Witamina A - gdzie najwięcej?

Witamina A – gdzie najwięcej?

Naturalna witamina A jest na wagę złota. Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób można dostarczyć sobie tę ważną witaminę. Przydatny będzie również beta karoten, który stanowi prekursor witaminy A. Niestety, w wielu przypadkach nie jesteśmy w stanie dostarczyć sobie witaminy A wraz z produktami spożywczymi. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zakup dobrej jakości suplementu. Trzeba jednak umiejętnie rozpoznawać nie tylko objawy niedoboru, ale również objawy nadmiaru witamin A w organizmie. Hiperwitaminoza jest bowiem równie niebezpieczna jak niedobór witaminy A.

Jakie są objawy niedoboru, a jakie nadmiaru witaminy A?

Znajomość objawów niedoboru witaminy A sprawi, że sięgniemy po suplement. Znajomość objawów świadczących o nadmiarze witaminy A pomoże zaś odstawić nam suplement we właściwym momencie. Oczywiście zawsze warto byłoby oznaczać stężenie witaminy A w organizmie, ale nie każdy decyduje się na tego rodzaju rozwiązanie. Otóż najbardziej charakterystycznym objawem niedoboru witaminy A jest tak zwana kurza ślepota. To nic innego jak złe widzenie po zmierzchu. Ponadto, niedobór witaminy A może manifestować się suchością skóry oraz jej podrażnieniem. Bardzo często pojawiają się również wypryski, a nawet zmiany trądzikowe. Wreszcie, o niedoborze witaminy A może świadczyć wysychanie spojówek oczu. W skrajnych przypadkach może dojść do zahamowania wzrostu. Nie sposób nie zauważyć, że na skutek niedoboru witaminy A pojawić może się również problem z kruchymi i łamliwymi paznokciami. Jeżeli cierpimy na niedobór witaminy A, musimy liczyć również na zwiększoną podatność na infekcje różnego rodzaju. Mowa tu zarówno o infekcjach bakteryjnych, jak i wirusowych. Jeżeli chodzi zaś o nadmiar witaminy A, manifestuje się on przede wszystkim poprzez bóle głowy, które mogą być wyjątkowo uciążliwe. Bardzo powszechnym objawem nadmiaru witaminy A jest również powiększenie wątroby. O hiperwitaminozie świadczyć może również zmniejszenie ilości wapnia w organizmie. Nie sposób zaprzeczyć także temu, że u osób cierpiących na hiperwitaminozę skóra staje się żółta. Ponadto, pojawić mogą się bóle mięśni, stawów i kości. Niekiedy mają one bardzo duże nasilenie. Trzeba również pamiętać o tym, że ważna jest nie tylko witamina A, ale również i karoten, który się w nią przekształca.

Gdzie znajdują się największe ilości witaminy A?

Beta karoteny oraz witamina A znajdują się w wielu zdrowych produktach. Mowa tu przede wszystkim o żywności o niskim stopniu przetworzenia. Największe ilości witaminy A znajdują się w świeżych warzywach oraz owocach, co raczej nie powinno nikogo dziwić. Bogatym źródłem witaminy A oraz beta karotenu są warzywa i owoce o kolorze pomarańczowym. Mowa tu przede wszystkim o marchewce, pomarańczy oraz o dyni. Duże ilości witaminy A znajdują się również w pomidorach oraz w papryce. Ponadto, bogate źródło tej witaminy oraz beta karotenu znajduje się w natce pietruszki. Warzywa oraz owoce to nie jedyne źródła witaminy A. Spore jej ilości znajdziemy również w jajach, serach czy maśle. Nie sposób nie zauważyć, że witamina A znajduje się także w mięsie. Warto więc zatroszczyć się o to, aby dieta była jak najbardziej zróżnicowana. Wówczas istnieje największe prawdopodobieństwo tego, że nie zagrozi nam jej niedobór. Beta karoteny, jak i witaminę A na pewno można więc dostarczyć sobie w naturalny sposób. Nie ulega wątpliwości, że w niektórych przypadkach bez suplementacji się nie obejdzie i warto mieć tego świadomość. Bez wątpienia warto jednak dążyć do tego, aby nie zaistniała konieczność suplementacji.

Zobacz również:

 

O czym jeszcze należy pamiętać?

Jak już wspomniano wyżej, najlepszym rozwiązaniem będzie dostarczenie sobie witaminy A wraz z pożywieniem. Niestety, nie we wszystkich przypadkach będzie to możliwe. Bardzo dobrym pomysłem będzie więc obserwowanie swojego organizmu. Jeżeli dostrzeżemy u siebie objawy świadczące o niedoborze, koniecznie musimy sięgnąć po suplement. Ważne jednak, aby był to suplement dobrej jakości. Najlepiej udać się do apteki, bo kupowanie suplementów z niepewnych źródeł raczej nie kończy się zbyt dobrze. Całkiem trafionym rozwiązaniem może okazać się zakup suplementu w drogerii, ale jeszcze lepiej dokonać zakupu w aptece. Nie należy zapominać o tym, aby przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania suplementu. W przeciwnym bowiem razie efekty nie będą satysfakcjonujące. Bez wątpienia należałoby także postarać się o to, aby zrezygnować z suplementacji, jeżeli zauważymy jakieś objawy nadmiaru witaminy A w organizmie. Może to świadczyć o tym, że suplement nie jest nam już potrzebny. Wiele osób zastanawia się nad tym, po jakim czasie pojawią się rezultaty suplementacji. Na pewno nie dostrzeżemy ich po dwóch, trzech tygodniach suplementacji, jeżeli niedobór był duży. Potrzeba na to co najmniej paru miesięcy. Wskazana jest zatem cierpliwość. Bez wątpienia dobrym rozwiązaniem będzie także kontrolowanie poziomi witaminy A we krwi. Jeżeli zależy nam na szybkim poprawie wyglądu skóry, można zakupić także krem z witaminą A.

About the author