Czy wiesz jak zrobić masaż w domowych warunkach?

Czy wiesz jak zrobić masaż w domowych warunkach?

Czy wiesz jak zrobić masaż w domowych warunkach? To, że zmęczenie dotyka nas praktycznie każdego dnia, wiemy doskonale. Szkoła, praca oraz inne obowiązki – to wszystko sprawia, że nasz organizm będzie wyczerpany. Z uwagi na to, że nasze ciało oraz umysł stanowią jedność, to odczuwamy ból ze zdwojoną siła. Delikatny masaż to świetna metoda jeśli chodzi o złagodzenie czy też nawet pozbycie się nieprzyjemnego uczucia zmęczenia. Masaż usprawni krążenie krwi, rozluźnia nasze mięśnie oraz także zwiększa produkcję endorfin.

Kosmetyki do masażu

Niestety wiele osób nie ma zielonego pojęcia, jak zrobić samodzielnie masaż. Osoby te borykają się z bólem, jak i także ze zmęczeniem ogólnym organizmu, ale nie wiedzą jak wyeliminować je. Rozwiązanie tychże problemów jest także prostsze, niż się nam zdaje – techniki podstawowe masażu są bowiem bardzo łatwe do opanowania. Dzięki nim wykonanie masażu przebiegnie bardzo sprawnie i bez żadnych trudności, a my będziemy się cieszyć naprawdę dobrym samopoczuciem. Warto przy okazji się wyposażyć w kilka produktów niezbędnych i skorzystać w niektórych przypadkach z pomocy drugiej osoby.

Kosmetyki do masaży, jak kremy, oliwki czy też balsami, są elementem nieodłącznym masażu. Dbają one przede wszystkim o to, aby skóra nie była podrażniona pocieraniem ciągłym – podczas masażu pomiędzy dłonią, a ciałem powstaje tarcie, które się przekłada na sam wzrost temperatury. W przypadku leczniczego masażu jest on wskazany często, ale nie w takiej formie. Pocieranie dłońmi o skórę nienatłuszczoną sprawia, że zaczyna się ona czerwienić i staje się podrażniona, aby nie rzec, że jest zmęczona. Stąd właśnie pojawiła się konieczność użycia odpowiednich poślizgowych środków.

Do klasycznego masażu oraz do masażu relaksacyjnego użyć można oliwki dziecięcej, która także dodatkowo odżywi naszą skórę dzięki witaminom w niej zawartym. Z kolei osoby, które masażem chcą się raczyć często, powinny wybrać mniej tłusty balsam czy też krem, ponieważ kosmetyki tego rodzaju nie zatykają porów i pozwalają skórze o wiele lepiej oddychać. W przypadku osób, które wzmagają się z przewlekłym bólem czy też zmęczeniem mięśni, do leczniczego masażu nada się najlepiej maść delikatnie rozgrzewają, która poprawi dodatkowo krążenie i zmniejszy obrzęk w miejscu pojawienia się kontuzji.

Jakie są rodzaje masażu?

Aby się nieco bardziej zagłębić w ten temat, powinniśmy koniecznie poznać rodzaje masażu. Pierwszy rodzaj to masaż klasyczny. Możemy go stosować na całym ciele czy też na jego partiach wybranych. Sprawdzi się on w przypadku osób, które cierpią na bóle mięśni. Jego zaletą główną jest poprawa krążenia oraz rozluźnienie ogóle mięśni, co skutkuje także zmniejszeniem zmęczenia psychofizycznego.

Masaż relaksacyjny sprawia się w przypadku osób, które na co dzień się raczej nie borykają ze zmęczeniem szczególnym mięśni, a jedynie z ich napięciem drobnym, które powstaje na przykład w związku z trybem siedzącym pracy. Wpływa on korzystnie na ich rozluźnienie, chociaż za jego główną zaletę uznać można komfort psychiczny, jakiego doznajemy podczas jego wykonywania.

Techniki masowania

Wśród technik podstawowych masażu, w przypadku ich praktykowania podczas masażu wykonywane w domu, należy zwrócić uwagę szczególną na rozcieranie, głaskanie oraz także na ugniatanie. Głaskaniem powinniśmy rozpoczynać, jak i także kończyć każdy, nawet bardzo krótki masaż. Przyzwyczaja ono skórę do dotyku, przez co jest ona znacznie gładsza oraz bardziej sprężysta. Głaskanie dodatkowo obniża jej wrażliwość, wpływając na rozluźnienie ogóle organizmu. Głaskanie wykonuje się zawsze wzdłuż mięśnia, zawsze w kierunku serca.

Czy wiesz jak zrobić masaż w domowych warunkach?
Czy wiesz jak zrobić masaż w domowych warunkach?

Rozcieranie jest kolejnym elementem niezbędnym, jeśli chodzi o masaż domowy. Wykonujemy koliste oraz okrężne ruchy, dotykając ciała masowanego opuszkami palców, nadgarstkiem czy też całą dłonią. Rozcieranie może być głębokie czy też powierzchowne. Wszystko jest zależne od użytej siły. Zabieg ten pozwala na pozbycie się stanów zapalnych, które powodują ból.

Skupmy się jeszcze na ugniataniu. Szczególnie się sprawdza w przypadku ramion, pośladków oraz ud, a więc miejsc o bardzo mocno rozbudowanej tkance mięśniowej. Można je porównać do szczypania dłonią otwarta. Ugniatanie pobudza świetnie przepływ krwi, wpływają na kojenie bólu oraz rozluźnienie mięśni.

Zapoznaliśmy się już z podstawami jeśli chodzi o robienie masażu. Dowiedzieliśmy się także, których kosmetyków do masażu nie może zabraknąć w naszej łazience. Powinniśmy także być świadom tego, jakie rodzaje masażu należy stosować w danych okolicznościach. Jeśli popracujemy chociaż troszkę nad wymienionymi technikami masażu, zapewnimy danej osobie relaks taki, na który zasługuje. Na koniec także zwróćmy uwagę na to, że w przypadku masażu domowego możemy sobie poradzić bez pomocy drugiej osoby przy rozmasowaniu wszystkich praktycznie partii ciała. Oczywiście poza kręgosłupem oraz plecami. Nie pozostało nam już nic innego jak odprężenie się i zatracenie w masażu. Na sam koniec dodajmy także, że trening czyni mistrza.

About the author