Jakie pompy ciepła do domu jednorodzinnego

Jakie pompy ciepła do domu jednorodzinnego

Nic dziwnego, że jeśli jesteśmy postawieni przed sytuacją, gdy dokonujemy wyboru źródła ciepła coraz częściej sięgamy po technologie, które są komfortowe, tanie i skuteczne. Rozwój technologiczny sprawił, że koszty takich rozwiązań stały się mocno konkurencyjne w stosunku do tradycyjnych. Jednocześnie coraz częściej jesteśmy skłonni wydać więcej w postaci kosztów inwestycyjnych, żeby później cieszyć się niskimi opłatami za energię.

Jednym z rozwiązań, które najlepiej wpisują się do powyższych rozwiązań, jest pompa ciepła. Wybierając to rozwiązanie, stawiamy na niskie koszty eksploatacyjne oraz bezobsługową pracę urządzenia. Nie jest jednak łatwo dokonać samego wyboru konkretnego urządzenia. Przede wszystkim na rynku występuje kilka różnych rodzajów, a dodatkowo pozostaje kwestia odpowiedniego dobrania mocy czy całego systemu ogrzewania. Ten artykuł wyjaśni jednak kilka kwestii na temat tego, w jaki sposób dokonać wyboru dla domu jednorodzinnego.

Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać?

Jakie pompy ciepła do domu jednorodzinnegoWiemy już, że wybór pompy ciepła to zdecydowanie się na tanie, wygodne i nowoczesne rozwiązanie, ale który z jej rodzajów okazuje się najskuteczniejszy? Obecnie największą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła. Wynika to z tego, że są to urządzenia, które są porównywalne w kosztach eksploatacyjnych w stosunku do innych wariantów, a jednocześnie nie wymagają wykonywania wykopów i tym samym prowadzą do obniżenia kosztów inwestycyjnych. Jest to źródło troszkę mniej stabilne niż konkurencyjne, ale jednak nie ma z tym żadnego problemu. Instalacja pompy ciepła to oszczędność, ale zazwyczaj najskuteczniejsze okazuje się dobranie wariantu powietrznego. Gruntowa lub przypowierzchniowa pompa ciepła to już większa ingerencja w podwórku. Konieczne jest wykonanie odwiertów. W przypadku wariantu głębinowego konieczne jest zastosowanie wiertnic. W drugim przypadku wystarczające okaże się postawienie na koparki. W większości sytuacji nie należy jednak nadmiernie eksperymentować. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji, ale zazwyczaj powietrzne pompy ciepła są najlepszym wyborem dla domu jednorodzinnego.

Moc pompy ciepła

Kolejną trudnością, przed którą zostaje postawiony inwestor jest dobór mocy pompy ciepła. Oczywiście zawsze można skorzystać z porady doradców danej firmy, ale warto jednak mieć ogólne rozeznanie w tym temacie. Przede wszystkim warunki, które są uznawane za standardowe dla doboru pompy ciepła są mocno wymagające. Jest to bowiem aż -20 ℃. Nie trudno się domyślić, że w praktyce takie warunki w Polsce występują rzadko. We wszystkie inne dni potencjał mocy cieplnej urządzenia zostanie zmarnowany. Przewymiarowanie jest częstym zjawiskiem i prowadzi do wyższych kosztów inwestycyjnych. Rodzi się jednak pytanie, co zrobić, jeśli przyjdzie rzeczywiście sroga zima, a my będziemy mieć mniejszą moc urządzenia? W takiej sytuacji można dodatkowo dogrzać choćby piecykiem elektrycznym. Pamiętajmy, że wiele tak zimnych dni w ciągu roku nie wystąpi. Wydaje się więc, że 15 kW w większości przypadków to zbyt dużo. 12 kW jest już bliższe rzeczywistości, ale wszystko zależy również od ocieplenia budynku czy jego kubatury.

System ogrzewania dostosowany do pompy ciepła

W przypadku zdecydowania się na pompę ciepła musimy dobrać system, który będzie dobrze z nią współpracował. Tradycyjne grzejniki operują na wyższych temperaturach zasilania i powrotu, co prowadzi do obniżenia efektywności w połączeniu z pompą ciepła. Instalacja pompy ciepła powinna więc być połączona z postawieniem na ogrzewanie powierzchniowe. Płaszczyznowe ogrzewanie to mniejsze zużycie prądu przez pompę ciepła. Dodatkowo podłogówka sprawia, że człowiek uzyskuje temperatury, które są dla niego optymalne przez trochę wyższą temperaturę w rejonie stóp niż w okolicach głowy. Zapewnia to odpowiedni mikroklimat. Można również stosować specjalnie przystosowane klimakonwektory.

Pompa ciepła jako jeden z elementów systemu

Skuteczne jest również połączenie pompy ciepła z innymi rozwiązaniami. To oczywiście jeszcze wyższe koszty inwestycyjne, ale później jeszcze tańsza eksploatacja. W skrajnych przypadkach może to oznaczać nawet darmowe ogrzewanie (oczywiście po wcześniejszej inwestycji). Z jakimi urządzeniami dobrze współpracuje pompa ciepła? Urządzenie zużywa energię elektryczną, więc skuteczne jest jej połączenie z fotowoltaiką. Czasami dopełnia się ją również kolektorami słonecznymi. Ponadto wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła może przysłużyć się uzyskaniu optymalnych kosztów. Jest to technologia, która pozwala odzyskiwać część energii z usuwanego z domu powietrza (a więc również ogrzanego). Cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest satysfakcjonująca, jeśli weźmiemy pod uwagę dodatkowe korzyści, które niesie za sobą ta technologia (choćby filtrowanie powietrza czy dostarczanie odpowiedniej ilości). Ponadto warto zadbać o to, żeby nasz dom jednorodzinny był odpowiednio ocieplony. Warto również stosować łatwe, ale skuteczne metody jak choćby to, żeby podczas wietrzenia szeroko otwierać okna. Prowadzi to do uzyskania niższych strat energii. Ostatecznie wszystko należy rozpatrywać indywidualnie i nie ma idealnego sposobu doboru pompy ciepła. Podstawą jest jednak uzyskanie odpowiedniej wiedzy zanim wyposażymy swój dom w to urządzenie.

About the author