Jazda konna – co warto wiedzieć o akcesoriach jeździeckich i gdzie je kupować?

Wśród wielu różnorodnych sportów, które współcześnie cieszą się sporą popularnością i wciąż wiele osób decyduje się w nim swoje sił jest jazda konna. Jazda konna, która czasem bywa elementem terapii z dziećmi. Jest to obcowanie ze zwierzęciem w pełni tego słowa znaczeniu, ponieważ oprócz samego sportu związanego z jeżdżeniem konno, każdy, kto podejmuje się tego zadania musi uwzględnić także takie czynności jak przygotowywanie konia do jazdy, wyczesywanie go za pomocą szczotki zwanej zgrzebłem. Jazda konna nie jest tanim sportem, dlatego jeśli chcemy naprawdę nauczyć się jeździć konno, musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie przeznaczyć na naukę jazdy sporą sumę pieniędzy. 

Pierwsze jazdy konne, jak wyglądają i czego można się spodziewać zaczynając swoją przygodę w tym sporcie

Praca ze zwierzętami może być naprawdę wdzięcznym i wspaniałym hobby, ale aby tak właśnie mogło być najpierw musimy przyzwyczaić się do tak dużych zwierząt. Pierwsze lekcje są wspaniałą okazją, by móc przyzwyczaić się do siedzenia na koniu. Bardzo często małe dzieci zaczynają swoją przygodę od jazdy na kucyku, a dopiero później przesiadają się na duże, dorosłe zwierzęta. Warto pamiętać o tym, że pierwsze zajęcia mogą być dosyć trudne, natomiast po kilku lekcjach wiele osób zaczyna coraz lepiej wyczuwać chód po padoku oraz dostosowuje się do jego tempa. Wiele lekcji na początku przygody z jeździectwem odbywa się z instruktorem. Ten idąc przy koniu stopniowo wydłuża lejce, tak aby dać zarówno osobie jeżdżącej na zwierzęciu coraz większą możliwość do podjęcia inicjatywy, ale w każdym razie instruktor ma szansę zareagować, na przykład w momencie kiedy koń by się spłoszył.

Zanim odwiedzimy sklep jeździecki, warto wybrać się na kilka pierwszych lekcji jazdy konnej

Początki jazdy konnej dla niektórych bywają trudne, jednak warto się nie zniechęcać. Kiedy wiele osób decyduje się na pójście na swoją pierwszą lekcję jeździectwa, zanim to nastąpi, odwiedza sklep jeździecki, by zaopatrzyć się w najpotrzebniejszy sprzęt. Sporo osób także rezygnuje z tego kroku, bowiem sprzęt do jazdy konnej nie należy do najtańszych, a szczególnie w przypadku dzieci nie wiadomo, czy młode osoby będą chciały kontynuować swoją przygodę z tym hobby po pierwszych jazdach. Natomiast jeśli odbyliśmy kilka jazd i jesteśmy pewni, że chcemy uczęszczać na zajęcia z jazdy konnej, wówczas wypad do sklepu jeździeckiego będzie wskazany.

Podstawowe wyposażenie każdego mniej lub bardziej zaawansowanego hobbysty jazdy konnej

Do podstawowego wyposażenia, jakim warto się zainteresować należą przede wszystkim spodnie – tak zwane bryczesy. W tym przypadku należy kierować się jakością materiału oraz tym, jak owe spodnie na nas leżą. Wśród popularnych rodzajów bryczesów znajdziemy te z pełnym lejem lub z lejem kolanowym. Spodnie z pełnym lejem zdecydowanie zapewniają lepszą przyczepność od tych z lejem kolanowym. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia, w jaki warto się zaopatrzyć są buty – sztyblety. Ich cena zależy od jakości wykonania oraz materiału z jakiego powstały. Jeśli chcemy, aby takie buty wystarczyły nam na długie lata, wówczas warto zaopatrzyć się w te nieco droższe, lepszej jakości, natomiast jeśli chodzi o dzieci, którym stopa nadal rośnie tutaj kwestię tę warto bardziej rozważyć. Ponadto koniecznym elementem podczas jazdy konnej jest kask. W każdej stajni są rzecz jasna kaski, które możemy pożyczyć, natomiast jeśli chcemy mieć prywatny, to wówczas warto się w niego zaopatrzyć w swój własny egzemplarz.

Sklepy jeździeckie stacjonarne oraz sklepy online. Wady i zalety, który warto wybrać?

Jeśli chodzi o sklepy jeździeckie, to mamy tutaj dwie drogi. Przede wszystkim jeśli jesteśmy początkującymi jeźdźcami i chcemy zakupić akcesoria do jazdy, warto wybrać się do sklepu stacjonarnego. Wówczas osoby pracujące w takich miejscach znają branżę i z chęcią pomogą w doborze konkretnego ekwipunku. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę także fakt, że sklepy jeździeckie stacjonarne posiadają nieco droższy asortyment od tych online. Z kolei sklepy jeździeckie internetowe są świetną alternatywą dla stałych bywalców stajni. Posiadają bogatszą i szerszą bazę produktów, dzięki czemu konsument może zakupić dokładnie to, czego potrzebuje. Ponadto jeśli chodzi o ceny, to na tym polu również sklep internetowy wygrywa. W zależności od naszych potrzeb oraz preferencji, warto wybrać opcję adekwatną do naszych oczekiwań. Oczywiście zakupiony sprzęt będzie się nam z czasem zużywał, a my doskonaląc swoje umiejętności i czując się coraz lepiej w jeździe konnej będziemy potrzebowali coraz bardziej profesjonalnego wyposażenia. Uwzględniając kwestie finansowe, należy zaznaczyć, że sport ten jest zdecydowanie wymagającym i trzeba liczyć się z tym, że nasz budżet może nieco się skurczyć, natomiast satysfakcja płynąca z jazdy konnej będzie bezcenną.

 

About the author