Nagłe awarie samochodu podczas trasy może się przydarzyć nawet dla najbardziej doświadczonego kierowcy i zawsze wiąże się ze stresem. To zdarzenie sytuacyjne, które zależy od konkretnych okoliczności, ale także w mniejszym lub większym stopniu od błędów popełnianych przez kierowcę. Takie zdarzenie naraża bezpieczeństwo samego posiadacza samochodu, jak i innych osób na drodze. Zazwyczaj wiąże się także z dodatkowymi kosztami – naprawy pojazdu lub jego holowania https://www.readyrent.pl/wynajem-autolawet-szczecin.html. Warto jest przyjrzeć się dokładniej jak postępować w momencie awarii auta.
Czynności podejmowane w przypadku nagłej awarii samochodu
Gdy już nagle dojdzie do jakiegokolwiek uszkodzenia auta podczas dalszej lub bliższej trasy, obowiązkiem kierowcy jest takie działanie, które zapewni bezpieczeństwo zarówno osobie kierowcy, jak i innym uczestnikom drogowego ruchu. Po pierwsze więc należy zatrzymać pojazd jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, a jeżeli jest to możliwe – zjechać na pobocze bądź najbliżej zlokalizowany parking. Po drugie – poprzez włączenie światła awaryjnego należy zasygnalizować zatrzymanie samochodu. Trzecią sprawą jest ustawienie za samochodem ostrzegawczego trójkąta – w przypadku, gdy do awarii dojdzie na autostradzie trójkąt powinien być ustawiony 100 metrów od samochodu, natomiast w terenie niezabudowanym – 30 do 50 metrów, zaś w terenie zabudowanym w odległości maksymalnie jednego metra. Po przeprowadzeniu takich czynności kierowca – o ile posiada odpowiednie umiejętności i sprzęt – może sprawdzić sam co się stało z jego pojazdem. Jednak należy zachować maksymalną ostrożność, bo jeżeli np. przebicie opony to łatwy do ogarnięcia problem to inne usterki mogą wymagać pomocy specjalistów i interwencja osoby nie znającej się na rzeczy może jedynie przynieść więcej szkód niż pozytywów.
Jaki rodzaj pomocy drogowej wezwać?
Zaraz po dokonaniu wszelkich czynności zabezpieczających należy wezwać pomoc drogową. Do jej obowiązków należą kolejne kroki zabezpieczając – a więc ustawienie pachołków oraz oznaczenie ich autem z sygnalizacją świetlną. Pomoc tego rodzaju jest bezpłatna. W przypadku, gdy cała akcja dzieje się na autostradzie numer do pomocy drogowej znajduje się na bilecie otrzymanym na bramce wjazdowej. Kierowca może również skorzystać z budki z telefonem alarmowym, która znajduje się po obu stronach autostrady, co dwa kilometry.
Kiedy skorzystać z usług autolawety?
W przeważającej ilości awarii samochodów na drodze wezwanie autolawety jest koniecznością. Gdy jest się pewnym, że samochód nie da rady ruszyć z miejsca niezbędna jest pomoc drogowa. Czynności naprawcze oraz holownicze zabronione są na autostradach, gdzie stwarzają zbyt duże zagrożenie. Bardzo często kierowcy unikają wezwania autolawety, aby uniknąć kosztów z tym związanych. Niestety skorzystanie z autolawety najczęściej jest po prostu jedyną słuszną opcją, gdyż każde inne wyjście może sprawiać duże zagrożenie dla zdrowia oraz życia samego kierowcy oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Skorzystanie z wariantu autolawety jest najlepszą opcją zarówno jeżeli samochód zgaśnie całkowicie, jak i w momencie gdy da się prowadzić, jednak jest częściowo uszkodzone. Awarię musi obejrzeć profesjonalny mechanik i pomoc drogowa jest zobowiązana do przewiezienia auta do najbliższego bądź też wybranego przez kierowcę warsztatu.
Awaria auta a nieuczciwa pomoc drogowa
Awaria samochodu na drodze i usunięcie szkody obejmuje kilka etapów – odholowanie auta https://www.readyrent.pl, ocenę szkód, naprawę, wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych. Często kierowca chce wszystko zrobić jak najszybciej i nie zwraca uwagi na to, że może się natknąć na nieuczciwą pomoc drogową, która właśnie liczy na takiego rodzaju okazje. Może np. współpracować z warsztatem, w którym ceny są wyższe, a klient nie ma innego wyboru, gdyż kolejny znajduje się bardzo daleko. Może również przedstawić spory rachunek za holowanie, nawet w przypadku krótkiego odcinka. Aby temu zapobiec należy znaleźć kompleksową usługę, obejmującą całą procedurę od pierwszych czynności, aż po wszelkie formalne kwestie.
Ubezpieczenie a koszty naprawy
W praktyce likwidacji szkód zakłada się odszkodowanie za naprawę bezgotówkową bądź też w gotówce. Wycena gotówkowa niejednokrotnie bywa przez ubezpieczyciela zaniżana. Jest to niezgodne z wszelkiego rodzaju przepisami oraz zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego. Kompleksowa usługa likwidacji szkód polega na stałym kontakcie z ubezpieczycielem oraz nadzorze nad jego działaniami. Profesjonalny agent ubezpieczeniowy powinien działać zgodnie z interesem osoby poszkodowanej, w taki sposób, aby szkody były w pełni pokryte z OC. Nie każdy wie, że obecnie zarówno organizacja naprawy, jak i nadzór nad jej formalnymi etapami może się odbywać za pomocą tylko jednego podmiotu.
W momencie awarii na drodze nie należy panikować, jako że to jak się zachowamy wpływa również na innych uczestników drogowego ruchu i może wpływać na powstanie innego zagrożenia. W praktyce warto wiedzieć wcześniej co robić, aby otrzymać pomoc w sytuacji zagrożenia oraz uniknąć dodatkowych kosztów.