Czym jest podologia i czym zajmuje się podolog?

Podologia to jedna z dziedzin nauki zajmująca się kończynami dolnymi. Zajmuje się więc nie tylko diagnozowaniem i leczeniem chorób, ale przede wszystkim badaniem wszystkich tkanek kończyn dolnych. W tym artykule dowiesz się czym zajmuje się ta dziedzina i jaki jest zakres obowiązków specjalisty w zakresie podologii.

Podologia – co to takiego?

Podologia jest nauką, która obejmuje zagadnienia związane między innymi z następującymi dziedzinami:

  • ortopedia
  • osteologia, czyli nauki o układzie kostnym,
  • miologia, czyli nauka o mięśniach,
  • limfologia, czyli nauka o układzie limfatycznym,
  • angiologia, czyli nauka o układzie naczyniowym,
  • dermatologia, stanowiąca naukę o chorobach skóry.

Warto wiedzieć, iż nazwa podologia pochodzi z połączenia dwóch słów w języku greckim . Ma się tu na myśli słowo podos, oznaczające stopę oraz logos będący synonimem nauki.

Polecamy:

Podolog – czym się zajmuje?

Podologia to dziedzina zajmująca się badaniem kończyn dolnych. Głównym zadaniem specjalisty określanego mianem podologa http://www.satin.pl jest więc diagnozowanie i leczenie zmian skórnych, jak również płytki paznokciowej stóp, a czasem również dłoni. Podologia w naszym kraju jest interpretowana jako dziedzina kosmetologii, a nie medycyny. Co ciekawe, zawód podologa został wpisany do rejestru zawodów całkiem niedawno, bowiem dopiero w 2015 roku. Został wówczas określony jako zawód paramedyczny.

Jak zdobyć uprawnienia podologa?

W naszym kraju istnieje złożony problem z określeniem osób, którzy faktycznie zajmują się podologią https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/badania-histopatologiczne/. Wynika to z niejasnych zapisów prawnych oraz towarzyszących im braków uregulowań w ramach niektórych kwestii. Z tego powodu trudno jest wskazać wymagania jakie powinna spełnić osoba pracująca w gabinetach podologicznych. Spora część polskich podologów nie stanowi specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Często podologami stają się osoby, które ukończyły podstawowe kursy branżowe, trwające od kilku do kilkunastu godzin. Z tego powodu pacjenci coraz częściej mają niewielkie zaufanie do specjalistów z zakresu nauki o kończynach dolnych. Warto jednak mieć świadomość, iż istnieją wykwalifikowani fachowcy, którzy ową dziedziną zajmują się od dłuższego czasu. Podologia jest szeroką dziedziną, w której można znaleźć zarówno słabych merytorycznie specjalistów jak i tych godnych zaufania.

Jak znaleźć dobrego podologa?

Osoby, które potrzebują pomocy w kontekście leczenia chorób kończyn dolnych powinny zwracać uwagę na jakość danego specjalisty. Celem znalezienia dobrego podologa w pierwszej kolejności należy więc zwrócić się do znajomych i przyjaciół z zapytaniem czy korzystali z usług kogoś zaufanego. Można również skorzystać z portali internetowych, oferujących szeroki dostęp do specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Podolog posiadający dobre opinie byłych i obecnych pacjentów może okazać się dobrym wyborem. Podologia jest szeroką dziedziną, a z tego względu określony fachowiec może specjalizować się w konkretnych przypadkach. Z tego powodu, w trakcie poszukiwania odpowiedniego specjalisty warto zwrócić uwagę na zakres jego zainteresowań. Jest to konieczne, jeśli chce się otrzymać pomoc w konkretnym zakresie. Nieprawidłowa diagnoza, brak aseptyki czy nieprawidłowo przeprowadzony zabieg może być przyczyną wielu komplikacji i przykrych skutków ubocznych. Efekty źle dobranej terapii podologicznej mogą pojawić się zarówno na skórze jak i wewnątrz organizmu. Warto mieć świadomość, iż osoby chwalące się certyfikatem szybkiego kursu podologii nie posiadają wystarczającej wiedzy, by pomóc w każdym przypadku. Z tego powodu należy wybierać podologów, którzy ukończyli szkołę wyższą lub wyspecjalizowali swoją dziedzinę w placówkach naukowych. Należy mieć świadomość, iż w naszym kraju oraz poza jego obrębem podolog jak najbardziej może kształcić się na wysokim poziomie. Dzięki latom nauki taka osoba zdobywa fachową wiedzę, zarówno w kontekście praktycznym jak i teoretycznym. Podologia jest dziedziną wymagającą stałego kształcenia. Z tego względu, dobry podolog może pochwalić się obecnością na spotkaniach czy sympozjach naukowych, jak również licznymi certyfikatami kursów i szkoleń. Warto więc zwracać uwagę na to czy dany specjalista posiada tego typu dokumenty w swoim gabinecie.

 

Cechy dobrego podologa

Świadomy i odpowiedzialny podolog http://www.spondylus-podologia.pl zajmuje się nie tylko diagnozowaniem i leczeniem. Powinien być również osobą empatyczną i wrażliwą na uczucia swoich pacjentów. Specjalista zajmuje się więc również przeprowadzeniem wywiadów i szczegółowych konsultacji, które pozwalają dobrać odpowiedni sposób leczenia dla konkretnego pacjenta. Warto mieć świadomość, iż zawód podologa wiąże się ze ściśle określonym polem działania. Dzięki temu, specjalista może zdobyć wiedzę na dobrym poziomie, gdyż może skupić się wyłącznie na chorobach widocznych na konkretnym fragmencie ciała. Należy wiedzieć, iż podolog jest ważnym zawodem, coraz bardziej docenianym przez grono specjalistów. Ten fakt dotyczy zarówno grono naukowe, jak również lekarzy, pielęgniarki i inne osoby pracujące w gabinetach medycznych.

 

About the author