Pracownicy z Ukrainy

Od kilku lat pracownicy z Ukrainy są coraz bardziej widoczni w polskich zakładach i sklepach. Podobna kultura i język sprawiają, że łatwo im się wdrożyć w obowiązki w polskim miejscu pracy.

Jeszcze kilka lat temu trudno było podejrzewać, że kiedyś Polska będzie atrakcyjnym kierunkiem przyjazdu dla imigrantów. Wraz ze wzrostem wynagrodzeń sytuacja jednak szybko się zmieniła. Młoda, polska siła robocza w dużej mierze wyjechała na Zachód, gdzie znajduje się nawet 1-2 mln Polaków. Na ich miejsce potrzebni są nowi pracownicy.

Do jakich prac potrzeba w Polsce rąk do pracy?

Napływ pracowników z Ukrainy do Polski rozpoczął się od najgorzej płatnych stanowisk. Takie osoby były zatrudnione w polskich domach jako sprzątaczki czy opiekunki do dzieci. Mężczyźni w tym czasie częściej pracowali na budowach. Później okazało się, że pracownicy z Ukrainy https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/pracownicy-z-ukrainy-stargard/ są też potrzebni w innych branżach.Uzupełnili oni załogę fabryk i zaczęli robić kariery w gastronomii – od pomocy kuchennych, po kelnerów i szefów kuchni. Obecnie osoby ukraińskiego pochodzenia często należą do personelu sklepów i punktów usługowych. Coraz częściej mówi się również o tym, że brak rąk do pracy w branży medycznej będzie musiał nakłonić szpitale do sięgnięcia śmielej po zasoby osobowe zza naszej wschodniej granicy. Już dziś zdarza się spotkać ukraińskojęzyczną obsługę w szpitalach na różnych stanowiskach, od ekip sprzątających po lekarzy. Warto wspomnieć też o popularnych ostatnio usługach para taksówkarskich. Wśród kierowców dużą część personelu stanowią właśnie Ukraińcy.

Gdzie najczęściej pracują osoby z Ukrainy?

Obecnie potrzeba ich już nie tylko w dużych miastach. Również w miasteczkach często fabryki czy magazyny w większości opierają się dziś na pracy osób z Ukrainy. Zdarza się, że pracodawcy zapewniają im transport do pracy i skromne mieszkanie, na podobnej zasadzie, na jakiej kiedyś Polacy pracowali na farmach w Holandii czy Niemczech. To nie koniec, bo Ukraińcy wybawili ostatnio od kłopotów również branżę rolną. Okazało się, że to dzięki nim udało się zebrać na czas owoce z pola w regionach, gdzie nie udało się znaleźć chętnych do zbioru truskawek czy jabłek. W ten sposób Ukraińcy stali się pracownikami obecnymi w całej Polsce, a nie tylko w największych miastach. Warto jeszcze wspomnieć o terenach, na których tradycyjnie osiedlona była mniejszość ukraińska. Przemyśl czy Chełm to miejsca, w których pracownicy z Ukrainy również są mile widziani właśnie z uwagi na te podobieństwa kulturowe.

Dlaczego akurat pracownicy z Ukrainy?

W pierwszej chwili Polacy byli zaskoczeni tym, że pracownicy z Ukrainy https://apsprofitpolska.pl tak chętnie przyjeżdżają tu do pracy Szybko jednak przekonali się do ich kompetencji i zrozumieli, że podobieństwa kulturowe pozwalają Ukraińcom bardzo szybko wdrożyć się w zadania i dobrze radzić sobie wśród innych pracowników. Osoby z Lwowa i wschodniej Ukrainy już w momencie przyjazdu znają niekiedy język polski na dość dobrym poziomie, tak jak wielu szefów z wschodniej Polski potrafi dogadać się po rosyjsku lub ukraińsku. Okazuje się też, że część pracowników z Ukrainy to Polacy lub osoby polskiego pochodzenia, dla których zarówno kultura, jak i język, nie są obce. Ukraina jest krajem położonym poza Unią Europejską, przez co normy czy szkolenia dla niektórych zawodów różnią się od polskich. Jednocześnie jednak bliskość geograficzna, kulturowa, jak i wspólna historia sprawiają, że w innych dziedzinach trening czy postępowanie są w naszych krajach na tyle podobne, że wdrożenie Ukraińca lub Ukrainki do obowiązków nie jest trudne. Znacznie różni się to od sytuacji, gdy do Polski przyjeżdża przybysz z kraju odległego kulturowo. Może on mieć o wiele większe od Ukraińców problemy z rozpoczęciem tu życia czy znalezieniem pracy.

Pracownicy z Ukrainy – nie tylko do prostych zadań

Obecnie pracownicy z Ukrainy przyjeżdżają już nie tylko do prostych prac w restauracji czy przy sprzątaniu. Coraz częściej osoby, które pracują w Polsce już od kilku lat i dobrze w tym czasie poznały język, zaczynają pracę na wyższych stanowiskach. Nie brak też studentów z Ukrainy, którzy studia kończą w Polsce, a później to tu planują się osiedlić i zostają managerami, lekarzami czy prawnikami. Warto wspomnieć też o rosnącej ilości biznesów zakładanych przez Ukraińców i inspirowanych tą kulturą. Dlatego również znajomość ukraińskiego bywa atutem, np w banku, który zakłada konta Ukraińcom lub restauracji oferującej wschodnią kuchnię. Polacy coraz częściej kupują kosmetyki czy jedzenie zza wschodniej granicy, a w zakupie powinny im pomagać osoby, które znają tamte realia i język. Wszystko to sprawia, że perspektywy dla pracowników z Ukrainy w najbliższych latach będą w Polsce bardzo dobre. Większość takich osób pracuje dziś legalnie. Warto zatrudniać ukraińskich specjalistów, bo oczekiwaniami finansowymi często konkurują z osobami z Polski. Poza tym w niektórych branżach po prostu trudno znaleźć odpowiednio wykwalifikowanych Polaków, więc zatrudnienie Ukraińca jest jedynym możliwym rozwiązaniem.

 

 

About the author