Jak wybrać fotografa

Jak wybrać fotografa

Jak wybrać fotografa — przygotowanie do ślubu i wesela to niekończący się koszt, od którego zakręci ci się w głowie. Wszystkie sprawy trzeba odpowiednio zaplanować, ponieważ bardzo niewiele par młodych ma swobodę wyboru wszystkiego zgodnie ze swoimi preferencjami bez zwracania uwagi na cenę. Jednym z podstawowych wydatków, które należy wziąć pod uwagę przy organizacji wesela, zaraz po sukni i sali weselnej, jest fotograf. Warto rozpocząć jego poszukiwania odpowiednio wcześnie, aby móc swobodnie korzystać z usług osoby, która w pełni spełnia nasze oczekiwania.

Dlaczego Twój ślub powinien mieć fotografa

Niektórzy twierdzą, że fotograf ślubny to zbędny wydatek w dobie nowoczesnych sprzętów, aparatów lustrzanych i innych przewag technologicznych. W końcu wujek Władek robi zdjęcia swoim aparatem. Jesteś pewny? Pomysł może zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale nerwy z pewnością nie są tego warte. Przede wszystkim z całym szacunkiem Panie Władek ile ślubów sfotografował Pan wujek? Jeśli to jego pierwszy raz z takiej okazji, warto zauważyć, że fotografia ślubna różni się nieco od amatorskich ujęć wykonywanych przy rodzinnym stole. Odpowiednie kadrowanie i oświetlenie wymaga więcej umiejętności.

Po drugie, nasz znany wujek był jednym z gości i oczywiście chciał się bawić na naszym weselu jak wszyscy, zamiast biegać z aparatem i robić zdjęcia. Może się okazać, że to tylko kilka zdjęć ślubnych, trzy prześwietlone, dwa niewyraźne, a reszta to zdjęcia żony i córki, syna i synowej. Niezbyt dobra pamiątka z tak ważnego dnia. Po trzecie, jest rodzina, a rodziny są dozwolone, więc jeśli np. jakość zdjęcia nie jest idealna, możemy winić tylko siebie i pieniądze w kieszeni, że nie wydaliśmy na profesjonalistę. Niepotrzebny stres związany z dopilnowaniem zrobienia zdjęcia wujowi może zrujnować młodej parze cały dzień i pozbawić ich pięknej pamiątki w postaci fotografii ślubnej.

Ile kosztuje profesjonalny fotograf

Jak wybrać fotografa
Jak wybrać fotografa

Kwota, jaką należy przeznaczyć na profesjonalną fotografię ślubną, zależy od wielu czynników. Po pierwsze, kluczowym czynnikiem jest doświadczenie i jakość usług świadczonych przez konkretną osobę. Jeśli zaoferuje pełną obsługę wraz z wykonaniem albumu, przełoży się to na wyższą cenę za usługę. Sprzęt używany przez fotografa to również jedna z kwestii, która wpływa na ostateczną kwotę. Im nowszy i bardziej specjalistyczny sprzęt, tym cena może być wyższa, ale nie zawsze jest to regułą.

Nie bez znaczenia jest też miejsce ceremonii, a w mniejszych miastach fotografowie ślubni mają zazwyczaj znacznie niższe ceny niż w metropoliach ze względu na dużą konkurencję. Wiele osób błędnie uważa, że ​​usługi fotografów są przecenione, ale jeśli weźmie się pod uwagę koszty związane z działalnością biznesową, takie jak wymiana sprzętu, oprogramowanie do obróbki zdjęć, dyski do archiwizacji danych itp., fotografom nie pozostaje wiele do „posprzątania” . “Pieniądze. W każdym razie warto przeznaczyć około 5% ślubnego budżetu na pamiątkowe zdjęcia ślubne. Taka kwota pozwoli wybrać tę właściwą bez konieczności szukania najtańszej opcji.

Jednak wycena przedstawiona przez fotografa powinna zawierać nie tylko cenę, ale również wyszczególnić zakres usług. Wszelkie wątpliwości związane z wykonywaniem zdjęć należy wyjaśnić przed podpisaniem umowy, aby nie bagatelizować problemu. Częstą praktyką, z którą mogą spotkać się młode pary, jest oferowanie kilku pakietów usług w różnych cenach, które obejmują na przykład liczbę zdjęć, które otrzymają po ślubie, czas pobytu fotografa na imprezie oraz format w którym przesyłane są zdjęcia.

Fotografia plenerowa

Młode Pary decydujące się na zdjęcia w plenerze powinny przede wszystkim zdecydować się na tego samego fotografa, który uwieczni zarówno sam ślub, jak i wesele. Dzięki temu uzyskasz spójny styl, który świetnie prezentuje się w rodzinnym albumie fotograficznym. Coraz więcej fotografów zaleca też odkładanie takich sesji zdjęciowych, np. miesiąc po ślubie. Takie rozwiązanie pozwala w pełni skupić się na samej ceremonii, nie zmuszając Pary Młodej do opuszczenia swoich gości w trakcie wesela.

Ponadto zdjęcia, które wychodzą po całym zamieszaniu, są bardziej dopracowane i piękne, ponieważ nie ma stresu związanego ze ślubem. Ostatnim atutem tego rozwiązania jest możliwość wyboru dowolnej lokalizacji w plenerze, nawet setki kilometrów od miejsca zamieszkania. Wszystkie te aspekty sprawiają, że decyzja o zatrudnieniu profesjonalisty do fotografii ślubnej jest całkowicie rozsądna, a nie niepotrzebnym wydatkiem, który może przynieść oczywiste oszczędności.

 

Fotograf Ślubny Artur Kwiek
Kilińskiego Jana, płk. 5A
33-100 Tarnów
573-143-391
www.arturkwiek.com

 

About the author