Ozonowanie w Warszawie jest czymś o stale rosnącej popularności. Nie tylko zresztą tam, bo od czasu wybuchu pandemii koronawirusa mówi się o nim w każdym polskim mieście. Czy jednak jest ono czymś, po co może sięgnąć każdy, czy może jest czymś, po co – jak kojarzy się na pewno z obrazkami z telewizji – sięgać mogą wyłącznie miasta? Odpowiedź jest prosta – ozonowanie mieszkania w Warszawie jest równie możliwe, co ozonowanie przestrzeni publicznej. Co jednak trzeba wiedzieć na jego temat? O tym, z naciskiem na czas jego trwania, opowiedziane zostanie w dzisiejszym wpisie.
Czym jest ozonowanie?
Ozonowanie mieszkania jest usługą, która polega na wypełnianiu czy to całego mieszkania, czy też wybranego jego pomieszczenia ozonem. Jaki jest w tym wszystkim cel? Najlepiej i najłatwiej wytłumaczyć go opisując właściwości ozonu. Otóż gaz ten w kontakcie z wieloma związkami organicznymi wywołuje reakcję prowadzącą do ich kompletnego zlikwidowania. Do owych związków można zaliczyć grzyby, pleśnie, roztocza, ale też wirusy i bakterie oraz alergeny. To te trzy ostatnie rzeczy wydają się w dzisiejszych czasach najważniejsze – zwłaszcza biorąc pod uwagę trwającą pandemię oraz liczbę osób, które narzekają właśnie na reakcje alergiczne.
Ozonowanie pomieszczeń odbywa się przy użyciu specjalnego urządzenia zwanego ozonatorem. To ono wytwarza ozon w zamkniętych przestrzeniach. Pracuje ono w sposób automatyczny, po uprzednim skonfigurowaniu go pod konkretne pomieszczenie (przede wszystkim pod względem jego wielkości). Poleca się sięgnąć po usługi firmy, dla której ozonowanie magazynów na Ochocie jest chlebem powszednim. Zapewni ono bezpieczeństwo, bardzo ważne również z uwagi na to, że ozon jest gazem toksycznym dla człowieka. Jego wdychanie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Co ma największy wpływ na czas trwania ozonowania?
Nie ma ściśle ustalonego i obowiązującego w absolutnie każdym przypadku czasu, w jakim ozonowanie pomieszczeń na Bemowie (i nie tylko tam, bo i w każdej innej dzielnicy, również nie warszawskiej) się odbywa. Jest to bowiem zależne od bardzo wielu różnych czynników. Do tych najważniejszych zaliczyć można:
- powierzchnię ozonowanego pomieszczenia – im mniejsze ono jest, tym krótszego procesu ono wymaga;
- rodzaj ozonowanego obiektu – ozonowaniu mogą zostawać poddawane nie tylko mieszkania, biura czy magazyny, ale i chociażby samochody;
- czas na przygotowanie – jeżeli w danym pomieszczeniu znajduje się wiele rzeczy, trzeba będzie je zabezpieczyć, ale też odpowiednio przygotować właśnie pod ozonowanie.
Oczywiście wiele z prac możemy zlecić firmie zewnętrznej, dla której ozonowanie magazynów, ale i innych budynków i przestrzeni również poza tą dzielnicą i poza stolicą stanowi chleb powszedni. Wtedy też czas trwania całej usługi można zredukować do minimum, mając też absolutną pewność co do ostatecznej jakości i bezpieczeństwa przeprowadzonej usługi.
Ile zatem trwa ozonowanie pomieszczeń w Warszawie?
Sumaryczny czas trwania ozonowania jest zawsze ustalany indywidualnie, zależnie od jego obiektu. Można jednak uściślić, że w przypadku mniejszych pomieszczeń (do 600 m3) odbywa się ono w przeciągu od dwóch do czterech godzin. Pomieszczenia większe, zbliżone wielkością do 1500 m3 ozonuje się z kolei nawet osiem godzin. Mowa tutaj wyłącznie o pracy ozonatora we wnętrzu danego mieszkania, domu czy lokalu użytkowego. Doliczyć do tego należy czas na przygotowanie – ten może sięgać nawet kilku godzin. Zwłaszcza, jeśli w mieszkaniu nic nie zostało wcześniej przygotowane. Absolutne minimum to dokładne posprzątanie, ale też przygotowanie każdego miejsca do tego, by ozon mógł swobodnie w nie dotrzeć. Liczą się nawet takie detale, jak podniesienie dywanu (na przykład na książkach).
Należy pamiętać, że w czasie ozonowania zabronione jest wchodzenie do pomieszczenia osobom niezabezpieczonym specjalistycznym sprzętem. Śmiało więc można zrobić sobie wolne i przygotować sobie cały dzień poza mieszkaniem, biurem czy miejscem, które jest ozonowane.
Warto mieć na uwadze fakt, że ozonowanie biur na Ochocie nie kończy się w momencie zakończenia się pracy ozonatora. Pomieszczenie bowiem nie nadaje się do użytku bezpośrednio po tym. Do czasu ozonowania trzeba więc doliczyć czas na to, by ozon był w stanie opuścić wnętrze pomieszczenia, w którym został rozpylony. Trwa to zazwyczaj około dwóch godzin przy właściwym przewietrzeniu (warto otworzyć do tego okna).
Podsumowanie
Warszawa ozonowanie upodobała sobie nie bez powodu. Jest ono w stanie przynieść całą masę odczuwalnych korzyści, przede wszystkim w kontekście zdrowia osoby, która się na nie zdecyduje. Warto jednak wiedzieć, że jest ono procesem, który trwa co najmniej kilka godzin, a którego czas trwania może się wydłużyć w zależności od rozległości poddawanych mu pomieszczeń. Trzeba mieć również świadomość tego, że po ozonowanie mieszkania mogą sięgnąć nie tylko instytucje publiczne i osoby zamożne, ale i przeciętni obywatele. Jest bowiem nie tylko skuteczne, ale i przy okazji przystępne pod względem ceny.