Jaka marka ma najtańsze części samochodowe?

Jaka marka ma najtańsze części samochodowe?

Rynek handlu częściami samochodowymi cieszy się sporym zainteresowaniem. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż szereg pojazdów, to samochody, które liczą kilka, a nawet kilkanaście sezonów. Z tej racji niejednokrotnie niezbędne jest przeprowadzanie prac naprawczych, czy regeneracyjnych w celu przywrócenia pojazdowi pełnej sprawności. Trzeba pamiętać, iż co roku niezbędne jest wykonanie przeglądu w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.

Jest to wymóg każdego właściciela samochodu. Brak przeglądu uniemożliwia wykupienie ubezpieczenia OC, w związku z czym pojazd nie może być użytkowany. Osoby, które chcą bardzo dokładnie sprawdzić stan swojego auta mogą umówić się na spotkanie w stacji kontroli bądź u mechanika, gdzie można stwierdzić, czy poszczególne części wymagają wymiany oraz jaki będzie tego koszt.

Starsze modele aut a cena naprawy

Jeśli ktoś porusza się starszym pojazdem, którego cena waha się w okolicach kilku tysięcy, rzadko decyduje się na naprawę, jeśli usterka jest dość poważna. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim w przypadku tego rodzaju aut, które liczą sobie już kilkanaście lat trzeba wziąć pod uwagę, iż niektóre części mogą być już niedostępne. Oczywiście, warto zwrócić uwagę na części używane do poszczególnych modeli. Jednak niejednokrotnie na pierwszy rzut oka ciężko stwierdzić, co jest przyczyną uszkodzonego samochodu. Niezbędne stają się prace związane ze sprawdzeniem poszczególnych podzespołów, jak również prace naprawcze silnika. Starsze auta mają to do siebie, iż można w nich znaleźć sporo wadliwych elementów które wynikają z długiego okresu eksploatacyjnego, a jednocześnie mogą być potencjalnym źródłem problemu. Okazuje się, że wymiana elementów, ich zakup, jak też koszty robocizny znacznie przewyższają wartość samochodu, w związku z czym o wiele bardziej opłacalny staje się zakup nowego pojazdu.

Polecamy uwadze:

Nowsze modele samochodów a koszty naprawy

Nowe modele aut tworzone są z myślą o bezawaryjnej jeździe. Coraz bardziej popularne są zaawansowane komputery pokładowe, na których znaleźć można informacje związane ze zużyciem różnego typu części. Samochody coraz częściej bazują na częściach elektrycznych, złożonych podzespołach i rozwiązaniach z dziedziny mechatroniki. Z tej racji wszelkiego rodzaju usterki, często także w systemie auta, wymagają bardziej złożonych narzędzi. Prace diagnostyczne wykonuje się przy pomocy komputerów, natomiast coraz rzadziej niezbędna jest faktycznie wymiana fizyczna poszczególnych elementów mechanicznych. 

Co ma wpływ na cenę części auta?

To, jaki będzie koszt za poszczególny element do danego samochodu, zależy przede wszystkim od jego rocznika. Im nowszy samochód, bardziej zaawansowany technologicznie i wyższej klasy, tym automatycznie wyższa cena za jego części. W dużej mierze kwota ta uwzględnia samą markę, rok produkcji części, jak również miejsce produkcji. Części do aut japońskich i koreańskich sprowadzane są z Azji. Dlatego w cenę należy uwzględnić różnego typu opłaty, także transportowe. Oczywiście dotyczy to nowych elementów, które dostarczane są prosto od producenta. W przypadku elementów używanych dużo zależy od tego, jaki rodzaj samochodu posiada dana osoba.

Które auta mają najtańsze części?

Tak na prawdę ciężko stwierdzić w ogólnym rozrachunku, które części samochodowe będą najtańsze. Sporo zależy to od kraju, w którym ktoś chce przeprowadzić naprawę. Dlaczego? Ponieważ to, jaka będzie cena za części zależy od tego, które marki samochodów, w tym modele należą do najpopularniejszych. Im chętniej kupowana marka, tym więcej części, tak samo nowych, jak również używanych. To natomiast przekłada się na niższe ceny, także nowych elementów, z uwagi na wysoki popyt. Dlaczego podczas dokonywania zakupu samochodu używanego, warto rozważyć to, na ile ułatwiona będzie dostępność do części zamiennych. Mało popularne marki w kraju to także utrudniony dostęp do części. A to przekłada się na ich wysoką cenę. W szczególności jeśli elementy do samochodu muszą być sprowadzane na specjalne zamówienie. Jednak tego typu sytuacje są stosunkowo rzadkie. Dotyczy przede wszystkim osób, które są miłośnikami motoryzacji i mają zamiłowanie do samochodów amerykańskich, czy innych, rzadko spotykanych na polskich drogach.

Gdzie można znaleźć części używane?

Przede wszystkim różnego typu portale ogłoszeniowe, gdzie prywatni sprzedawcy oferują szereg części zamiennych https://readyauto.pl/oferta/czesci-zamienne/, pozyskanych ze starych pojazdów. Także miejsca, w których samochody są złomowane to duża ilość różnego typu podzespołów to wielu marek. Warto także zasięgnąć informacji bezpośrednio u mechanika. Także skupy części samochodowych mogą mieć w swojej ofercie elementy, które ktoś poszuka. Im popularniejszy model, tym większa dostępność. Oczywiście w przypadku najnowszych modeli najczęściej niezbędny jest zakup części prosto od producenta, jednak często wszelkie prace naprawcze przeprowadzane są w ramach serwisu gwarancyjnego. Podczas kupna auta z rynku wtórnego, warto sprawdzić jakość jego części, by upewnić się, iż to dobra decyzja zakupowa.

Top Serwis części samochodowe
Cmentarna 2
05-260 Marki
226795428
www.top-serwis.com
READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl

About the author