Nowoczesne systemy parkingowe

Z systemami parkingowymi spotykamy się na co dzień. Te kompleksowe rozwiązania na stałe wpisały się w miejski krajobraz. Warto zdawać sobie sprawę, że są to nie tylko parkomaty, ustawione przy miejskich ulicach – wyróżnić można bowiem dużo więcej tego typu systemów. W dzisiejszym artykule przybliżamy te rodzaje, wskazujemy na najczęściej używane elementy oraz pomagamy wybrać dobrego dostawcę takich rozwiązań.

Z czego składają się systemy parkingowe?

Za systemy parkingowe http://www.nowakbramy.pl/o-firmie/ uznaje się cały zestaw urządzeń, który służy kontroli wjazdu oraz wyjazdu z parkingu. Wyposażony jest w odpowiedni, działający w sposób automatyczny, system naliczania opłaty za czas postoju. Nowoczesne opcje składają się najczęściej z parkomatów. Kolejne elementy, tworzące systemy parkingowe, to terminale wjazdowe i wyjazdowe. W zależności od potrzeb i oczekiwań klienta, takie terminale mogą być wyposażone w drukarkę, czytnik różnorodnych kart, klawiatury kodowe czy system wydawania kart parkingowych. W niektórych systemach spotkać się można również ze stacjonarnymi kasami, wyposażonymi w wyświetlacze, z pomocą których klient uiszcza opłatę. Nierzadko stosuje się również rozpoznawanie tablic parkingowych, dzięki czemu administrator jest w stanie monitorować, kto i kiedy wjeżdża i wyjeżdża z parkingu. Wszystkie te nowoczesne rozwiązania mają na celu poprawić komfort klientów, zwiększyć płynność zajmowania i opuszczania miejsc parkingowych oraz sprawić, że administrator ma kontrolę nad funkcjonowaniem przestrzeni parkingowej.

Rodzaje systemów parkingowych

Tego rodzaju rozwiązania mogą być wykorzystane w wielu różnych okolicznościach. Nierzadko można spotkać je w przestrzeni miejskiej, bezpośrednio na ulicy. Takie systemy parkingów miejskich można rozpoznać już z daleka, przez obecności parkomatów. Te zajmujące stosunkowo niewiele miejsca urządzenia są łatwe w obsłudze i działają zawsze w oparciu o ten sam schemat: użytkownik uiszcza określoną opłatę (za pomocą karty płatniczej lub monet), a następnie dostaje potwierdzenie, które umieszcza w taki sposób, aby było widoczne przez przednią szybę pojazdu. Systemy parkingowe można spotkać również w hotelach. Takie rozwiązania działają nieco inaczej niż zwykłe parkomaty, bowiem nastąpiła tutaj integracja kluczy gości hotelowych z systemem, odpowiadającym za kontrolę wjazdu na parking oraz wyjazdu z parkingu. Wariant ten nie tylko pozytywnie wpływa na wygodę klientów, ale też zapewnia hotelowi wymierne zyski z udostępniana miejsc hotelowych.

Systemy parkingowe wykorzystywane są również przez instytucje rządowe. Jest to jeden z kluczowych kroków, jakie podejmuje się, aby wzmocnić ochronę najbardziej strzeżonych przejazdów o charakterze rządowym. Zaraz po parkomatach, najczęściej spotykamy się z systemami parkingowymi http://unitrade.com.pl/oferta/przestrzen-miejska/szlabany-parkingowe/ w miejscach, w których regularnie robimy zakupy, chodzimy do kina i spędzamy czas, czyli w galeriach handlowych. Aby zapanować nad ogromnymi przestrzeniami parkingowymi w takich kompleksach, system parkingowy musi być w stanie informować o ilości zajętych miejsc oraz naprowadzać kierowców na wolne miejsca. To znacznie przyspiesza cały proces, co pozytywnie wpływa i na klientów (szybsze znalezienie miejsca, większy komfort, mniej nerwów) jak i administratora (płynny ruch; zajmowanie i opuszczanie miejsc parkingowych to przecież większy zysk). Dodatkowo, dla wzmocnienia bezpieczeństwa na takich wielkich przestrzeniach parkingowych, systemy wyposażone zostały w dodatkowe wspomaganie, czyli w monitoring. Ale systemy parkingowe mogą być używane również przez dużo mniejsze jednostki o charakterze komercyjnym; nawet niewielki obszar, który został przystosowany do pełnienia funkcji parkingu, może przynieść szybki zwrot z inwestycji i stać się stałym źródłem dochodu dla firmy.

Jak wybrać odpowiednią firmę, oferującą systemy parkingowe?

Przede wszystkim warto znaleźć autoryzowanego dostawcę systemów parkingowych http://unitrade.com.pl/realizacje/. Idealnie byłoby, gdyby firma była w stanie zaproponować kompleksowe usługi, które obejmują wizję lokalną, zebranie niezbędnych danych, wywiad z klientem w celu rozpoznania jego potrzeb i oczekiwań, a następnie dopasowanie do niego odpowiedniego systemu parkingowego. Kolejny krok to już instalacja rozwiązania. Przedsiębiorstwo powinno móc zaproponować całościowe prace, w skład których wchodzi dobór i zainstalowanie instalacji oraz niezbędnego okablowania, jak też skonfigurowanie systemu, tak żeby mógł on działać w optymalny sposób. Profesjonalne firmy najczęściej dokładnie przedstawiają swoją ofertę na stronie internetowej; precyzyjnie opisują rodzaje oferowanych systemów parkingowych oraz produkty, których używa się w takich systemach (jak np. wcześniej wspomniane parkomaty). Wybierając przedsiębiorstwo, koniecznie zwróćmy uwagę na dotychczasowe realizacje. To szczególnie ważne, jeśli planujemy większą inwestycję i potrzebujemy rozległego systemu parkingowego, który doskonale sprawdzi się na dużej przestrzeni i przy bardzo dużym przepływie pojazdów. Warto dowiedzieć się, czy firma realizowała już projekty na podobną skalę, zanim zlecimy jej takie zaawansowane zadanie.

 

About the author