Kto może otrzymać status dewelopera?

Kto może otrzymać status dewelopera?

Patrząc na pierwotny rynek nieruchomości i ciągle zmieniające się ustawy o ochronie praw nabywcy do danego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, z całą pewnością warto zająć się dokładniej jednym z zagadnień, jakim jest deweloper. Kto może otrzymać status dewelopera? Czy oprócz zwykłego wytłumaczenia tego pojęcia, wielu o nim coś więcej? Kto może deweloperem zostać i jakie trzeba spełniać warunki, aby móc działać jako konkretny deweloper na rynku? O tym wszystkim będziemy chcieli się postarać dokładnie napisać w tym właśnie artykule. 

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, kim jest deweloper, najprościej można byłoby rzec, zgodnie z Kodeksem Cywilnym, że jest to przedsiębiorca, osoba fizyczna, osoba prawna lub też określona jednostka organizacyjna, która nie jest jednocześnie osobą prawną, ale której określone przepisy przyznają zdolność prawną do tego, by móc we własnym imieniu prowadzić daną działalność gospodarczą lub też zawodową. Deweloper to każdy przedsiębiorca, który mając własną firmę, prowadzi w ramach jej prowadzenia działalność deweloperską. Nie ma jasno sprecyzowanej formy działalności, a więc może taką działalnością być zarówno osoba fizyczna, która prowadzi firmę, mogą to być wspólnicy spółki cywilnej, spółka osobowa, spółka kapitałowa, ale także spółdzielnie mieszkanie, ale tylko takie, w których nabywca nie jest członkiem spółki.

Czym jest działalność deweloperska?

Kto może otrzymać status dewelopera?
Kto może otrzymać status dewelopera?

Działalność deweloperska obejmuje szereg działań, które leżą w obowiązku takiej osoby lub kilku osób, w zależności od tego, kim taki deweloper jest. Jeśli chcielibyśmy odpowiedzieć na pytanie, czym on się zajmuje, najprościej można byłoby rzec, iż inwestuje on w daną nieruchomość, a następnie sprzedaje on mieszkania swoim klientom, przenosząc prawa własności lokalu na nabywcę. Obiektem, który budowany jest na rzecz inwestora zaliczyć można między innymi obiekty mieszkalne, biurowe, handlowe, przemysłowe lub lokale użyteczności publicznej. W większości przypadków dany deweloper zajmuje się jednym, konkretnym rynkiem nieruchomości. Jedni stawiają budynki mieszkalne, inni inwestują jedynie w biurowce. Wszyscy deweloperzy mają więc swój rynek, w nim się specjalizują, na nim znają i w ten sposób wiedzą, jak dotrzeć do swoich klientów.

Za co odpowiedzialny jest deweloper?

Każdy deweloper jest inny i każdy wykonuje swoją pracę inaczej. Nie bez powodów jedni deweloperzy cieszą się bardzo dużą popularnością, inni z kolei nie są zbyt często wybierani. Praca dewelopera, jeśli chodzi o prowadzenie inwestycji budowlanej, składa się tak naprawdę z kilku etapów i u jednego dewelopera wszystko działa bez zarzutu, z kolei u innego są pewne niedociągnięcia, które mogą wpłynąć na to, jak ta praca jest wykonana. Jeśli wydaje nam się, że deweloper nie jest tak naprawdę nam w sposób szczególny potrzebny, bo przecież chodzi nam przede wszystkim o dany lokal, to jesteśmy w błędzie. Od dewelopera bowiem zależy to, jak taki lokal będzie się nam wynajmowało, ile będzie on kosztował, czy jak szybko załatwimy wszelkie formalne sprawy.

Zobacz koniecznie:

Zadania, jakimi zajmują się deweloperzy obejmują kilka, różnorodnych czynności, które razem składają się w pełni na jego pracę. Po pierwsze, deweloperzy wybierają lokalizację, na której zostanie taka inwestycja postawiona. Wiadomo, że lokalizacja ma bardzo duże znaczenie, bowiem jedne miejsce może cieszyć się większą, inne mniejszą popularnością. Dziś coraz większą popularnością cieszą się mieszkania postawione z dala od miast, a także biurowce znajdujące się w centrum. Kolejnym elementem jest projekt, a więc od dewelopera zależy, jak dana nieruchomość będzie wyglądać. Zatrudnia więc on firmę architektoniczną, która taki projekt tworzy, ale deweloper w pełni czuwa nad przebiegiem prac, tak, aby całość wyglądała tak, jak on sobie tego życzy. Deweloper nadzoruje całą budowę. On zatrudnia firmy zewnętrzne, przestrzega zasad bezpieczeństwa i kontroluje całość prac. Deweloperzy zajmują się przygotowaniem każdego lokalu w taki sposób, jaki ustalony jest w ofercie. Jeśli więc na przykład przygotowuje on mieszkania pod klucz, musi zatrudnić poszczególne firmy, które takie mieszkania w ten właśnie sposób będą przygotowane. I ostatnim z elementów jest to, aby gotowe już lokale móc sprzedać lub wynająć klientom. W tym etapie deweloper przygotowuje umowy, przeprowadza etap samego przekazania lokalu, dba o każdy, najmniejszy nawet szczegół i element.

Jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem lub wynajmem określonej nieruchomości, w pierwszej kolejności powinniśmy zobaczyć, o jakim deweloperze mówimy. Może to bowiem mieć zasadnicze znaczenie, jeśli w grę wybór naszego lokalu. Każdy deweloper jest inny, każdy działa na innych zasadach. Jeśli chcemy być w pełni zadowoleni, to bez wątpienia musimy postawić na profesjonalistów, którzy są na rynku znani, cieszą się dużą popularnością i których wybór w 100% nas usatysfakcjonuje. To stanowi element nadrzędny i na tym należy się skupić.

About the author