Wiele ludzi w Polsce korzysta z usług lombardu. Lombardy były, są i prawdopodobnie będą. Czy jest to naprawdę opłacalne? Czy warto korzystać z tego rodzaju pożyczek? Czy lepiej pieniądze pożyczyć w innych sposób? Dowiedz się co można zastawić w lombardzie, czy jest to opłacalne i na jakich zasadach funkcjonuje lombard.
Co to jest lombard?
Lombard często jest mylony ze skupem rzeczy. Kojarzy się z miejscem, gdzie ludzie przynoszą używane przedmioty o określonej wartości i uzyskują za nie gotówkę. Tymczasem lombardy to po prostu prywatne instytucje, które umożliwiają łatwe branie tak zwanych pożyczek pod zastaw. Udzielają one pieniędzy osobom prywatnym, przyjmując jako gwarancję zwrotu gotówki wartościowy przedmiot przyniesiony przez klienta. Do lombardu ludzie przynoszą rzeczy, żeby je zastawić, a nie jest sprzedawać. Przedmiot, który zastawimy dopiero może przepaść, gdy po określonym czasie nie spłacimy naszego zobowiązania wobec lombardu. Przeważnie lombardy udzielają pożyczek na krótkoterminowe terminy i trzeba je spłacić najczęściej w przeciągu miesiąca.
Co można zastawić w lombardzie?
W Lombardzie nie sprzedaje się przedmiotów tylko się je zastawia na jakiś czas. Przeważnie do momentu spłaty. To, co dajemy w zastaw musi mieć wartość materialną. Może to być biżuteria, drogocenne przedmioty, a nawet kolekcjonerskie typu monety czy cenne obrazy, które mają określoną wartość. By uzyskać gotówkę klienci lombardów często przynoszą także sprzęt AGD lub elektronikę. Przedmiotem zastawu może być też pralka, lodówka, telefon lub telewizor. O pewnego czasu przyjmowane są także sprzęty sportowe, elektronarzędzia. Są też lombardy, w których możliwe jest zastawienie obligacji i papierów wartościowych. Ciekawostką jest też fakt, że niektóre lombardy w zastaw przyjmują samochody, motocykle, a nawet nieruchomości, co jest chyba nowością na polskim rynku. Dawniej przyjmowane były zwykłe przedmioty o odpowiedniej wartości. Dziś są to domy i mieszkania. Dużo lombardów w Warszawie posiada tego typu oferty.
Od właściciela lombardu zależy tylko i wyłącznie czy dana rzecz zostanie przyjęta w zastaw. Jeśli przedmiot wykazuje duże ślady użytkowania albo jest zniszczony przedstawiciel lombardu może nie udzielić pożyczki. Może to mieć miejsce w sytuacji, gdy ekran smartfona jest porysowany lub rower jest stary czy uszkodzony. Poza tym częstym powodem odmowy są też gabaryty przedmiotów. Dla dużego lombardu to nie stanowi problemu. Z kolei mały lombard może nie przyjąć przedmiotu ze względu na brak miejsca do jej przechowywania. Najczęściej wygląda to tak, że im cenniejszy przedmiot przyniesiemy w zastaw, tym więcej gotówki możemy pożyczyć. Jednak czy taka usługa jest opłacalna? W mieście takim jak Warszawa ludzie mają większe możliwości. Lombardy w Warszawie wyrastają jak grzyby po deszczu można tak powiedzieć i są przystosowane coraz częściej pod swoich klientów.
Pożyczka w lombardzie
Pożyczka udzielana jest najczęściej po wycenie danego przedmiotu. Pracownik lombardu jest zobowiązany do opracowania wyceny, która będzie zgodna z wartością danej rzeczy. To on podejmuje decyzję na ile wartościowy jest dany przedmiot i jakie są szanse, że w razie nieoddania zobowiązania zostanie szybko odkupiony. Aby lombard odniósł korzyści przy udzieleniu pożyczki to wycena przeważnie jest mocno zaniżana – nawet do 20-50% rzeczywistej wartości. Przykładowo, jeśli używany telefon będzie kosztował 800 zł, lombard może uznać, że stanowi on zastaw pożyczki tylko do wysokości 200 zł. Pożyczki w lombardzie są drogie– zawierają bardzo wysokie oprocentowanie oraz prowizje. Opłata może rosnąć w zależności od wartości zastawu. Trzeba pamiętać, że terminu zwrotu gotówki nie da się też przedłużyć. Jeśli zgodnie z umową nie oddamy pieniędzy na czas, zastawiony przedmiot stanie się własnością lombardu. Wtedy lombard jako instytucja będzie mógł zrobić z tym przedmiotem co zechce np. odprzedać innemu klientowi. Zastawy przedmiotów mogą wydawać się opłacalne, gdy np. dostaliśmy jakąś rzecz w prezencie czy w spadku i nam na niej, aż tak bardzo nie zależy. W praktyce przeważnie bardziej opłaca się dany przedmiot bardziej sprzedać na własną rękę czy wystawić na aukcji, niż oddawać go w zastaw. Nigdy nie mamy też gwarancji, że lombard będzie chciał wziąć daną rzecz w zastaw.
Co jeszcze
Lombardy w Warszawie funkcjonują coraz częściej w formie online. Bardzo dużo tego typu instytucji oferuje takie usługi. Jest to proste rozwiązanie i też praktyczne. Jest to nowa forma pozyskania gotówki. W większych miastach można sobie pozwolić na prowadzenie usług w ten sposób. A czy lombard może nie przyjąć przedmiotów? Oczywiście, że tak. Kiedy jest to możliwe? Gdy sprzęt jest uszkodzony, albo zepsuty. Kiedy nie da się sprawdzić czy dany przedmiot działa. Jeśli przedmiot jest mało wartościowy. Jeśli pracownik ma wątpliwości co do źródła pochodzenia przedmiotu także może odmówić jego przyjęcia w zastaw. Przedmioty nie przyjmie pracownik też w sytuacji, kiedy osoba nie chce się wylegitymować dowodem lub jest niepełnoletnia.