobiegać schorzeniom serca, leczyć i poprawiać jakość życia, oraz funkcjonowanie osób chorych. Celem jest także minimalizacja postępowania schorzeń mięśnia sercowego, a także zmniejszenie śmiertelności w wyniku chorób układu krążenia.

Rehabilitacja o charakterze kardiologicznym, to przede wszystkim:

Uwzględnione zostaje również wprowadzenie odpowiedniej diety i zmiany w dotychczasowym trybie życia osoby chorej.

Rehabilitacja ortopedyczna

Wśród osób, które korzystają z zajęć uwzględniających rehabilitację ortopedyczną znajdują się ci pacjenci, którzy wracają do pełnej sprawności fizycznej po dłuższym unieruchomieniu, a także po różnych urazach. Praktycznie każdy z przypadków choćby kilkutygodniowego unieruchomienia, czy to nogi w gipsie na skutek złamania, zabiegi rehabilitacyjne na kolano, czy też całego organizmu w wypadku długiej choroby i konieczności pozostania w pozycji leżącej, wymaga stopniowego przywrócenia do zupełnej sprawności sprzed momentu unieruchomienia.
Rehabilitacja ortopedyczna przebiega z zastosowaniem ćwiczeń o charakterze fizycznym pod opieką rehabilitantów albo specjalistycznego sprzętu, który wykorzystuje oddziaływanie zjawisk fizycznych na ludzki organizm.

Rehabilitacja kręgosłupa

Rehabilitacja kręgosłupa, stanowi nie tylko ważną część leczenia zmian zwyrodnieniowych, ale też reumatycznych. Zaleca się ją głównie po przebytych operacjach, urazach, czy też w przebiegu dyskopatii. Zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup opierają się na oddziaływaniu na niego właściwie dobraną siłą fizyczną, a poza tym na używaniu kąpieli w solance i hydroterapii, jak również masaży podwodnych, natryskowych, czy też wirowych, które wykazują działanie rozluźniające i uspokajające na mięśnie i pobudzające ukrwienie skóry.
Inna metoda rehabilitacji kręgosłupa, to użycie krioterapii, która oparta jest na zastosowaniu bardzo niskich temperatur do uzyskiwania efektów leczniczych. Zabieg ten, może być stosowany zarówno miejscowo, jak i ogólnie.

Rehabilitacja neurologiczna

Rehabilitacja neurologiczna, jest działem zajmującym się pacjentami po przebytych urazach rdzenia kręgowego i mózgu, krwotocznych albo niedokrwiennych udarach mózgu, jak również pacjentami chorującymi na przewlekłe schorzenia związane z ośrodkowym układem nerwowym – chorobę Parkinsona, czy też stwardnienie rozsiane.
W przypadku rehabilitacji neurologicznej, ważną rolę pełnić będzie powtarzalność, jak i czas. Największą efektywność terapeutyczną, osiągnąć można w przypadku możliwie jak najwcześniejszego podjęcia terapii od chwili pojawienia się choroby neurologicznej, oraz systematycznego stosowania się do ćwiczeń. Konsekwencja i bezwzględne zastosowanie się do zaleceń medycznych w wypadku schorzenia neurologicznego, stanowi podstawę do osiągnięcia terapeutycznego sukcesu.

Rehabilitacja psychologiczna

Oparta jest na udzielaniu osobom niepełnosprawnym pomocy w zakresie pokonywaniu psychicznych oporów, które mają bezpośredni związek z niepełnosprawnościami. Ponadto, ma za zadanie pomóc przystosować się do otoczenia. Aby kompleksowa rehabilitacja, mogła przebiegać prawidłowo, konieczne są: motywacja, akceptacja, realna ocena własnych możliwości, aktywna postawa, wypracowanie zupełnie nowego planu na życie, przystosowanie do życia, psychoterapia, czy też ergoterapia (choreoterapia, biblioterapia, psychorysunek, muzykoterapia, terapia zajęciowa).

Rehabilitacja społeczna

Ten typ rehabilitacji, zajmuje się relacjami o charakterze socjo-społecznym. Jej głównym celem, będzie umożliwienie niepełnosprawnym osobom brania aktywnego udziału we wszelkich przejawach życia społecznego. Zatem, pośrednio dzięki takiej rehabilitacji, osoby niepełnosprawne stają się ponownie pełnoprawnymi członkami społeczeństwa.

About the author