Kto może zostać dobrym trenerem personalnym?

Praca trenera personalnego wydaje się atrakcyjna z kilka powodów. Trudno tutaj o nudę, bo każdy klient jest inny. Podczas pracy trzeba korzystać ze zróżnicowanej wiedzy, obejmującej nie tylko ćwiczenia, ale też informacje obejmujące m.in. dietetykę i psychologię. Kuszą również zarobki, bo osoby, które stawiają na świadomą dietę i aktywność fizyczną, są skłonne zapłacić niemało za naprawdę profesjonalne wsparcie. Chociaż to wszystko brzmi świetnie, warto zdawać sobie sprawę, że nie każdy jest w stanie zostać dobrym trenerem personalnym. W dzisiejszym tekście przybliżamy kilka cech, które powinien mieć kandydat, chcący zajmować się tą profesją.

Odpowiednie wykształcenie i gotowość do ciągłego podnoszenia kwalifikacji

Obecnie zawód nie jest regulowany prawnie, więc to do nas należy wybór odpowiedniego ośrodka szkoleniowego. Oczywiście, im bardziej on będzie prestiżowy, tym bardziej poważane będą nasze przyszłe kwalifikacje. Do wyboru mamy kilka opcji. Pierwszą są prywatne ośrodki szkoleniowe. Druga opcja to specjalistyczne studia podyplomowe, dostępne na niektórych uczelniach wyższych, np. na Akademiach Wychowania Fizycznego. Oprócz tego warto zdawać sobie sprawę, że raz ukończone szkolenie lub studia to nie koniec naszej ścieżki edukacyjnej. Klienci oczekują aktualnej wiedzy, a ta, również w tej branży, ma charakter dynamiczny, ulega ciągłym zmianom i przeobrażeniom. Z tego powodu niezbędne będzie regularne uczestnictwo w branżowych szkoleniach, kursach, kongresach i konferencjach. To z kolei może kosztować. Taka inwestycja będzie się jednak zwracać, bo wraz ze wzrostem naszych kwalifikacji, powinniśmy odnotować też wzrost w liczbie klientów oraz szersze możliwości zatrudnienia np. w prestiżowych ośrodkach treningu personalnego.

Dbałość o własny wygląd

Nie tylko kwalifikacje świadczą o tym, czy trener personalny https://studioterapia.pl/cennik-treningi-personalne/samodzielne-korzystanie-z-sali/ jest dobry. W tym zawodzie wizytówką jest również wygląd. Aby sprawdzić się w tej roli, należy więc sport traktować jako pasję, sposób na życie i stały element swoich dni. Tylko to pozwoli nam utrzymać wygląd sylwetki, który wytworzy w kliencie poczucie, że rzeczywiście znamy się na rzeczy.

Cierpliwość i wysoka kultura osobista

Praca z ludźmi może być wymagająca. Klienci, z którymi nawiążemy współpracę, będą bardzo się od siebie różnić. Część trudno będzie zmotywować, będą szybko tracić zapał i za ten fakt obwiniać nikogo innego jak właśnie trenera personalnego. Inni będą chcieli osiągnąć efekty tak szybko, że to graniczyłoby z cudem. W każdej z tych sytuacji konieczna jest cierpliwość, spokojne wytłumaczenie tego, jak trening działa na ciało i jakich efektów można spodziewać się przy odpowiednio dobranej diecie i właściwych ćwiczeniach.

Ale cierpliwość konieczna jest nie tylko podczas interakcji z niepokornym klientem. Zdarzyć się bowiem może, że pod nasze skrzydła trafi osoba z konkretnymi schorzeniami, które sprawią, że wymagać będzie szczególnego planu treningowego. Warto wspomnieć również o osobach z innymi szczególnymi wymaganiami jak: konkretny typ diety, preferowanie jednych produktów, nieznoszenie innych, preferowanie jednych ćwiczeń nad innymi. Dobór optymalnego planu do takich klientów może zająć na trochę czasu i zdecydowanie wymaga cierpliwości.

Kreatywność

Rutyna szybko nudzi, a nuda jest jednym z największych wrogów regularnych ćwiczeń. Opracowując trening, musimy brać więc pod uwagę odpowiedni poziom zróżnicowania. Idealnym scenariuszem byłaby sytuacja, kiedy klient odczuwa przyjemność z ćwiczeń, nie jest to dla niego obowiązek, a przygoda oraz… zabawa. Tutaj należy zdawać sobie sprawę, że nawet świetnie dobrane ćwiczenia, angażujące całe ciało i umysł oraz świetnie działające na motywację po pewnym czasie trzeba będzie zmienić. Nie dopasowujemy ćwiczeń tylko pod konkretne grupy mięśni, ale również pod preferencje klienta. Aby stale utrzymywać jego uwagę, zaangażowanie i ciekawość, narastającą ze zbliżaniem się kolejnego treningu, kreatywność trenera personalnego będzie niezbędna.

Umiejętność sprawnego przekazywania wiedzy

Jeśli należysz do grona osób, które, nawet jeśli coś rozumieją, nie potrafią tej wiedzy wytłumaczyć i przekazać dalej, to zawód trenera personalnego zdecydowanie nie jest dla ciebie. Podczas pracy trenerzy trafiają na klientów różnego typu. Część z nich już orientuje się w zasadach zdrowego żywienia i wie, czego powinni unikać w związku ze swoimi problemami zdrowotnymi. Inna grupa to osoby, które myślą, że wiedzą na ten temat bardzo dużo, ale te informacje pochodzą z niepewnych źródeł i najczęściej są po prostu błędne. Bardzo często pod opiekę trenerów personalnych trafiają osoby, które mają zapał i chęci, ale nie orientują się zupełnie, na co zwrócić uwagę podczas procesu swojej transformacji. Trener personalny w każdym z tych przypadków powinien umieć sprawnie przekazywać wiedzę, wyjaśniać wszystkie niezbędne kwestie związane z funkcjonowaniem ciała podczas ćwiczeń oraz cierpliwie odpowiadać na pytania, na które odpowiedzi wydają mu się oczywiste. Taki specjalista po prostu musi lubić i potrafić edukować.

ZOBACZ TAKŻE:

About the author