Markery do sketchnotingu

Markery do sketchnotingu

Markery do sketchnotingu. Profesjonalne podejście do sporządzania szkiconotatek to recepta na osiągnięcia sukcesu na tej płaszczyźnie. Jeśli fascynuje was sketchnoting i szlifujecie swoje ilustratorskie umiejętności, to potrzebujecie odpowiednich narzędzi. Postanowiliśmy zapoznać was z różnymi kategoriami markerów, których wykorzystanie wpłynie na efekt waszych szkiców i uczucie satysfakcji.

Jakie markery znajdziecie na rynku? Jaki jest koszt takich zestawów? Czym różnią się markery wodne od alkoholowych? Dzięki lekturze niniejszego artykułu nabędziesz wiedzę na temat użytecznych markerów do sporządzania szkiconotatek.

Parę słów o sketchnotingu

Markery do sketchnotingu
Markery do sketchnotingu

Nim przejdziemy do opisu narzędzi przydatnych w sketchnotingu, wspomnijmy słówkiem o samym zjawisku. Czy w czasach szkolnych zdarzało się wam szkicować obrazki w zeszycie? Może macie tak nadal, w trakcie trwania wykładów akademickich? Świadomie lub nie, uprawialiście sketchnoting. Pod tym pojęciem rozumie się zapisywanie informacji w formie graficznych skrótów myślowych. W domyśle ma to pomóc zapamiętać gromadzone informacje, na bazie prostych skojarzeń. Technika ta jest niezwykle skuteczna i docenił ją management liczących się w świecie biznesu firm. Technika zapamiętywania i wyciągania esencji z trwających szkoleń biznesowych, konferencji i wykładów, jaką jest sporządzanie szkiconotatek, bywa nadzwyczajnie skuteczna. Nic więc dziwnego, że zbiera coraz szersze grono osób zainteresowanych jej opanowaniem. Jeśli należycie przypadkiem do osób, które postanowiły ją rozwijać, potrzebujecie odpowiednich narzędzi. Są nimi wszelkiego rodzaju markery, przydatne do wizualizacji danych. Poniżej znajdziecie garść informacji na temat podstawowego podziału flamastrów.

Podział markerów

 Markery potrzebne do sketchnotingu dzielą się na dwie podstawowe kategorie. Są nimi markery wodne i alkoholowe. Te pierwsze nie wydzielają zapachu i uzupełnia się je wodą. Nie przebijają papieru. Znajdziemy je w rozmaitych wariantach związanych z końcówkami. Markery alkoholowe wydzielają zapach alkoholu i niestety przebijają kartkę papieru. Większość markerów alkoholowych, które znajdziecie na rynku, cechuje się obecnością dwóch końcówek. Jedna ze stron jest cieńsza i służy sporządzaniu cienkich linii. Druga z kolei jest grubsza. Dzięki temu wypełnisz większe fragmenty papieru. Dobre są do zamalowywania kreślonych figur czy symboli. Plusem markerów alkoholowych jest ich wodoodporność i tempo schnięcia na papierze.

Grunt to profesjonalizm

 Powiedzmy, że kochacie rysować i poza uprawianiem sketchnotingu, tworzycie ilustracje komiksowe. Potrzebujecie odpowiednich narzędzi służących do pracy. Klasyczny podział na markery wodne i alkoholowe opisaliśmy w powyższym akapicie. Obydwa rodzaje markerów dzielą się jeszcze ze względu na przeznaczenie i budowę końcówki. Skompilujmy najważniejsze typy takich mazaków.

  • NoOne. Są to markery, które posiadają klasyczną końcówkę. Jest ona cieńsza z jednej strony i grubsza z drugiej. Cieńszą stroną kreślimy linie, a drugą możemy stawiać grubsze kreski.
  • ArtMaker. Są to markery o końcówce cienkiego pędzelka. Narzędzie to niezwykle polecane jest wszystkim osobom praktykującym sketchnoting. Mając kartkę papieru, nawet i zeszytowego jesteście w stanie za pomocą pędzelków solidnie zapisać informacje w formie graficznej.
  • FineOne. W istocie przypominają zwykle pisaki. Mają jedną, cienką końcówkę. Mogą służyć do linearnego zapisu informacji, sporządzania podpisów przy kreślonych symbolach.
  • BigOne. Markery tej kategorii cechują się sporą grubością końcówki. Za pośrednictwem takich mazaków jesteśmy w stanie wypełniać przestrzeń na kartce lub podkreślać co bardziej istotne hasła i informacje.
  • FatOne. Wygląd końcówki imituje niejako wałek malarski. Podobnie jak poprzednio wymieniony typ markerów służy do wypełniania przestrzeni na kartce lub większych symboli.
  • TwinOne. Cechują się dwiema końcówkami, cieńszą i grubszą. Nie musimy dzięki temu posiłkować się aż dwoma mazakami. Wystarczy jeden. To wygodna opcja dla sketchnoterów, którzy nie cieszą się nadmiarem czasu i pragną jedynie szybko zanotować pojawiające się w trakcie wykładu informacje.

Powyższy opis kategorii markerów ze względu na wygląd końcówki może się okazać przydatny. W czasie zamawiania zestawów markerów do sketchnotingu warto zwrócić uwagę na nazwy kategorii, które pojawiają się przy produkcie. Skoro wspomnieliśmy już o zamawianiu zestawów do szkicowania, poruszmy temat ceny takich markerów.

Zobacz również:

Sketchnoting, markery i cena

 Profesjonalny sketchnoting wymaga specjalistycznych narzędzi, a te niestety do tanich nie należą. Wiele co prawda zależy, od tego, czy wybierzemy markery pojedyncze, czy zestawy. W zestawach znajdziemy rozmaitą ilość kolorów i odcieni markerów. Na dobry początek wystarczą zestawy zawierające ok. 24 kolorów. Cena zależy od marki, ilości markerów i ich rodzajów. Za przeciętny zestaw markerów do sketchnotingu wydamy nawet do 500 zł. Nie brzmi to tanio. Faktem jest, że są to produkty przeznaczone na hobbystów i pasjonatów rysownictwa. Nikt inny nie wyda takich pieniędzy na markery. Niemniej warto podjąć się takiego wydatku, jeśli planujemy w sposób profesjonalny podejść do tworzenia szkiconotatek.

About the author