Wybór telewizora – na co zwrócić uwagę?

Producenci telewizorów wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferują coraz bardziej zróżnicowany asortyment odbiorników telewizyjnych. Zaawansowanie technologiczne stosowane podczas procesu produkcyjnego umożliwia nabycie funkcjonalnego sprzętu do odbioru telewizji naziemnej, kablowej oraz satelitarnej. Obecnie na rynku znajduje się wiele produktów w kategorii sprzętu RTV, wśród którego telewizor to najczęściej wybierane urządzenie, będące zasadniczym elementem domowego centrum rozrywki. Niejednokrotnie wybór odpowiedniego modelu odbiornika dostosowanego do wymagań klienta stanowi wyzwanie, dlatego warto przed zakupem określić posiadany budżet, w którego zakresie użytkownik chce nabyć optymalnie funkcjonalny telewizor.

Ile cali – czyli jaka przekątna telewizora?

Dobór przekątnej telewizora ma istotny wpływ na komfort oglądania przekazu telewizyjnego. Istotne jest zatem, aby rozmiar telewizora dostosowany był zarówno do wielkości pomieszczenia, w którym odbiornik ma być usytuowany, jak również do odległości, z której użytkownicy będą oglądać programy telewizyjne. Według specjalistów branży sprzętu RTV kierowanie się zasadą im większy telewizor https://vobis.pl/rtv tym lepszy zdecydowanie nie sprawdza się w praktycznym użytkowaniu. Według przyjętych norm telewizor full HD powinien być usytuowany w odległości od 4 do 4,5 cm przypadającego na każdy cal przekątnej telewizora. Jeżeli klient zdecyduje się, aby zakupić telewizor Ultra HD (4K) powinien wziąć pod uwagę usytuowanie odbiornika w odległości 2,1 cm przypadającego na każdy cal przekątnej telewizora. Warto zaznaczyć, że odległość oglądania odbiornika telewizyjnego dzieli się na optymalną i minimalną. Powyższe zasady warto brać pod uwagę, ponieważ wpływają one na właściwe dostosowanie odległości dla wybranego rozmiaru telewizora, który powinien być optymalnie dostosowany w połączeniu z rozdzielczością.

Typ matrycy

Rodzaj matrycy to jeden z najważniejszych parametrów każdego odbiornika telewizyjnego. Obecnie do najpopularniejszych rodzajów wyświetlaczy należą m.in. technologie OLED, LCD/LED oraz QLED. Telewizor OLED charakteryzuje się głęboką czernią oraz kontrastem przy zachowaniu naturalnych kolorów. Dodatkowym atutem tego typu wyświetlacza jest brak degradacji kolorów w zależności od kąta oglądania. Zastosowanie organicznych diody LED sprawia, że emitują one światło wpływające na przekaz niezwykle realistycznego obrazu. Telewizor LCD/LED wyposażony jest w panel LCD, a diody LED pełnią funkcję jego podświetlania. Telewizor tego typu cechuje się jasną czernią oraz niskim kontrastem. Ponadto występuje tu degradacja kolorów w zależności od kąta oglądania przekazywanego obrazu. Zaletą tego typu matrycy jest brak ograniczeń w rozmiarze wyświetlacza. Telewizor QLED to ulepszona wersja modelu LCD. Zastosowana technologia Quantum Dot wpływa na uzyskanie wyższej jasności obrazu oraz bogatszych kolorów.

Jaką wybrać rozdzielczość?

Wybór optymalnej rozdzielczości stanowi klucz do komfortu użytkowania odbiornika, który wpływa na zadowolenie klienta i satysfakcję z dokonanego zakupu. Podobnie jak w przypadku rozmiaru telewizora, tak i tutaj nie sprawdza się zasada im większa rozdzielczość, tym lepsza. Właściwy dobór rozdzielczości odbiornika do odległości oglądania umożliwi zaoszczędzenie zainwestowanych pieniędzy. Do najpopularniejszych rozdzielczości należą m.in. HD Ready,  Full HD oraz Ultra HD (4K). Przed wyborem rozdzielczości zakupionego odbiornika warto przeanalizować przeznaczenie urządzenia. Wybór odbiornika t.j. telewizor Ultra HD (4K) do codziennego oglądania transmisji telewizyjnych nie jest właściwym wyborem, ponieważ sygnał telewizyjny nadawany jest w niższym standardzie niż 4K. Sprawia to, że jakość obrazu w tego typu telewizorze https://vobis.pl/rtv/telewizory/philips-32pft5603 będzie zdecydowanie słabsza, a użytkownik będzie widział wszelkie niedoskonałości wyświetlanego obrazu. Wynika to z zasady, że im większa jest rozdzielczość obrazu, tym więcej jest widocznych szczegółów. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku urządzenia t.j. telewizor HD Ready, który przy zastosowaniu dużej matrycy oferuje widzowi obraz niskiej jakości.

Dodatkowe funkcjonalności telewizora

Telewizor jako główne urządzenie w kategorii domowej rozrywki powinno spełniać oczekiwania użytkownika nie tylko w zakresie jakości wyświetlanego obrazu, ale również w obszarze funkcjonalności. Do najpopularniejszych funkcjonalności zaliczają się m.in. technologia Ambilight, która polega na zamontowaniu z tyłu telewizora diod przekazujących kolorowe barwy tworzące neonową poświatę. System Smart TV udostępnia klientowi najpopularniejsze aplikacje t.j. YouTube, Player, Show Max, VOD, HBO GO czy Ipla oraz możliwość korzystania z przeglądarki internetowej. Ponadto nowoczesne odbiorniki umożliwiają nagrywanie obrazu bezpośrednio na dysk twardy (PVR) oraz posiadają wbudowany tuner TV umożliwiający odbiór telewizji naziemnej, kablowej lub satelitarnej. Funkcjonalność PiP pozwala klientowi wyświetlić jednocześnie dwa obrazy na ekranie telewizora. Dopełnieniem bywa funkcjonalny pilot wyposażony w klawiaturę QWERTY, dzięki któremu korzystanie z aplikacji Smart TV jest proste i intuicyjne.

About the author