Nakładanie gładzi szpachlowej krok po kroku

Gładź szpachlowa stanowi jeden z najpopularniejszych elementów chemii budowlanej, a zarazem coś, co wykorzystuje się bezwzględnie zawsze przy pracach budowlanych, ale i remontowych. Jej główne zastosowanie zakłada wygładzanie powierzchni ścian zewnętrznych, wewnętrznych oraz sufitów, prowadzące do pozbycia się wszelkiego rodzaju nierówności, ale też wypełnienia ewentualnych w nich ubytków. Jak jednak ową gładź szpachlową wykorzystywać i czy da się tę czynność wykonywać samodzielnie?

Samodzielnie nakładanie gładzi szpachlowa

Odpowiadając na pytanie zadane powyżej trzeba powiedzieć, że gładź szpachlowa https://smig.pl jest możliwa do samodzielnego nałożenia . Co więcej, jest to czynność na tyle mało skomplikowana, że nawet się to poleca – z tym, że warto się wcześniej zapoznać z tym, jak cały ten proces powinien wyglądać, by uzyskany w jego ramach efekt był po prostu zadowalający.

Przygotowania do nakładania gładzi szpachlowej

Nakładanie gładzi szpachlowej powinniśmy tak właściwie rozpocząć od właściwego do tego przygotowania – musimy kupić produkt jak najlepszej jakości, by ten spełniał nasze oczekiwania, był wystarczająco trwały i po prostu solidny. To jednak nie jedyny element przygotowań. Do tych równie istotnych należy:

  • zabezpieczenie sprzętu w domu czy mieszkaniu – w czasie prac z gładzią szpachlową istnieje spora szansa na trwałe uszkodzenie delikatnego sprzętu znajdującego się w okolicach. Warto jest go przykryć folią ochronną, albo – w najlepszym przypadku – przenieść do innego, bezpiecznego pomieszczenia. Pamiętajmy, że zabezpieczyć powinniśmy również podłogę – zwłaszcza, jeśli tworzą ją panele.
  • przygotowanie podłoża – również miejsce docelowe, w którym znajdzie się gładź powinno być odpowiednio przygotowane do całego procesu. Jeśli to możliwe, powinniśmy pozbyć się resztek farby, która okalała ścianę czy sufit – ta może mieć różną przyczepność, a my oczekujemy tej największej. Możemy to zrobić chociażby drucianą szczotką i szpachelką (nie obawiajmy się o uszkodzenie ściany – i tak będziemy ją uzupełniać). Ściana musi być również czysta, pozbawiona kurzu oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć na przyczepność gładzi.
  • pokrycie preparatem gruntującym – choć to nie jest wymagane, warto to zrobić, gdyż ten znacząco zwiększa przyczepność gładzi szpachlowej, kluczową w całym tym procesie.

Spełniając każdy z powyższych punktów możemy już przejść do zasadniczego procesu – jesteśmy bowiem w pełni przygotowani. My i miejsce docelowe, które chcemy wygładzić.

Właściwe nakładanie

Właściwe nakładanie powinniśmy rozpocząć od przygotowania zaprawy. Gładź szpachlowa zazwyczaj występuje w postaci proszku, który należy rozrobić z wodą. Powinniśmy przy tym podążać za zaleceniami producenta, przede wszystkim jeżeli chodzi o proporcje. Niedopuszczalne jest znalezienie się w niej grudek – mieszajmy ją przy użyciu wiertarki z mieszadłem do momentu uzyskania stałej konsystencji. Możemy też kupić gotową mieszankę, której nie będziemy musieli rozrabiać, a która jest zatem bezpieczniejsza, bo od razu gotowa do użycia. Pamiętajmy też, by stale mieszać całą masę – zwłaszcza, jeśli proces zajmuje nam nieco dłużej.

Samo w sobie nakładanie powinniśmy rozpocząć od takich miejsc, które są dla nas trudno dostępne – to one mogą nam przysporzyć najwięcej problemów i wpłynąć nie tylko na tempo, ale i na inne aspekty dalszego procesu. Najbardziej poleca się rozpoczęcie od sufitu, który zazwyczaj jest najbardziej problematyczny. Dobrze jest też mieć w tym wszystkim jakiś plan – na przykład rozpocząć nakładanie gładzi od okien, idąc w głąb pomieszczenia. W przypadku ścian, zazwyczaj rozpoczyna się od dołu (a zatem od podłogi), kierując się ku górze.

Wszystkie czynności związane z nakładaniem gładzi https://www.smig.pl/A2.html powinniśmy wykonywać przy pomocy specjalnej pacy wykonanej ze stali nierdzewnej (zazwyczaj nie nadaje się ona do ponownego użycia po jednorazowym jej zastosowaniu – miejmy to na uwadze, mając w perspektywie remont większej ilości pomieszczeń). W czasie nakładania dbajmy o to, aby masa stale miała odpowiednią konsystencję – nakładamy też jej odpowiednią ilość – jedna warstwa nie powinna mieć więcej, niż 3 mm grubości, co sprawi, że nie będzie spływała ze ścian, ale też finalnie nie zmniejszy znacząco powierzchni naszego pomieszczenia (pamiętajmy, że dodatkowa warstwa na wszystkich ścianach i suficie potrafi to zrobić – dlatego ważne jest zadbanie o to, by była jak najcieńsza). Często konieczne jest nałożenie drugiej warstwy (na przykład jeśli pierwsza nie pokryła wszystkich nierówności) – zróbmy to dopiero wtedy, gdy pierwsza zdąży zaschnąć.

Podsumowanie

Jak widać po powyższym, gładź szpachlowa nie jest ciężka do nałożenia i można to zrobić całkowicie samodzielnie. Aby jednak zrobić to w sposób solidny, dokładny i skrupulatny, musimy znać podstawy. Pamiętajmy również, że bardzo ważnym elementem całego procesu jest szlifowanie (już po nałożeniu gładzi), pozwalające na wygładzenie powierzchni i zniwelowanie wszelkiego rodzaju nierówności, które mogły się pojawić w jego trakcie.

 

About the author