Prefabrykowane i gotowe do montażu wiązary dachowe

Budowa domu wymaga skompletowania niezbędnych materiałów do postawienia ścian i wykonania więźby dachowej. W hurtowniach materiałów budowlanych nie brakuje prostych elementów konstrukcyjnych. Wyjątkową uwagę należy poświecić wiązarom dachowym i innym drewnianym częściom, np. łatom, kontrłatą, legarom. Tego typu elementy najlepiej zamówić w profesjonalnych zakładach stolarskich lub firmach zajmujących się tworzeniem prefabrykatów do więźb dachowych. Wiązary dachowe pełnią ważną funkcję konstrukcyjną i spajającą całą konstrukcję dachu. To od ich jakości zależy to, ile lat wytrzyma dach. Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru wiązarów do budowy dachu.

Rodzaje drewnianych elementów do budowy domu

Dom to zarówno ściany, wnętrze, jak i dach. Pokrycia dachowe można zamówić u producenta lub w licznych hurtowniach i sklepach z materiałami budowlanymi. Wybór drewnianych komponentów do więźby dachowej jest znacznie bardziej skomplikowany. Z drewna wykonane mogą być belki stropowe, podłogi, ściany szczytowe, wiązary dachowe, łaty, kontrłaty http://www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-kratowe-projektowanie/. Każda z wymienionych części pełni ważną funkcję konstrukcyjną lub wykończeniową. Od doboru wiązarów zależy solidna i trwała konstrukcja dachu. Dlatego warto postawić na sprawdzonych producentów z wieloletnim doświadczeniem na rynku. Zaufany dostawca wiązarów posiada certyfikaty jakości, które spełniają wysokie krajowe i europejskie wymagania.

Ważna rola wiązarów-dźwigarów dachowych

Inna nazwa, używana zamiennie dla wiązarów to dźwigary dachowe. Ich funkcja jest bardzo istotna. To właśnie wiązary dachowe utrzymują, dźwigają i stabilizują całą konstrukcję dachu. To na tych belkach spoczywa ciężar dachówek, okien i obróbek blacharskich. Zatem każdy, kto buduje dom, powinien wybrać drewno najlepszego gatunku. Producenci wiązarów polecają w szczególności drewno z drzew iglastych, np. popularnego w Europie świerku skandynawskiego. Drewno do konstrukcji dachowej jest specjalnie przygotowywane i ma przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. W końcu dom buduje się na pokolenia i każdy z elementów konstrukcyjnych powinien być wybrany z dużą starannością.

Wybór drewna do wykonania wiązarów na dach

W tradycyjnym budownictwie wykorzystywano świerk lub sosnę do wznoszenia więźby dachowej. Do dziś można zobaczyć doskonale zachowane, stuletnie więźby ze świerku. Także współcześnie wiązary dachowe produkowane są z drzew iglastych, przede wszystkim ze świerku, np. skandynawskiego. To popularny gatunek rosnący w lasach północnej i środkowej Europy. Idealnie nadaje się do budowy domów. Jest wytrzymały i zarazem elastyczny. Trwałość wiązarów i innych drewnianych elementów konstrukcji dachowej wynika z odpowiedniego przygotowania. Jest to długotrwały proces obróbki i suszenia drewna. Najważniejsze, by belki były elastyczne, mocne, a jednocześnie suche. Produkcja wiązarów polega na suszeniu w wysokiej temperaturze i usuwania wszelkich insektów z wnętrza drewna. Dzięki temu na plac budowy docierają idealne belki gotowe do montażu. Inwestor, który wznosi dom, nie musi już nic robić. Zamawia drewno, a ekipa budowlana montuje je w odpowiednim miejscu.

Dlaczego warto zamówić prefabrykowane wiązary dachowe? 

Istnieją zasadniczo dwa rodzaje wiązarów dachowych. Możemy je podzielić ze względu na sposób wykonania. Wiązarami zajmują się warsztaty stolarskie, dekarskie i specjalistyczne firmy produkujące elementy więźby dachowej. Te ostatnie posiadają wysokiej klasy, nowoczesny sprzęt, który wykorzystywany jest przy obróbce i suszeniu drewna. Zaletą prefabrykowanych wiązarów jest wyjątkowo solidna konstrukcja. Posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty jakości http://www.wiazary-kratowe.pl/kontakt/. Nad wiązarami pracuje zespół profesjonalnych konstruktorów, techników i stolarzy. Każdy z elementów jest precyzyjnie zaprojektowany i wykonany. Wiązary gotowe są do montażu w wybranym modelu domu. Posiadają także wieloletnią gwarancję producenta. Wiązary spełniają normy wytrzymałościowe. Każdy typ belek przeznaczony jest do dźwigania konkretnego ciężaru dachu. Inny typ wiązarów pasuje do domu jednorodzinnego, budynku wielorodzinnego, a jeszcze inny do dużych obiektów handlowych i usługowych.

Gdzie kupić wiązary na dach?

Podczas kompletowania materiałów budowlanych do wznoszenia domu, warto zwrócić uwagę na wybór producenta wiązarów dachowych. Drewniane belki można kupić w hurtowniach, specjalistycznych firmach, u producenta elementów drewnianych. Przed zakupem należy sprawdzić, czy rodzaj wiązarów pasuje do konkretnej inwestycji. Prefabrykowane belki przeznaczone są do różnych typów budowli. Niewielkie wiązary służą do małych altan ogrodowych, zadaszeń i garaży wolno-stojących. Do domków letniskowych projektowane są mniejsze belki niż do solidnej konstrukcji dachu nad domem jednorodzinnym lub budynkiem wielorodzinnym. Wiązary wykorzystywane są głównie w dachach dwuspadowych, czterospadowych, mansardowych i innych wielospadowych. Na dachach płaskich, np. krytych papą wystarczy prosta konstrukcja drewniana, choć i tu drewno musi spełniać wszelkie normy wytrzymałościowe.  

About the author