Wypożyczalnia aut dla każdego

Wypożyczalnia aut- dlaczego warto korzystać? 

Korzystanie z wypożyczalni aut to przede wszystkim wygoda, oraz brak konieczności pamiętania o takich sprawach jak przeglądy oraz wymiana części eksploatacyjnych. Najważniejszym aspektem w wypożyczaniu aut jest przewidywalność kosztów. Na takie rozwiązanie bardzo często są skłonne przystać firmy które za sprawą odliczania sobie kosztów działalności mogą wynająć auta relatywnie taniej. Naturalnie dla przeciętnego kowalskiego wynajem samochodu również może być korzystny. Wyjazd na wakacje, auto w remoncie, konferencja lub podróż służbowa do innego miasta. Wszystkie wymienione wcześniej sytuacje to przykłady kiedy opłaca się wynająć auto. 

Samochód przestał od dawna traktowany być jako symbol statusu społecznego a zwyczajne narzędzie dzięki któremu możemy zarabiać, oraz funkcjonować w społeczeństwie. Większość ludzi mieszkających w dużych wojewódzkich miastach z dobrą komunikacją rezygnuje z posiadania samochodu na rzecz innych środków transportu. Wypożyczalnie w formie klasycznej tak jak i carsharing zyskują dzięki temu coraz większą popularność. Podsumujmy:

  • Wypożyczenie auta zwalnia nas z konieczności ponoszenia stałych kosztów eksploatacji 
  • Firmom zapewnia przewidywalność kosztów 
  • Daje wygodę osobom prywatnym 
  • Zapewnia pomoc w kryzysowych sytuacjach kiedy znajdujemy się daleko od domu

Jak wybierać wypożyczalnie aut 

To jaką wypożyczalnię wybierzemy zależy w dużej mierze od naszych preferencji. Jeżeli zależy nam na ograniczeniu kosztów to korzystanie z wypożyczalni gdzie są najniższe ceny będzie miało znaczenie. Nie zawsze jednak myśli się o obcięciu kosztów…. . W przypadku firm ważne są również inne cechy takie jak duża ilość możliwych do wykorzystania kilometrów, czy reprezentatywność auta. Wszystko zależy od tego w jakim celu potrzebujemy danego samochodu. 

Zupełne przeciwieństwo normalnego wypożyczenia auta stanowi Carsharing. Ta usługa która w Polsce zadebiutowała dość niedawno zapewnia mobilność i brak konieczności wpłacania kaucji, podpisywania długoterminowych umów itp. W przypadku wielu firm Carsharingowych w Polsce mamy do czynienia z działalnością na terenie kilku większych miast. Jadąc na wakacje do innego miasta w którym funkcjonuje dana usługa jednocześnie zapewniamy sobie możliwość wypożyczenia na minuty auta dostosowanego do naszych potrzeb. Klasyczna wypożyczalnia samochodów z taką usługą nie może się równać w chwili obecnej. 

Wadą wynajmu aut na minuty są ich koszty, które mimo wszystko dość znacząco odbiegają do tego co możemy doświadczyć w przypadku aut z klasycznych wypożyczalni. To jak bardzo użyteczna będzie dana usługa zależy od tego do czego zamierzamy jej użyć. 

Zobacz również:

 

Standardowe wypożyczalnie aut a wymogi zawarte w umowach 

 Najczęściej wypożyczalnie aut zastrzegają sobie w umowie określony wiek osoby podpisującej umowę najmu. Taki zabieg ma na celu zminimalizowanie strat wynikających z niebezpieczeństwa powierzania mienia osobom młodszym. Podobne założenie jest w przypadku zapisu dotyczącego minimalnej długości posiadania prawa jazdy, które realnie może wpływać na umiejętności kierowcy. Umowy skonstruowane są w taki sposób aby ryzyko związane z udzieleniem do dyspozycji mienia firmy zminimalizować straty. Nie wszystkie wypożyczalnie funkcjonują na tych zasadach. Należy nadmienić że większość wypożyczalni posiada stosowne zapisy jednak mogą być od nich wyjątki. Istnieje możliwość wynajmu auta na osobę młodszą jeżeli za ewentualne straty odpowie również osoba zwana gwarantem.  Część wypożyczalni wymaga kaucji która podlega pełnemu zwrotowi w momencie oddania auta w nienaruszonym stanie. Warto jest również w przypadku wynajmu zrobić zdjęcia auta które później będą stanowiły dowód jeżeli okaże się że ktoś będzie chciał nas w coś wrobić.  Innym ciekawym zastrzeżeniem w umowach często bywa zakaz wyjazdu autem poza granicę RP. Taki zapis w umowie często wynika z możliwości kradzieży auta, oraz późniejszych trudności w dociekaniu swoich praw jak i kosztów ściągania auta w przypadku awarii. Część wypożyczalni daje możliwość wyjazdów za granicę za uiszczeniem dodatkowej kaucji na rzecz zabezpieczenia pojazdu. 

Carsharing- jak to działa

W przypadku takich form najmu pojazdów jakim jest carsharing możemy nie mieć tak ostrych wymagań jak w przypadku tradycyjnej wypożyczalni. Wynika to z kilku rzeczy… przede wszystkich te auta pracują na siebie cały czas a średni okres wynajmu nie wynosi więcej niż kilkanaście minut. Ryzyko związane z ewentualną kolizją jest znikome a co za tym idzie nie stosuje się aż takich obostrzeń. Ponad to w przypadku carsharingu podpinamy pod aplikację swoją kartę debetową, lub kredytową dlatego też firma ma możliwość ściągnąć należność w razie większych problemów. W tej formie wynajmu również możemy wynajmować auto na doby i jest za to stosowna opłata nie przekraczająca zazwyczaj 100 zł. Wadą tego rozwiązania jest kilometrówka która pozostaje jak w przypadku zwyczajnego wynajmu na minuty co stawia tą formę wynajmu mocno w niekorzystnym świetle.

Podsumowanie

Wynajem aut to bardzo korzystny sposób na ograniczenie własnych kosztów i zoptymalizowanie wydatków. Jednak w przypadku kiedy auta potrzebujemy w codziennym użytkowaniu może okazać się nieopłacalną formą zaspokajania tej konkretnej potrzeby transportu. 

 

About the author