Gabinety medycyny estetycznej mają swoją siedzibę w każdym większym mieście w Polsce. Polki mają możliwość zadbania o swoją skórę dokładnie tak samo, jak ich równolatki zza granicy – zabiegi wykonywane przez polskich lekarzy są na najwyższym poziomie. Takie zabiegi, jak laseroterapia, fale RF czy ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym są doceniane przez coraz większą liczbę kobiet. Co stoi za rosnącą popularnością zabiegów medycyny estetycznej? Czy tego typu zabiegi są dobrym sposobem na zachowanie młodości skóry?
Zabiegi odmładzające święcą triumfy
Im więcej gabinetów medycyny estetycznej, tym większa konkurencja. Jak radzą sobie lekarze, którzy świadczą usługi odmładzające w dużych miastach? Okazuje się, że większość z nich kładzie ogromny nacisk na naukę i kursy doszkalające, które pozwalają lekarzowi podążać za nowinkami medycznymi i nie pozostawać w tyle. Szczególną popularnością cieszą się kursy zagraniczne oraz te organizowane przez dużych graczy na rynku medycznym. Lekarze mogą czerpać z wiedzy specjalistów z danej dziedziny, uczyć się o nowych produktach wprowadzanych na rynek i wprowadzać je do swojej oferty.
Bezpieczeństwo w klinika medycyny estetycznej
Zabiegi medycyny estetycznej, które możemy wykonać w przeciętnym gabinecie są obecnie tak zaawansowane, że nie musimy obawiać się powikłań czy nieprzyjemności związanych z gojeniem. Lekarz przekazuje pacjentowi, jaki jest przeciętny okres rekonwalescencji i jak dbać o cerę po wykonaniu zabiegu. Po każdym naruszeniu ciągłości skóry powinniśmy szczególną wagę przykładać do dbania o higienę oraz stosowania zalecanych przez lekarza kosmetyków. Nasze przestrzeganie zaleceń zminimalizuje ryzyko powikłań.
Sprawa jest bardziej skomplikowana, jeśli w celu wykonania zabiegi wybierzemy specjalistę bez wykształcenia medycznego (np. kosmetyczkę). W takim wypadku nie możemy mieć pewności, że taka osoba ma wiedzę konieczną podczas wykonywania zabiegów z naruszeniem ciągłości skóry. Należy pamiętać, że ostrzykiwanie twarzy (np. korzystanie z zabiegu toksyny botulinowej) musi być wykonywane przez osobę znającą anatomię twarzy, przebieg poszczególnych nerwów, ukrwienia. Mimo, że zabiegi wykonywane przez kosmetyczkę potrafią być nawet dwa razy tańsze, nie będą dawały stuprocentowej pewności co do jakości zabiegu.
Laser, fale RF, a może wypełniacze? Wybieraj mądrze
Zanim podejmiesz decyzję, która będzie miała wpływ na twoją cerę porozmawiaj z lekarzem o swoich oczekiwaniach. Powiedz mu o obawach, o dotychczasowym trybie życia, zwyczajach kosmetycznych. Z pewnością będziesz pytana o wykonywane w poprzednich latach zabiegi, stan zdrowia i przyjmowane leki. Pacjenci, którzy cierpią na niektóre schorzenia nie powinni wykonywać niektórych zabiegów – przykładem są alergicy, którzy mogą mieć reakcję uczuleniową w kontakcie z niektórymi substancjami stosowanymi w gabinecie. Dobrym pomysłem w takiej sytuacji będzie skorzystanie z zabiegów estetycznych, które są minimalnie inwazyjne.