Na co zwrócić uwagę wypożyczając auto?

Na co zwrócić uwagę wypożyczając auto?

Na co zwrócić uwagę wypożyczając auto? Wypożyczalnia samochodów to rozwiązanie wybierane przez wiele firm oraz osób fizycznych. Właściciele dużych korporacji często decydują się na wypożyczenie aut dla swoich pracowników, szczególnie w pracy w delegacji. Okazuje się, że takie rozwiązanie jest o wiele tańsze niż zapewnienie własnej floty pojazdów. Z kolei wypożyczenie pojazdów dla osób prywatnych jest coraz wygodniejszą opcją, biorąc pod uwagę kilkudniowy wypad na wypoczynek.

Dzienny limit w kontekście trasy

Kiedy zdecydujemy się już na wypożyczalnię samochodów, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się jaki dzienny limit przejechanych kilometrów nas obowiązuje. Taka informacja znajduje się w umowie wynajmu. Przeoczenie tego faktu może finalnie kosztować więcej, niż zakładaliśmy, ponieważ niektóre wypożyczalnie pobierają dodatkowe opłaty za przekroczenie danego limitu kilometrów. Oczywiście w zależności od tego, na jaki okres wynajmujemy auta, o tyle limit może zostać nam zwiększony. Przed samym wynajmem warto uzgodnić takie szczegóły z daną wypożyczalnią samochodów.

Nieprzewidziany koszt

Na co zwrócić uwagę wypożyczając auto?
Na co zwrócić uwagę wypożyczając auto?

Niejedna wypożyczalnia samochodów oprócz standardowych kosztów pobiera dodatkowe opłaty między innymi za odbiór auta poza wyznaczoną wcześniej strefą. Przed podpisaniem umowy wynajmu warto dopytać się o ten fakt. Jeśli rzeczywiście on obowiązuje, to warto podjechać autem do wyznaczonej przez firmę lokalizacji. Kolejna kwestia to porządek i ład pozostawiony w samochodzie. Jeśli podczas naszej podróży pozostawimy po sobie niesprzątnięte opakowania po jedzeniu lub plastikowe butelki, to także możemy spotkać się z niemiłą niespodzianką w postaci naliczonej opłaty dodatkowej. Zadbajmy o powierzone nam auto, a z pewnością nie będziemy postawieni przed faktem dokonanym. W przypadku aut z segmentu premium często jest wymagana kaucja w postaci do 3 tysięcy złotych. W momencie zwrotu auta w stanie nienaruszonym uzyskamy oczywiście zwrot wymienionej kwoty.

Ubezpieczenie auta oraz jego tankowanie

W kontekście ubezpieczenia warto uzgodnić szczegóły z wybraną wypożyczalnią samochodów. Jej pracownicy z pewnością przedstawią nam zakres ubezpieczenia obejmujący wybrane przez nas auto. W niektórych sytuacjach warto spytać o możliwość dodatkowego zabezpieczenia w postaci AC. Nigdy nie wiemy jaka sytuacja spotka nas na drodze, dlatego nie warto pozostawiać swojego bezpieczeństwa na pastwę losu. Jeśli mowa o profesjonalnej wypożyczalni samochodów, to należy pamiętać o tym, że auto przed wyruszeniem w trasę będzie zatankowane. Oddając pojazd, będziemy jednak zobligowani do uzupełnienia paliwa we własnym zakresie.

Protokół odbioru pojazdu

Niezwykle istotny dokument, od którego będzie zależeć nałożenie na nas dodatkowych opłat wynikających między innymi z uszkodzenia pojazdu. Przed złożeniem podpisu na protokole należy przede wszystkim obejrzeć samochód z każdej strony, a ewentualne zarysowania lub wgniecenia uwiecznić w postaci zdjęcia. Oczywiście w protokole widnieją odpowiednie rubryki, w których możemy o zaistniałej sytuacji poinformować, jednakże najlepiej zabezpieczyć się dodatkowo we własnym zakresie. Po podpisaniu dokumentu musimy być świadomi, że od tego momentu jesteśmy w pełni odpowiedzialni za samochód, a jego zwrot oznacza kondycję auta w nienagannym stanie.

Weryfikacja kierowcy

Pracownik wypożyczalni samochodów przed podpisaniem protokołu odbioru z pewnością poprosi nas o nasze dokumenty w postaci prawa jazdy oraz dowodu osobistego. Należy pamiętać, że usługi oferowane przez wypożyczalnie są dostępne dla osób, które ukończyły 21 rok życia oraz są posiadaczami prawa jazdy co najmniej od roku. Jeśli w trakcie wypożyczenia autem będą kierowały także inne osoby, o tym fakcie musi być poinformowany pracownik, który w analogiczny sposób weryfikuje uprawnienia osób trzecich.

Jak wybrać solidną wypożyczalnię samochodu w rozsądnej cenie?

Przed wyborem konkretnej wypożyczalni należy zasięgnąć o niej opinii. Dobrym sposobem jest przeważnie rozmowa ze znajomymi, którzy już skorzystali z takiego rozwiązania, ewentualnie skorzystanie z wyszukiwarki wypożyczalni samochodów w naszej okolicy. Jeśli znajdziemy już interesujący nas punkt, to w jaki sposób zaoszczędzić na wypożyczeniu? Odpowiedź jest prosta- rezerwacja. Okazuje się, że wcześniejsze zaplanowanie wyjazdu oraz dokonanie rezerwacji, czy to telefonicznie, czy też za pośrednictwem sieci pozwoli zaoszczędzić nam nieco gotówki w porównaniu z tradycyjnym wypożyczeniem na miejscu.

Podsumowując, decyzja związana z wynajmem auta z konkretnej wypożyczalni powinna być decyzją przemyślaną i wcześniej zaplanowaną. Wstępna rozmowa z pracownikiem punktu, zapoznanie z wypożyczonym modelem, a także rozsądne podpisanie protokołu odbioru uchroni nas przed dodatkowymi kosztami i pozwoli w pełni cieszyć się z trasy bez zbędnych zmartwień. Oczywiście nie możemy zapominać o bezpieczeństwie swoim i współpasażerów, dlatego wynajęte auto nie obliguje nas do niebezpiecznych zachowań na drodze oraz nierozważnej, szybkiej jazdy.

About the author