Nosidła ergonomiczne dla niemowląt - od kiedy można ich używać?

Nosidła ergonomiczne dla niemowląt – od kiedy można ich używać?

Nosidło do noszenia dziecka może okazać się wyjątkowo praktycznym i funkcjonalnym akcesorium. Opiekunowie decydują się na jego zakup z wielu powodów. Przede wszystkim, ułatwia poruszanie się z pociechą po mieście lub w czasie wyjazdów. Dzięki niemu bez problemu dotrzeć można w miejsca, do których dostępu nie mają wózki. Bliskość pomiędzy niemowlakiem a noszącą go osobą może mieć również korzystny wpływ na samopoczucie pociechy. Dzieci są w takich sytuacjach zwykle spokojne i wyciszone. Szczególną popularnością wśród nosideł cieszą się modele ergonomiczne, które dopasowują się do naturalnego ułożenia ciała maluchów. Kiedy można zacząć nosić w nich dzieci?

Nosidełka ergonomiczne to rozwiązania bezpieczne dla niemowląt

Poszukując odpowiedniego akcesorium do noszenia dziecka, należy upewnić się, że będzie ono zdrowe dla pociechy. Układ kostny niemowląt jest wyjątkowo elastyczny i podatny na odkształcenia. Ważne jest więc, aby nosidełko z  nie uwierało malucha i nie wymuszało na nim przyjęcia nienaturalnej pozycji. Nosidełka dla niemowlaków zaleca się zacząć wykorzystywać w momencie, kiedy pociechy potrafią już samodzielnie siedzieć. Zwykle następuje to ok. 6 – 8 miesiąca życia. Dlatego umownym wiekiem dopuszczającym malucha do bezpiecznego korzystania z takiego akcesorium jest 7 miesięcy. Rodzice powinni jednak zawsze obserwować swoje pociechy i kierować się intuicją. Rozwój niemowląt jest bowiem indywidualny, a jego tempo u poszczególnych dzieci może znacznie się różnić. Możliwe jest również bezpieczne noszenie młodszych pociech, które nie opanowały jeszcze umiejętności samodzielnego siedzenia. W takim przypadku konieczny jest jednak dobór dedykowanych im modeli. Jak wybrać bezpieczne nosidełko dla swojego dziecka?

Czym charakteryzuje się odpowiednie nosidło ergonomiczne?

Wybierając nosidła ergonomiczne należy zawsze kierować się dobrem i komfortem dzieci. Ważne jest odpowiednie dopasowanie wymiarów i fasonu akcesorium. Przede wszystkim, zaleca się zwrócić uwagę na szerokość panelu, który podtrzymuje nóżki. Powinien on sięgać maluchowi dokładnie od jednego do drugiego dołu podkolanowego. Dzięki temu możliwe jest zadbanie o odpowiedni rozwój bioder i miednicy. Rodzice poszukując akcesoriów dla swoich pociech odnajdą również nosidełka z panelami o regulowanej szerokości. Takie przedmioty będą dopasowywały się do dziecka wraz z jego rozwojem. Ergonomiczne nosidełko dla dziecka powinno być wyposażone w miękki panel, który dopasowuje się do jego ciała. Dzięki temu, nosidło podtrzyma malucha, nie ograniczając swobody jego ruchów. Istotne jest bowiem to, aby pociecha nie przechylała się na boki, jednocześnie mogąc przyjąć najbardziej dogodną dla siebie pozycję. Dopasowując nosidełko do zapotrzebowania niemowlęcia należy upewnić się, że oparcie dosięga karku malucha. W ten sposób możliwe będzie stabilne podtrzymanie główki również w czasie snu.

 

Co zrobić, jeśli dziecko nie potrafi samodzielnie siedzieć?

Zastanawiając się, kiedy zacząć nosić pociechę w nosidełku, należy pamiętać, że dziecko musi umieć samodzielnie utrzymać główkę. Rodzice powinni ocenić, czy malucha można już bezpiecznie trzymać w pozycji pionowej. Niemowlęta, dla których takie ułożenie ciała nie jest wymuszone, można nosić w specjalnie dostosowanych akcesoriach. Nosidełko dla dziecka niesiedzącego musi zapewniać maluchowi inny stopień wygięcia ciała niż standardowe modele. Ułożenie niemowlaka w takim akcesorium przypomina bardziej pozycję przyjmowaną w chustach. Takie nosidełka są więc raczej miękkie i ergonomiczne. Jednocześnie posiadają mocne konstrukcje zapewniające stabilne podparcie. Należy pamiętać o tym, żeby dzieci młodsze niż 7 miesięcy nosić zawsze na brzuchu. Umożliwia to kontrolę bezpiecznego ułożenia ich główki. Dopasowanie właściwego modelu umożliwi bezpieczne noszenie dzieciątka.

O czym jeszcze warto pamiętać wybierając nosidło ergonomiczne?

Podstawowa zasada mówi o tym, aby niemowlęta zawsze nosić twarzą zwróconą do rodzica. Pociechy, które ukończyły już 7 miesięcy można nosić również na plecach. Nie powinno się jednak trzymać dziecka pleckami do ciała osoby noszącej. Odpowiedniego rodzaju nosidełko dla starszych dzieci umożliwi również trzymanie pociechy na biodrze. Może to być korzystne rozwiązanie dla ruchliwych i ciekawych świata maluchów, które nie chcą aby rodzice przysłaniali im widoki. Takie zakładanie możliwe jest w przypadku modeli z wiązanymi pasami naramiennymi. Są to nosidła z konstrukcją wiązaną oraz hybrydową. W modelach klamrowych, w których wszystkie pasy zamyka się za pomocą zatrzasków, noszenie pociech na biodrze nie jest możliwe. Zaletą tego typu egzemplarzy jest za to szybkie ściąganie oraz zakładanie akcesorium. Nosidełko dla dziecka może okazać się doskonałym wyborem. Poszukując odpowiedniego modelu należy również zwrócić uwagę na jakość materiałów i posiadane atesty. Pociechy, które potrafią samodzielnie siedzieć można bezpiecznie nosić w standardowych modelach. Należy pamiętać, aby maluchy miały również możliwość obcowania ze stosunkowo twardym podłożem. Przemyślany dobór akcesoriów zapewni pociechom bezpieczeństwo i zdrowy rozwój.

 

About the author