Fizjoterapia przy dziecięcych wadach postawy

Fizjoterapia przy dziecięcych wadach postawy

Fizjoterapia przy dziecięcych wadach postawy: wydawałoby się, że układ kostny dziecka jest w pełni wykształcony. Nie jest to do końca prawdą. Sam kręgosłup kształtuje się do 18 roku życia. W dzieciństwie, kiedy jest on bardziej elastyczny, łatwiej skorygować pewne wady. Dlatego tak ważne jest, aby wyrabiać w dziecku nawyk prawidłowego chodzenia i ogólnej postawy ciała. Zdarza się jednak, że to nie wystarcza i należy pomyśleć o fizjoterapii. Dowiedzmy się, czym ona jest i kiedy jest konieczna?

Co to jest fizjoterapia?

Fizjoterapia przy dziecięcych wadach postawy
Fizjoterapia przy dziecięcych wadach postawy

Jest to nauka medyczna polegająca na utrzymaniu i poprawie funkcjonowania układu ruchu człowieka oraz przywracania mu pierwotnych zdolności. Obejmuje naturalne metody, które wykorzystują działanie energii ruchu, bodźców termicznych, elektrycznych i świetlnych. Usługi te mogą być wykonywane tylko i wyłącznie przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Główne obszary jej działania to:
– leczenie schorzeń w obrębie układu ruchu;
– korygowanie nabytych i uwarunkowanych genetycznie wad postawy;
– zmniejszanie napięć mięśniowych (które mogą mieć wpływ na układ neurologiczny);
– leczenie bólu kręgosłupa i stawów.

Ważne, aby fizjoterapeuta wykrył przyczyny zaistniałego problemu, postawi odpowiednią diagnozę i podjął takie działania, aby przywrócić pacjentowi maksymalną zdolność ruchową. Fizjoterapia https://kursy-fizjoterapia.eu/ może przyjąć różną formę. Zależy to od specjalności, jaką posiada fizjoterapeuta oraz od schorzeń, na jakie cierpi pacjent.
Podczas leczenia wad postawy u dzieci, najczęściej przyjmuje się metodę mechanicznej pracy z ciałem i przygotowania takiego zestawu ćwiczeń, które będą mogły wykonywać w domu pod czujnym okiem rodziców. 

Najczęstsze schorzenia u dzieci, a funkcje fizjoterapii

Dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest narażone na zniekształcenie kręgosłupa. Ma to związek z szybkim przyrostem kości w stosunku do masy mięśniowej i problemami wynikającymi z ergonomii środowiska domowego oraz szkolnego. Dziecko rozpoczynające edukacyjną przygodę jest narażone na długie spędzanie czasu w ławce. Skutkuje to częstym garbieniem się, podpieraniem brody na rękach, wyciąganiu szyi do przodu. To wszystko ma negatywny wpływ na kondycję kręgosłupa. Również w domu należy zadbać o funkcjonalność biurka tak, aby młody człowiek nie garbił się, odrabiając lekcje lub grając na komputerze. 

Dziecka nie zawsze da się przypilnować, niekiedy zdarza się, że wady postawy są przekazane genetycznie. Jakie najczęściej patologie kręgosłupa doskwierają w dzieciństwie i jakie funkcje spełnia wtedy fizjoterapia? 

Poznaj ważne dla zdrowia zabiegi rehabilitacyjne:

Plecy okrągłe

Najczęściej występująca wada u dzieci, mająca związek z siedzącym trybem życia i garbieniem się. Mała dawka ruchu, zbyt wiele czasu spędzanego przy biurku i przed komputerem, granie na smartfonie (gdzie dodatkowo obciążone są kręgi szyjne), nie sprzyjają kręgosłupowi w odcinku piersiowym. Wprost przeciwnie, wada może się pogłębiać, co prowadzi do kurczenia klatki piersiowej, zamykania żeber i finalnie kłopotów z oddychaniem. Przy tego typu dysfunkcji pleców stosuję się terapię manualną, masaże i kinezyterapię (leczenie ruchem), która ma na celu rozciąganie przykurczonych mięśni. Fizjoterapeuta prezentuje dziecku ćwiczenia skupiające się głównie na mięśniach piersiowych klatki piersiowej i stawach obręczy barkowej. Ważne są również ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu.

Skolioza

Potocznie nazywana bocznym skrzywieniem kręgosłupa, który wykrzywia się w prawą lub lewą stronę. W konsekwencji barki, łopatki i miednica ułożone są niesymetrycznie. Nieleczona skolioza prowadzi do zwyrodnień kręgosłupa oraz poważnych uszczerbków na zdrowiu. W przypadku jej zdiagnozowania niezbędna jest fizjoterapia oparta głównie na osteopatii, ćwiczeniach stabilizacyjnych i rozciągających.

Koślawość kolan

rehabilitacja dziecięca Szczecin
rehabilitacja dziecięca Szczecin

Jak sama nazwa wskazuje, jest to wada obejmująca kończyny dolne. Dziecko ma tendencję zamykania kolan do środka, przez co przypominają one kształt litery “X”. Przypadłość ta może zostać wyleczona tylko w wieku dziecięcym, dlatego po zdiagnozowaniu należy niezwłocznie podjąć niezbędne działania. Koślawość kolan powoduje niepewny, chwiejny chód dziecka, a w konsekwencji nawet ból. Podczas chodzenia ciężar ciała jest nierównomiernie rozłożony, a to prowadzi do osłabienia kolan. Funkcja fizjoterapii sprowadza się tutaj głównie do kinezyterapii, terapii manualnej i ćwiczeń korekcyjnych.

Im wcześniej, tym lepiej

80% wad postawy powstaje w ciągu naszego życia. Największe szanse na ich skorygowanie mają osoby jeszcze w wieku dziecięcym. Dziecko średnio do 7 roku życia naśladuje swojego rodzica, który jest dla niego jak lustrzane odbicie. Warto wykorzystać to do wpajania dziecku zasad prawidłowej postawy. Jeśli rodzic będzie się poprawiał, dziecko zrobi to samo.  

Kiedy jednak złe nawyki pojawią się u malca, szybka reakcja rodzica, częste zwracanie mu uwagi oraz namawianie do aktywności fizycznych mogą przyczynić się do ich zniwelowania. W przypadku każdej z wad niezależnie od stopnia zaawansowania, warto zasięgnąć opinii specjalisty. Rehabilitacja rehabilitacja-24.pl/ może okazać się zbawienna w skutkach i uchronić dziecko przed późniejszymi problemami z układem kostnym, neurologicznym oraz oddechowym.

 

About the author