Co robi ortodonta na pierwszej wizycie?

Co robi ortodonta na pierwszej wizycie?

Co robi ortodonta na pierwszej wizycie? Jaki jest cel pierwszej wizyty dziecka u ortodonty? Dziecko zostanie poddane ogólnej ocenie klinicznej jamy ustnej i zębów. W tym czasie ortodonta wykona zdjęcia i prześwietlenia zębów i jamy ustnej. Na tej podstawie ortodonta zaproponuje diagnozę. Określi i wyjaśni wszelkie możliwe do przewidzenia problemy ortodontyczne w przyszłości. Jeżeli Twoje dziecko wymaga leczenia ortodontycznego, konieczne będzie pobranie wycisków zębów. Ma to pomóc ortodoncie w ustaleniu konkretnego planu leczenia w celu rozwiązania wszelkich przyszłych problemów.

Typowe badanie ortodontyczne

Najczęściej stomatolog dziecięcy zaleci wizytę u ortodonty w celu przeprowadzenia badania i konsultacji, gdy dziecko ma mieszankę zębów mlecznych i stałych, zwykle około 7. roku życia. W tym wieku, ortodonta będzie w stanie rozpoznać wszelkie potencjalne problemy ortodontyczne, zwane wadami zgryzu, w ich najwcześniejszych stadiach. Ponadto, jeżeli Twoje dziecko jest młodsze, ale zauważysz, że coś nie wydaje się w porządku ze sposobem, w jaki ich zęby rosną, nie jest za wcześnie, aby zaplanować kontrolę ortodontyczną. Ortodonta może również wykonać panoramiczne zdjęcie rentgenowskie jamy ustnej dziecka. To zdjęcie rentgenowskie pomoże ortodoncie dokładnie określić wszelkie potencjalne problemy i opracować najbardziej kompleksowy i odpowiedni plan leczenia.

W zależności od tego, co ortodonta zobaczy podczas badania, może on wykonać zdjęcie rentgenowskie podczas pierwszej konsultacji lub może zdecydować się poczekać do kolejnej wizyty. Ta wizyta to czas dla ortodonty, aby wysłuchać obaw, które rodzic i dziecko mogą mieć, i odpowiedzieć na pytania, takie jak to, czy leczenie jest potrzebne, kiedy leczenie powinno się rozpocząć, i rodzaj leczenia, który jest zalecany. Jeżeli nie zostanie stwierdzony żaden problem, ortodonta może zasugerować okresowe wizyty, aby można było monitorować wzrost i rozwój dziecka oraz zapewnić, że zęby stałe wchodzą w odpowiednim czasie i we właściwej kolejności. 

Co się stanie, jeśli podczas tej wizyty zostanie wykryty problem ortodontyczny?

Ortodonta porozmawia z Państwem o tym, kiedy rozpoczęcie leczenia będzie najkorzystniejsze dla Państwa dziecka, a także o rodzaju leczenia, które jest zalecane. Dla niektórych dzieci, wczesna interwencja (podczas gdy niektóre zęby mleczne są obecne) może być w ich najlepszym interesie. Jeżeli ortodonta zaleci podejście “poczekamy i zobaczymy”, wzrost i rozwój dziecka będzie okresowo oceniany, a leczenie można rozłożyć w czasie, aby wykorzystać przewidywalne etapy wzrostu. W przypadku niektórych pacjentów ortodoncja ortodonta24.com.pl będzie w stanie osiągnąć wyniki leczenia, które mogą nie być możliwe po zakończeniu wzrostu twarzy i szczęk.

Co zrobić, jeśli moje dziecko ma specjalne potrzeby? Podczas umawiania się na pierwszą wizytę należy poinformować osobę umawiającą wizytę, że dziecko ma specjalne potrzeby i wyjaśnić, na czym one polegają. W ten sposób lekarz i personel mogą przygotować się na wizytę dziecka i sprawić, aby była ona dla niego jak najbardziej przyjemna i komfortowa. Jeśli specjalne potrzeby dziecka są takie, że lekarz nie jest w stanie dostosować się do dziecka, zostaniesz o tym poinformowany podczas umawiania się na wizytę. Ortodonta może być w stanie podać sugestie dotyczące innego specjalisty, który byłby w stanie dostosować się do specjalnych potrzeb Twojego dziecka.

Zobacz inne usługi stomatologiczne:

Opcje leczenia

Co robi ortodonta na pierwszej wizycie?
Co robi ortodonta na pierwszej wizycie?

Tradycyjny aparat ortodontyczny – dzięki zastosowaniu delikatnego, stałego nacisku, aparat ortodontyczny przesuwa zęby do ich właściwych pozycji. Aparaty są mocowane do zębów za pomocą dwóch głównych elementów: zamków i łuku. Zamki są mocowane za pomocą cementu dentystycznego lub kleju, a następnie nawleka się je na drut łuku zębowego, aby przesunąć zęby w odpowiednie położenie. Przezroczysty aparat – ten sposób leczenia ma takie samo zastosowanie jak aparat ortodontyczny, jednak nie wykorzystuje się w nim drutu ani zamków.

Ta metoda leczenia wykorzystuje raczej przezroczyste, dopasowane do indywidualnych potrzeb aparaty, które stopniowo przesuwają zęby na miejsce. Co dwa tygodnie dziecko będzie otrzymywało nowy zestaw alignerów, ponieważ zęby powoli przesuwają się na swoje miejsce. Jeśli górna szczęka wymaga poszerzenia, aby zrobić miejsce dla zębów, stosuje się ekspander podniebienny, który wywiera delikatny nacisk na górne zęby trzonowe. Zderzak wargowy – jest to zabieg konieczny, gdy zęby trzonowe muszą być przesunięte do tyłu, aby zrobić miejsce dla zębów dolnych.

Następny krok

Po omówieniu opcji leczenia lekarz ortodonta doradzi, kiedy należy rozpocząć leczenie. Jeśli Twoje dziecko jest nieco starsze i gotowe do leczenia ortodontycznego, następnym krokiem jest umówienie się na wizytę w celu umieszczenia aparatu. Będziesz także w stanie omówić plany płatności za niezbędne leczenie, zanim zgodzisz się na ich umieszczenie. Rodzice muszę odpowiedzieć sobie na pytanie – jak właściwie wybrać ortodontę? Najpierw warto zasięgnąć opinii wśród rodziców, których dzieci noszą już aparat. Jeżeli to nie przyniesie efektu to warto zwrócić się do swojego stomatologa, który z pewnością doradzi najlepszego specjalistę.

About the author