Jaki jest najlepszy kurs fizjoterapii by pogłębić swoją wiedzę?

Większość osób po ukończeniu studiów z zakresu fizjoterapii zastanawia się nad zrobieniem dodatkowych kursów by móc jak najszybciej zacząć pracować w zawodzie. Dzięki tego typu kursom można nabyć nowe umiejętności, zwiększyć obszar działań, zdobyć dodatkowe kwalifikacje czy też pozyskać nowe znajomości. Choć takie szkolenia są bardzo przydatne dosyć często są one bardzo drogie zwłaszcza dla osoby, która dopiero co ukończyła studia. Warto zatem wiedzieć czy taki kurs jest opłacalny, a jeśli tak, to na który dobrze jest się zdecydować. 

Jakie są rodzaje dodatkowych kursów fizjoterapii?

 

Przed rozpatrzeniem możliwych najlepszych kursów fizjoterapii należy wiedzieć, iż tego rodzaju kursy są jedynie dodatkiem, i powinny być traktowane jedynie jako uzupełnienie już posiadanej wiedzy czy też jako nowe doświadczenie dla młodych fizjoterapeutów. Istnieje kilka typów kursów fizjoterapii, które są często wybierane przez kursantów. Należą do nich m.in:

  • miękkie kursy fizjoterapii;
  • twarde kursy fizjoterapii;
  • kursy nadające specjalistyczne uprawnienia;
  • kursy poszerzające wiedzę zdobytą na różnych etapach studiów.

Są to tylko niektóre z dostępnych na rynku kursów dla fizjoterapeutów. Każdy z nich cechuje inna wiedza, jaką można posiąść. Dlatego też dobrze jest zastanowić się najpierw jaki kurs będzie dla nas odpowiedni a dopiero później wybrać odpowiedni dla siebie kurs. 

Czy szkolenia dla fizjoterapeutów są opłacalne?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo jednoznaczna. Szkolenia i dodatkowe kursy dla fizjoterapeutów https://kursy-fizjoterapia.eu/ są nie tyle opłacalne co obowiązkowe. Do zdobycia wiedzy z zakresu fizjoterapii nie ma innej drogi jak ukończenie studiów w tym zakresie lub przejście szeregu szkoleń oraz dodatkowych kursów czy to w formie stacjonarnej czy też w formie elektronicznej. Jako osoby mające bardzo dużo styczności z osobami, które są ciężko chore i wymagają rehabilitacji osoba bez odpowiednich kompetencji i wykształcenia nie może liczyć na znalezienie pracy w tej profesji.

Należy również zdawać sobie sprawę, iż tego typu kursy są dosyć drogie – zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fizjoterapią. Ceny tego rodzaju kursów potrafią sięgać pomiędzy 500 a nawet 7.000 złotych za jeden kurs trwający kilka tygodni do maksymalnie trzech miesięcy. Jednak z drugiej strony praktycznie wszystkie osoby po takich kursach stwierdzają, iż są one warte swojej ceny. Można się na nich szkolić, podnieść swoje kwalifikacje czy też zdobyć wiedzę w obszarze, z którym nie miało się wcześniej żadnej styczności.

Jakie są najbardziej popularne kursy fizjoterapii?

Do najbardziej popularnego kursu fizjoterapii można zaliczyć kurs Bobath. Jest to kurs, z którego wiedza jest niezwykle przydatna w codziennej pracy fizjoterapeuty z osobami z uszkodzonym układem nerwowym. Na samym początku wiedza przekazywana na tym kursie skupiała się w głównej mierze na pediatrii jednak po kilku latach udało się wdrożyć całą koncepcję w pracy z osobami dorosłymi. Założenia koncepcji tego kursu służą głównie do leczenia osób z porażeniem mózgowym. Dla całkowitego zrozumienia koncepcji tego kursu konieczna jest świetna znajomość zagadnień z obszaru anatomii oraz neurofizjologii. 

Innym równie popularnym kursem jest kurs torowania nerwowo-mięśniowego tzw. PNF. Jest to jeden z najbardziej kompleksowych i złożonych kursów jeśli wziąć pod uwagę liczbę godzin w samym kursie, różnorodność przedmiotów obecnych w jego ramach czy też konieczności odbycia praktyk z chorymi w szpitalach i placówkach medycznych. Na odbycie tego kursu warto jest się zdecydować chcąc poszerzać swoją wiedzę z zakresu ortopedii i neurologii. Dodatkowo należy wiedzieć, iż pomiędzy poszczególnymi etapami tego kursu należy odbyć 6-miesięczną praktykę czy też staż z chorymi.

Coraz bardziej popularna staje się również metoda FDM, która dotyczy leczenia zaburzeń powięziowych. Jest ona coraz bardziej popularna wśród młodych fizjoterapeutów, jednak większość z nich określa ją jako bardzo skuteczną. Osoba uczęszczająca na ten kurs zyskuje jednocześnie szansę na poznanie lub zgłębienie wiedzy z takich aspektów jak:

  • techniki manipulacji powięziowej;
  • leczenie stawu biodrowego;
  • leczenie stawu kolanowego;
  • leczenie kompleksu barkowego.

Powyższe kursy stanowią jedynie ułamek całości oferty rynku szkoleniowego z zakresu fizjoterapii i co najważniejsze – według opinii wielu kursantów dają one olbrzymią dawkę wiedzy oraz nowe doświadczenia dla młodych osób. 

Jakie korzyści przynoszą dodatkowe szkolenia z fizjoterapii?

Powszechnie wiadomo, iż dodatkowe oraz często prywatne szkolenia z zakresu fizjoterapii nie są tanie. Koszt jedynie 2-3 najbardziej obleganych szkoleń może sięgać nawet 10-15 tysięcy złotych. Jednak wartość tych szkoleń nawet w krótkiej perspektywie czasu jest bezcenna. Do najczęściej wymienianych korzyści przez kursantów można zaliczyć poszerzenie swojej wiedzy na temat danego obszaru fizjoterapii, zdobycie doświadczenia w pracy z osobami cierpiącymi na różne zaburzenia i zwyrodnienia czy też możliwość pozyskania nowych kontaktów.

Co jednak bardziej istotne po odbyciu kilku szkoleń można znaleźć znacznie lepiej płatną pracę. Statystyki pokazują, iż osoby które odbyły dodatkowe szkolenia z zakresu fizjoterapii zarabiają o ok. 40-50% więcej aniżeli osoby z podstawowym wykształceniem fizjoterapeutycznym. Poza tym osoby, które odbyły specjalistyczne szkolenia z danego zakresu są chętniej brane pod uwagę do profesji takich jak fizjoterapeuta drużyny sportowej lub sieci fitness. Dzięki temu mogą oni negocjować znacznie lepsze warunki zatrudnienia oraz współpracować ze znanymi i cenionymi osobami. 

About the author