Bramy garażowe – przegląd najważniejszych parametrów

Bramy garażowe są czymś, na zakup czego musi zdecydować się niemal każdy właściciel nowo powstałego budynku mieszkalnego. Nawet nie posiadając samochodu, w projekcie domu często umiejscawiamy garaż – czy to z myślą o przyszłości i ewentualnym posiadaniu tegoż pojazdu, czy też planując uczynienie z garażu miejsca wypoczynku, magazynu czy czegokolwiek innego. Choć wybór odpowiedniej bramy, która stanowi jedyną jego osłonę, powinno się rozpocząć od decyzji na temat jej rodzaju, równie ważne jest wiele innych jej parametrów, na kilku z których skupimy się w tym artykule.

Elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo użytkowania

Starając się odpowiedzieć na pytanie, który z elementów cechujących bramy garażowe jest najważniejszy dochodzi się do jednej konkluzji: każdy ten, który przyczynia się do bezpieczeństwa zarówno jej użytkowania, jak i samego jej posiadania. Najważniejsza tutaj wydaje się być odporność na włamanie, która w przypadku bram jest określana przez ich klasę (od RC1 do RC6, z tym pierwszym jako najsłabszym poziomem zabezpieczeń antywłamaniowych) http://www.nowakbramy.pl/gallery/bramy-przemyslowe/. Bezpieczeństwo to szereg rozwiązań mających na celu zapobieganie szkodom możliwym do wyrządzenia przez bramę. Do tych najczęściej implementowanych należą:

  • funkcja łagodnego zatrzymania – znana chociażby z szafek kuchennych i stworzona z myślą o drzwiach skrzydłowych, zapobiega trzaskaniu nimi, a zatem gwałtownemu uderzeniu nimi o posadzkę;
  • fotokomórka – ta wykrywa obecność ludzi przed bramą, zatrzymując zamykanie w sytuacji zbytniej ich bliskości;
  • automatyczne odłączenie – jeżeli brama napotka na dowolną przeszkodę, zatrzyma zamykanie się i cofnie się do pozycji otwartej;
  • blokada w przypadku awarii – jeżeli sprężyna bramy ulegnie awarii, brama automatycznie się zablokuje, nie opadając na ziemię.

Termoizolacyjność a bramy garażowe

Termoizolacyjność jest parametrem, na który największą uwagę zwrócą posiadacze ogrzewanych garaży. Za lwią jej część odpowiedzialna jest szczelność bramy garażowej, zarówno pod względem połączeń między kolejnymi jej segmentami, jak i między bramą a ościeżnicą. Dużo do powiedzenia ma tutaj również odpowiedni montaż – w przypadku, gdy drzwi będą zamontowane w choć trochę nieodpowiednim miejscu lub odrobinę krzywo, musimy liczyć się ze stratami w cieple.

Ocieplenie w bramach jest zwykle osiągane przez wypełnianie ich profili pianką poliuretanową – częstą praktyką jest również stosowanie wkładek ze styropianu, z których korzysta się również w przypadku bardziej tradycyjnych modeli bram. Oczywiście im grubsza ich warstwa, tym większa jest izolacyjność termiczna – pamiętajmy jednak, że ocieplenie zwiększa ciężar samej bramy, który może mieć niebagatelny wpływ na działanie automatyki (o której kilka słów powiemy poniżej).

Polskie prawo reguluje to, jaką termoizolacyjność może posiadać brama w budynku jednorodzinnym. Warunki te są wciąż zaostrzone, dlatego warto śledzić ich aktualny stan. Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami, współczynnik przenikania ciepła U (uznawany za parametrami termoizolacyjności) nie może przekraczać 1,5 W.

Polecamy także:

Automatyka do bram

W dzisiejszych czasach standardem stało się to, że bramy garażowe są wyposażone w napęd automatyczny. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające na ich otwieranie i zamykanie bez potrzeby opuszczania samochodu. Przydaje się to w przypadku, gdy się spieszymy, albo też gdy na zewnątrz panują warunki atmosferyczne nieprzychylne wychodzeniu. Sam napęd ma też wpływ na poziom bezpieczeństwa – wyposażoną w niego bramę znacznie trudniej jest podważyć, co utrudnia włamywaczom sforsowanie jej.

Wybór automatyki do bramy nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać i zakłada wzięcie pod uwagę takich aspektów, jak ciężar, konstrukcja i częstotliwość jej otwierania oraz zamykania, ale też dostępna pod sufitem przestrzeń. Napęd musi dysponować odpowiednią mocą, ale też sprostać zapotrzebowaniu na energię http://www.nowakbramy.pl/o-firmie/. Właśnie dlatego przy jego wyborze warto zdać się na profesjonalistę, który dobierze model odpowiedni naszym potrzebom, ale i bramie, na której zakup się zdecydowaliśmy.

Bramy garażowe a ich wygląd

Oczywiście jedną z rzeczy określających bramy garażowe jest ich wygląd. Choć jest on kwestią gustu, a dosłownie każdy rodzaj bramy występuje w różnych wersjach kolorystycznych, warto zadbać o jego spójność z elewacją całego budynku, ale i obecną w nim stolarką drzwiową i okienną. Wiele do powiedzenia ma tutaj również kolor pokrycia dachu, niejednokrotnie znajdującego się tuż nad garażem. Faktura bramy również ma znaczenie, ale także zależy od naszych indywidualnych preferencji.

Podsumowanie

Bramy garażowe na pozór wydają się być czymś prostym do wybrania – zwłaszcza, że same w sobie wyglądają dość niepozornie i prosto. Decydując się na ich zakup nie zwracajmy uwagi wyłącznie na ich rodzaj (choć ten jest i powinien być naszym punktem wyjściowym), ale też na wiele innych parametrów, które realnie wpłyną na proces ich użytkowania, czyniąc go nie tylko wygodniejszym, ale i bezpieczniejszym. Nie bagatelizujmy niczego – są one w końcu jednym z najważniejszych elementów budowy każdego domu.

About the author