Pęknięcia na piętach – jakich frezów użyć? Z problemem przesuszonych i pękających pięt, do gabinetów podologicznych zgłasza się wielu pacjentów. Dolegliwość ta jest bowiem nie tylko nieestetyczna, ale także uciążliwa i trudna do usunięcia na własną rękę. Specjalista podolog skutecznie pomoże pozbyć się problemu, przy użyciu odpowiednich narzędzi, akcesoriów oraz środków leczniczo-pielęgnacyjnych. W walce z suchymi i popękanymi piętami niezawodnym środkiem jest także frezarka oraz jej właściwie dopasowane końcówki.
Pękające pięty – przyczyny powstawania problemu
Problem pękających pięt pojawia się najczęściej wskutek długotrwałego tarcia lub ucisku. Skóra na piętach namnaża się w celu ochrony, co powoduje jej znaczne pogrubienie, a następnie wysychanie, twardnienie. Nadmiar naskórka na piętach szybko obumiera i wysycha do tego stopnia, że pojawiają się na nim charakterystyczne pęknięcia, które mogą powodować wyraźny dyskomfort, a nawet ból podczas chodzenia.
Bezpośrednią przyczyną problemu pękających pięt jest występowanie na ich skórze hiperkeratoz. Pośrednie przyczyny dolegliwości, prowadzące do namnażania się komórek naskórka, to między innymi stałe chodzenie w za małych lub źle dopasowanych butach, wielogodzinna praca, wymagająca pozostawania w pozycji stojącej, jak również zbyt intensywne i nieumiejętne ścieranie naskórka na piętach przy pomocy pumeksów. Na występowanie hiperkeratoz wpływ może mieć również tryb życia, dieta oraz masa ciała. Osoby z nadwagą oraz otyłe są narażone na ten problem znacznie bardziej niż osoby o prawidłowej masie ciała.
Pękające pięty – leczenie
Problem przesuszonych i pękających pięt to jeden z najczęstszych powodów, dla których pacjenci udają się po pomoc do specjalisty podologa. Bardzo ważne jest więc, aby w sposób profesjonalny i umiejętny rozpoznać problem, a następnie przeprowadzić jego leczenie. Terapię przesuszonych i pękających pięt należy rozpocząć jak najszybciej, kiedy tylko problem zostanie rozpoznany. Nie jest to bowiem jedynie kwestia estetyki i komfortu chodzenia, ale także bezpieczeństwa pacjenta; popękane pięty nierzadko stanowią także bramę organizmu dla różnego rodzaju infekcji wirusowych bądź grzybiczych.
Zobacz koniecznie:
Jak każde leczenie w gabinecie podologicznym, także i terapia pękających pięt, musi rozpocząć się od fachowego i szczegółowego wywiadu. Pozwoli on dokładnie poznać pacjenta, stopień zaawansowania problemu, jak również przyczyny jego występowania. Po rozmowie z pacjentem oraz sprawdzeniu stanu hiperkeratoz na piętach, podolog może zaplanować i rozpisać przebieg leczenia oraz przystąpić do właściwej terapii.
Pękające pięty – dobór frezów
W leczeniu problemu przesuszonych i pękających pięt podolog używa specjalnie dobranych środków leczniczo-pielęgnacyjnych, ale przede wszystkim profesjonalnej frezarki z właściwymi końcówkami i skalpela. Najpierw, przy użyciu skalpela, usuwany jest nadmiar zrogowaciałego, przesuszonego naskórka, następnie jego resztki niwelowane są przy pomocy frezarki. Aby zabieg mógł być przeprowadzony w sposób skuteczny i bezpieczny dla pacjenta, konieczne jest odpowiednie dopasowanie końcówek frezarki. Kluczowy jest tu zarówno wybór optymalnego kształtu oraz gradacji frezów, jak również materiału, z jakiego zostały wykonane.
Na rynku dostępne są frezy wykonane z węglika spiekanego, niezwykle twarde i odporne, a także frezy ze stali nierdzewnej – solidne i wytrzymałe – oraz frezy kamienne, naturalne oraz syntetyczne. Pierwsze z nich, frezy wykonane z węglika, to najlepszy wybór w przypadku ściągania twardych i trudnych do opracowywania paznokci żelowych czy hybrydowych, z kolei frezy kamienne to końcówki, które świetnie sprawdzają się przy opracowywaniu delikatnych paznokci. Frezy wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej to dobry wybór w przypadku zabiegów usuwania hiperkeratoz z powierzchni pięt.
Stalowe frezy dostępne są w dwóch wersjach, różniących się między sobą przede wszystkim budową. Są to frezy próżniowe oraz tak zwane różyczki. Odznaczają się wysoką odpornością i trwałością, a posługiwanie się nimi jest stosunkowo proste.
Przy usuwaniu szczególnie uciążliwych i grubych zrogowaceń powstałych na piętach, najlepiej sprawdzą się frezy diamentowe. Końcówki te wykonane są z wysokogatunkowej stali nierdzewnej, która dodatkowo pokryta jest opiłkami diamentowymi. Frezy te dostępne są w kilku różnych wersjach, zróżnicowanych pod kątem tak zwanego nasypu; są to końcówki o nasypie bardzo drobnym, drobnym, średnim, grubym oraz bardzo grubym. Dwa ostatnie, czyli frezy o największej gradacji, najlepiej radzą sobie z grubymi i trudnymi do usunięcia zrogowaceniami na piętach.
Frezy podologiczne – o czym jeszcze pamiętać?
Odpowiedni dobór końcówek frezarki do wykonywanych zabiegów jest niezwykle ważny dla właściwego ich przeprowadzenia. Kluczowe jest jednak również wybranie frezów o należytej klasie i jakości wykonania, produktów pochodzących od zaufanego i uznanego producenta. Tylko takie produkty i akcesoria podologiczne pozwolą bowiem na w pełni fachowe, skuteczne i bezpieczne dla pacjenta wykonywanie poszczególnych zabiegów.