Przewodnik po krematorium dla zwierząt: wszystko o procesie kremacji zwierząt

Przewodnik po krematorium dla zwierząt: wszystko o procesie kremacji zwierząt. W ostatnich latach, kremacja zwierząt domowych staje się coraz bardziej popularna. Utrata zwierzęcia to bolesny czas, a przygotowania do skremowania mogą być bardzo przykre. Z tego powodu wiele osób decyduje się na dokonanie ustaleń dotyczących kremacji z wyprzedzeniem. W tym artykule omówimy, jakie zwierzęta można skremować, jak wygląda proces i co dalej z prochami Twojego przyjaciela.

Jakie zwierzęta mogą być skremowane?

Psy, koty i konie są najbardziej powszechnymi zwierzętami, jakie oddaje się do krematorium dla zwierząt w Szczecinie, aczkolwiek skremowanie innych zwierząt takich, jak chomiki, króliki, papugi, gady, itd. jest również możliwe.

Krematorium dla zwierząt: czego się spodziewać

W krematorium dla zwierząt znajdziesz w dużej mierze to samo, co w krematorium dla ludzi. Zazwyczaj panuje w nim uspokajająca atmosfera z personelem, który będzie mieć do Ciebie szacunek i sympatię.

Proces kremacji zwierząt

Istnieją krematoria zarówno dla ludzi, jak i zwierząt oraz niektóre dla obu naraz. Niezależnie od tego, proces spopielenia zwłok jest ten sam. Wiele osób chce znać szczegóły na temat tego, co stanie się podczas procesu kremacji, np. jak będą potraktowani oraz co będzie się działo. Oczywiście, każde krematorium jest inne, jednak istnieje pewien podstawowy, standardowy proces.

Komora kremacyjna:

Jest to przedział krematorium dla zwierząt, w którym Twoje zwierzę jest umieszczane i gdzie właściwe jego spopielenie ma miejsce. Ciało jest poddawane temperaturze w zakresie od około 750℃ do 1000℃.

Jak długo to zajmuje?

Czas potrzebny do ukończenia procesu zależy od rozmiaru Twojego zwierzęcia. Na przykład, skremowanie kota czy małego psa zazwyczaj zajmuje mniej niż dwie godziny. Duży pies lub koń potrzebuje kilka godzin.

Co dzieje się podczas kremacji zwierzęcia?

Intensywny żar odparowuje materię organiczną i redukuje ją do popiołu i kości. Jakikolwiek rodzaj metalu, umieszczony w zwierzęciu jest wyciągany ręcznie albo magnesem. Resztki szczątków są sproszkowane w ziarnisty proszek, przypominający piasek, który jest biały lub szary. Nie bądź zaskoczony ani zaniepokojony, jeżeli dostrzeżesz jasne kolory w popiele. Jeżeli były zapakowane w koc lub kołnierz, będzie miało to wpływ na kolory.

Co zrobić z prochami?

Dość często ludzie nie są pewni co do tego, co zrobić z prochami ich przyjaciela. Poniżej znajduje się kilka pomysłów na to.

Urna kremacyjna

Prawdopodobnie najpopularniejszy wybór i niedroga opcja przechowywania popiołu. Urny są dostępne w różnych rozmiarach, stylach i cenach.

Pudełko kremacyjne

Jest to kolejny pojemnik, często zauważalny w domach wielu osób. Te pudełka na popioły są oprócz drewna wykonywane również z szerokiej gamy innych materiałów.

Nagrobek

Prosty, acz ładny nagrobek, który może znajdować się np. w ogrodzie jest pięknym pomnikiem dla utraconego zwierzaka.

Biżuteria oraz breloki do kluczy:

Jeżeli dosłownie chcesz trzymać wspomnienie swojego zwierzęcia blisko swojego serca, nie ma lepszego wyboru, niż naszyjnik z niewielką ilością prochu umieszczonego wewnątrz. Innym sposobem trzymania Twojego cennego zwierzęcia przy Tobie jest umiejscowienie niewielkiej ilości prochu w breloku do pętli kluczy, specjalnie do tego przeznaczonym. Większość rodzajów biżuterii takiej, jak bransoletki, pierścionki, łańcuszki na kostkę i wiele innych, może być kupiona lub stworzona z prochu Twojego zwierzęcia. Biżuteria ze szkła dmuchanego wykorzystuje prochy Twojego futrzanego przyjaciela do stworzenia oszałamiającego dzieła sztuki. Do większości biżuterii można także dodać tzw. diament kremacyjny.

Pochówek

Wyborem wielu jest pogrzebanie prochów ich zwierzęcego przyjaciela. W wielu przypadkach dokonuje się tego w miejscu rodzinnej własności. Należy jednak pamiętać, że Unia Europejska, mająca wpływ na politykę wewnętrzną Polski, w celu rzekomej ekologiczności, zabrania grzebania zwierząt lub ich prochów nawet na własnym terenie. Taki proceder może zakończyć się karą w postaci bardzo wysokiej grzywny.

Rozrzucenie popiołu

Niektórzy mają poczucie, że rozrzucenie prochów symbolizuje wysyłanie ich ukochanych zwierząt na ich ostatnią podróż. Miejscem na rozrzucenie prochów to osobista preferencja. Możesz wybrać morze, park lub nawet kosmos. Do rozrzucania prochów w wodzie rekomendowane są wodne urny. Tak jak w powyższym przypadku, ten rodzaj ostatniego pożegnania z ukochanym zwierzęciem, jest zawzięcie ścigany przez władze. Należy sobie zadać pytanie czy aby nie jesteśmy niewolnikami socjalizmu.

Decyzja o spopieleniu zwierzęcia

Ten przewodnik został stworzony z myślą, by ulżyć nieco presji związanej z podejmowaniem ważnych decyzji podczas Twojego czasu żałoby. Utrata ukochanego zwierzaka może być trudnym okresem w Twoim życiu. Mamy nadzieję, że ten przewodnik oprócz czasu potrzebnego na przeczytanie go, zabierze ze sobą trochę Twojego bólu, kiedy ta chwila nadejdzie. Jeżeli w tym momencie doświadczasz straty, lub doświadczyłeś jej w przeszłości, z głębi serca składamy Ci najszczersze kondolencje.

About the author