Zbuduj dach krok po kroku

Zbuduj dach krok po kroku

Zbuduj dach krok po kroku – wszystko, co musisz wiedzieć. Proces budowy dachu jest zwykle przez wszystkich upraszczany do ostatniej warstwy, najczęściej trapezowej lub falistej, na przygotowanym do tego szkielecie. Zmniejsza to znacznie ogólną skomplikowaną konstrukcję dachu, na którą składa się wiele innych elementów (w tym np. wiązary dachowe, o których wie niewiele osób nieznających branży budowlanej).

W tym artykule wyjaśnimy proces krycia dachów, opiszemy go bardziej szczegółowo, ale i tak spróbujmy go uprościć, aby mógł go zrozumieć ktoś, kto nie potrzebuje specjalistycznej wiedzy, ale chce poznać podstawy.

Konstrukcja dachu – fakty, które powinieneś wiedzieć

  • Podstawą do budowy dachu jest tzw. więźba, której bardzo ważnym elementem jest więźba dachowa. Ich zastosowanie jest proste – to elementy, które przenoszą ciężar całego dachu i wszystkiego na nim (w tym śniegu) na elementy nośne budynku.
  • Konstrukcja dachu jest zawsze oparta na projekcie – ponieważ dach jest osobną konstrukcją dla każdego budynku, należy go dostosować. Dlatego podkreślamy, że nie należy go redukować do powierzchownych warstw, takich jak plastry trapezowe.
  • W projekcie uwzględniono nie tylko podstawowy szkielet dachu, ale także elementy dodatkowe i okładzinowe, takie jak wspomniane wyżej płyty trapezowe, ale także okna i rynny. Na etapie projektowania http://www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-kratowe-projektowanie/ należy również określić sposób jego ocieplenia (niektóre z nich wymagają odpowiedniej konstrukcji i uwzględnienia tego we wczesnych etapach budowy domu).
  • W rzeczywistości płyty trapezowe lub jakiekolwiek inne elementy dachu nie są ważne w praktycznym i praktycznym środowisku. To tylko warstwy zewnętrzne — w przeciwieństwie do innych elementów dachu, takich jak więźby dachowe, można je wymienić niemal w każdej chwili.

Tyle tylko, że proces budowy dachu nie wydaje się bardzo skomplikowany. Większość ludzi bagatelizuje to jako „ostatnią linię prostą” do swoich czterech ścian. Nie można ich jednak za to winić – to perspektywa niedługiego przeprowadzki do nowego mieszkania daje im poczucie, ile więcej pracy będzie trzeba poświęcić, aby się tam dostać. Sam proces budowy dachu składa się z kilku etapów i chociaż nie uwzględniliśmy go poniżej i wspomnieliśmy wcześniej, etap projektowania jest również częścią procesu. Pamiętaj, że projekt powinien być nie tylko jak najdokładniejszy, ale także prosty i realistyczny. Niech zawiera tylko niezbędne elementy i naszą wizję naszego idealnego domu.

Jeśli chodzi o sam proces budowy dachu, można go podzielić na następujące etapy:

  • Tworzenie więźb dachowych zawsze opiera się na projekcie i musi być idealnie dopasowane do konstrukcji budynku. Kratownice dachowe powinny składać się z wysokiej jakości kratownic, ale także z innych elementów, które czynią je mocnymi i niezawodnymi. Cała więźba dachowa pełni rolę stabilizatora, który nadaje wytrzymałość całej konstrukcji dachu. Dlatego to ona, a nie deska trapezowa, odgrywa najważniejszą rolę w całym procesie.
  • Przykryj więźbę dachową folią – gdy więźba jest gotowa, należy zrobić tzw. folię, a więc przykryć folią dachową. Ma to na celu zapewnienie szczelności dachu.
  • Patching, w którym instalowane są tzw. „łaty” – listwy o wymiarach 40×50 mm, mające na celu usprawnienie procesu wentylacji dachu.
  • Montaż elementów dodatkowych – jeszcze przed pokryciem dachu umieszczane są tzw. elementy dodatkowe, które są bardzo ważne w całej jego konstrukcji. Mogą to być okna lub muszą to być rynny. Ta ostatnia jest kluczem do każdej konstrukcji dachu, ale także dodatkowym elementem.
  • Pokryj dach wybraną przez nas dachówką, blachą lub czymś innym. Mamy tu absolutną swobodę, ponieważ wszystkie ważne i kluczowe elementy dachu zostały wykonane w poprzednim etapie. Od tego drugiego zależą nasze upodobania, ponieważ pokrycie dachowe pełni rolę niemal czysto estetyczną (choć ważna jest jego trwałość, zwłaszcza w warunkach atmosferycznych).
Zbuduj dach krok po kroku
Zbuduj dach krok po kroku

Proces budowy dachów może, ale nie musi skutkować ich dociepleniem. Jego trasa zależy głównie od ścieżki wybranej na etapie projektowania. Warto pamiętać, że jeśli dach jest nie tylko ocieplony i odizolowany od świata zewnętrznego, to dobrze ocieplony dach może nam przynieść pieniądze, które będziemy musieli dodatkowo przeznaczyć na ogrzewanie.

Więźby dachowe, blacha trapezowa, izolacja i izolacja dachu – z konstrukcją dachu jest wiele do zrobienia. Jednak nigdy nie czynimy całego procesu powierzchownym, po prostu zatrzymujemy się na ułożeniu szkieletu i pokryciu go wybraną powłoką. Warto wspomnieć, że konstrukcja dachu była zaplanowana, skomplikowana i misterna, a nie bez powodu jest bezpieczeństwo i solidność całej konstrukcji we wszystkich jej ogromnych wymiarach.

Andrzej Śmiatacz wiązary kratowe
plac Grunwaldzki 19
50-378 Wrocław
695464212
www.wiazary-kratowe.pl

About the author