Fotowoltaika ile można odliczyć od podatku

Fotowoltaika ile można odliczyć od podatku

Fotowoltaika ile można odliczyć od podatku. Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne jest coraz częściej rekomendowana, jako rozwiązanie, które może w dłuższej perspektywie, przynieść nam bardzo dużo oszczędności. Dodatkowo jest to oczywiście rozwiązanie proekologiczne, które z jednej strony pomaga walczyć z globalnym ociepleniem, a z drugiej strony powoduje, że na przykład w naszej okolicy zdecydowanie zmniejsza się smog. Warto jednak podkreślić, że inwestycja w panele solarne, choć jest inwestycją opłacalną i udowodniono to na wielu przykładach praktycznych oraz za pomocą różnego rodzaju wyliczeń, to jednak wiąże się ona z tym, że na samym początku, musimy w taką inwestycję dość sporo zainwestować. Najczęściej przydomowy zestaw fotowoltaiczny będzie nas kosztować od 20 000 do 30 000 zł. W niektórych wypadkach nawet do 50 000 zł. Wszystko oczywiście zależy od tego, jak dużo paneli słonecznych będziemy potrzebowali. Istnieją jednak różnego rodzaju dopłaty oraz możliwości na to, aby koszty tego typu przedsięwzięcia zmniejszyć. Jedną z takich metod jest między innymi odliczanie sobie takiej inwestycji od podatku.

Ile możemy odliczyć od podatku, kosztów wynikających z budowy zestawu fotowoltaicznego?

Kiedy budujemy instalację fotowoltaiczną, to możemy odliczyć sobie koszt budowy takiej instalacji od podatku. Taka możliwość powoduje, że finalny koszt naszej inwestycji w zestawy fotowoltaiczne może być zdecydowanie niższy, niż gdybyśmy takiego odliczenia zrobić nie mogli. Oczywiście istnieje wiele programów, które na przykład dotują fotowoltaikę, takie, chociażby jak “Mój prąd”. Jest to dopłata oczywiście niepozbawiona znaczenia, ale zdecydowanie mniejsza niż to, ile możemy sobie odliczyć od podatku. Przede wszystkim musimy tutaj wziąć pod uwagę, że tak naprawdę nie odliczamy sobie jako tako instalacji fotowoltaicznej. Tak naprawdę odliczamy od podatku koszty poniesione na termomodernizację budynku, a ponieważ instalacje fotowoltaiczne wliczają się w szeroką gamę czynności termomodernizacyjnych, to możemy sobie tego typu instalację paneli słonecznych odliczyć. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że nie odliczamy sobie od podatku na przykład tylko i wyłącznie kosztów związanych z zakupieniem paneli solarnych i z położeniem instalacji elektrycznej, czy zamontowaniem falownika. Możemy również odliczyć sobie tak naprawdę koszt wszelkiego rodzaju potrzebnych do tego materiałów budowlanych, czy usług instalacyjnych oraz doradczych.

Przechodzimy teraz do Meritum, czyli możemy odliczyć sobie od podatku 53 000 zł na poczet poniesionych wydatków na termomodernizację budynków. Jest to oczywiście kwota dość spora. Musimy też powiedzieć, że jest to kwota graniczna. Nie możemy przekroczyć tej kwoty. Może się tak zdarzyć tak, że kwota ta będzie w stanie pokryć w zasadzie z nawiązką wszystkie wydatki, związane z termomodernizacją budynku, natomiast może być tak, że nie będzie to tak naprawdę wszystko, ponieważ na przykład ktoś oprócz wybudowania instalacji fotowoltaicznej, na budynku dodatkowo przeprowadził remont ocieplenia i przeprowadził remont instalacji grzewczej, co znacząco przekroczyło 53 000 zł.

Zobacz również:

 

Kto może odliczyć sobie koszt instalacji ogniw fotowoltaicznych od podatku?

Musimy sobie tutaj powiedzieć, że nie każdy może oczywiście sobie odliczyć koszty instalacji fotowoltaiki od podatku. Pierwszą sprawą, którą musimy poruszyć, jest to, że ulga tego typu obowiązuje od roku 2019 i na odliczenie sobie od podatku kosztów instalacji paneli mamy 6 lat. Jednakże jeżeli ktoś zbudował sobie instalację w roku 2018, to już niestety na tego typu ulgę liczyć nie może, chociaż teoretycznie spełnia jeszcze kryterium 6 lat na rozliczenie. Dodatkowo musimy tutaj powiedzieć, że dotyczy to budynków przeznaczonych na cele mieszkaniowe, i muszą być to budynki, w których osoba, która dokonuje takiej inwestycji, ma minimum 30% własności. Nie oznacza to również, że instalacja musi powstać na przykład na dachu. Tak naprawdę może to powstać gdziekolwiek, ale musi być ona z pożytkiem dla budynku eksploatowana.

Zobacz również:

 

W jaki sposób możemy obniżyć koszty związane z instalacją paneli inaczej?

Odliczenie od podatku jest to oczywiście coś, co może w bardzo dużym stopniu obniżyć koszty związane z instalacją paneli fotowoltaicznych, ale możemy oczywiście poczynić kilka innych rzeczy, które obniżają nam koszt instalacji. Po pierwsze powinniśmy wybrać odpowiednie panele. Bardzo często może się zdarzyć tak, że będziemy namawiani na ładnie wyglądające czarne panele monokrystaliczne, chociaż dostępne będą również granatowe panele polikrystaliczne. W pierwszej wersji oczywiście panele są bardziej wydajne i bardziej estetyczne, ale są też sporo droższe i czasami po prostu nie opłaca się z punktu widzenia ekonomicznego ich instalować. Druga sprawa, o której warto pomyśleć, jest to miejsce, w którym zainstalujemy nasze panele solarne. Jak wspomnieliśmy, nie musi byś to wcale dach naszego domu. Możemy panele zainstalować na ziemi. To jest najtańszym rozwiązaniem lub możemy zainstalować je na garażu. To zdecydowanie obniży koszt instalacji.

About the author