Certyfikowany psychoterapeuta - co to znaczy?

Certyfikowany psychoterapeuta – co to znaczy?

Psychoterapia indywidualna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, gdyż jest to forma pomocy w wielu trudnościach, które mogą dotknąć każdego z nas. Nie ulega wątpliwości, że w gabinecie psychoterapeutycznym możemy spotkać się ze zrozumieniem oraz ze wsparciem. Zanim jednak udamy się do gabinetu, warto poznać wskazania do psychoterapii. Ponadto, dobrze byłoby dowiedzieć się, jak przebiega psychoterapia. Dobrze jest także dowiedzieć się, kim jest właściwie certyfikowany psychoterapeuta. 

Kiedy warto udać się do psychoterapeuty?

Zanim zdecydujemy się na wizytę w gabinecie psychoterapeutycznym, warto uświadomić sobie, że psychoterapia jest tak naprawdę dla każdego. Nie ma problemu, który jest zbyt mało poważny, aby omówić go w procesie terapeutycznym. Wszystko, co sprawia nam trudność wymaga przepracowania. Nie ulega wątpliwości, że psychoterapeuci zajmują się w dużej mierze szeroko pojętymi zaburzeniami psychicznymi. Mowa tu między innymi o depresji, ale również o zaburzeniach lękowych czy zaburzeniach odżywiania. Doświadczony i wykwalifikowany psychoterapeuta pomoże również osobom, które chcą pokonać zaburzenia osobowości. Trzeba jednak pamiętać, że zaburzenia osobowości chorobą nie są. Dlatego właśnie, leczenie farmakologiczne w ich przypadku nie zawsze jest wskazane. Dzięki psychoterapii można również z powodzeniem uporać się z trudnościami adaptacyjnymi, a także z trudnościami w relacjach. Popularna jest także terapia par https://psychoterapeuta-gdynia.com.pl/terapia-par/. Bez względu na to, jaka jest trudność, z jaką się borykamy, psychoterapia jest naprawdę bardzo wskazana. Doświadczony specjalista pomoże nam z dystansem spojrzeć na nasze problemy i podpowie co zrobić, aby poprawić swoje samopoczucie. Nie należy jednak oczekiwać od specjalisty gotowych porad. Chodzi bowiem o to, aby pacjent decydował o sobie sam. Nie należy zapominać także o tym, że psychoterapia to proces. Poprawa samopoczucia wymaga więc cierpliwości, zarówno od psychoterapeuty, jak i od pacjenta. 

Jak przebiega psychoterapia?

Psychoterapia to proces, który wymaga zaangażowania od obydwu jego stron. Na pewno jednak, psychoterapeuta jako osoba odpowiednio wykształcona i doświadczona, powinien odpowiadać za przebieg psychoterapii. Należy także mieć świadomość tego, że psychoterapia może odbywać się w różnych nurtach. Mowa tu zarówno o nurcie psychodynamicznym, ale również o nurcie poznawczo-behawioralnym. Popularnością cieszy się również psychoterapia w nurcie integracyjnym czy w nurcie Gestalt. Należy dobrze zastanowić się nad tym, w jakim nurcie chcemy uczęszczać na sesje. Każda sesja psychoterapeutyczna powinna trwać tyle samo, czyli co do zasady 15 minut. Ponadto, psychoterapia powinna odbywać się zawsze w tym samym miejscu i o tej samej porze. Zazwyczaj psychoterapia odbywa się z częstotliwością raz w tygodniu. W niektórych przypadkach może się ona jednak odbywać dwa razy w tygodniu. Dotyczy to zwłaszcza psychoterapii w nurcie psychoanalitycznym i psychodynamicznym. Czas trwania procesu terapeutycznego uzależniony jest od problemów pacjenta, ale również od nurtu psychoterapeutycznego, w jakim on się odbywa. Nie ulega wątpliwości, że dobry psychoterapeuta to podstawa, aby móc cieszyć się efektywnością terapii. Nie należy jednak zapominać o tym, jak ważna jest cierpliwość oraz zaangażowanie. Rezultaty wynikające z psychoterapii nie mają szansy pojawić się od razu. Najczęściej ujrzymy je po dłuższym procesie psychoterapeutycznym. Nie należy także zapominać o tym, że dobry psychoterapeuta nie będzie przejawiał zachowania nieprofesjonalnego. Mowa tu na przykład o spotykaniu się ze swoim pacjentem poza gabinetem psychoterapeutycznym. Należałoby również mieć na uwadze to, że psychoterapeuta powinien zawrzeć z nami kontrakt psychoterapeutyczny. Jest to konieczne, aby można ustalić między innymi kwestie związane z płatnościami za sesje. 

Kim jest certyfikowany psychoterapeuta?

Konsultacja psychologiczna ( np. https://psychoterapeuta-gdynia.com.pl/terapia-indywidualna/ oraz konsultacja psychoterapeutyczna to niekoniecznie musi być to samo. Nie każdy psycholog jest bowiem psychoterapeutą. Podobnie, nie każdy psychoterapeuta jest psychologiem. Zazwyczaj jednak psychoterapeuci są również psychologami. Należałoby również zdawać sobie sprawę z tego, że psychoterapeuci mogą być certyfikowani lub nie. Warto zaznaczyć, że to, czy psychoterapeuta jest certyfikowany czy też nie, w żadnym razie nie przesądza o skuteczności procesu terapeutycznego. Kim jest jednak psychoterapeuta certyfikowany? To oczywiście nikt inny jak psychoterapeuta posiadający odpowiedni certyfikat. Jak zaś taki certyfikat uzyskać? Otóż należy przede wszystkim przejść gruntowne przeszkolenie w zawodzie psychoterapeuty. Zazwyczaj należy posiadać określoną ilość przepracowanych w gabinecie psychoterapeutycznym godzin. Ponadto, należałoby poddawać swoją pracę systematycznej superwizji. Warunki uzyskania certyfikatu mogą być różne w różnych szkołach psychoterapii. Zazwyczaj są one wydawane na określony czas, po którym należy postarać się o odnowienie certyfikatu. Na szczęście, nie należy spełniać jakichś szczególnych warunków, aby można było cieszyć się odnowieniem certyfikatu.

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.com.pl

 

About the author