Dlaczego ludzie popadają w alkoholizm?

Dlaczego ludzie popadają w alkoholizm?

Dlaczego ludzie popadają w alkoholizm? W trakcie życia na człowieka czyha wiele zagrożeń, a jednymi z nich są uzależnienia od substancji poprawiających nastrój. Mowa tu oczywiście o narkotykach i alkoholu, czy o pochodnych tzw. dopalaczach. Wszystkie te substancje spożywane w sposób regularny doprowadzają w konsekwencji do uzależnienia, a w wypadku alkoholu do zachorowania na chorobę alkoholową. Jak to się jednak dzieje, że pośród wielu ludzi spożywających alkohol jedni zostają alkoholikami, a inni nie? Jak długo trzeba pić, żeby zostać alkoholikiem i czy można tak spożywać alkohol, aby alkoholikiem nie zostać?

Podłoże zachorowań na chorobę alkoholową

Uważa się, że na drodze do alkoholizmu nie stoi w sensie stricte łatwość dostępu do alkoholu. Za zachorowalność na chorobę alkoholową odpowiadają cztery czynniki:

  • genetyka;
  • warunki środowiskowe;
  • warunki socjalne;
  • stan psychiczny spożywającego alkohol.

Genetyka

Uwarunkowania genetyczne mają bardzo duże znaczenie w odniesieniu do chorób. Pośród ludzi wielu jest niejako naznaczonych skazami genetycznymi, w związku z którymi są bardziej podatni na zachorowanie na różne choroby. Co istotne, uwarunkowania genetyczne mają wpływ zarówno na zachorowalność na choroby ciała, np. nowotwory, jak i na choroby umysłowe. Znamienne jest, że wielu alkoholików, także tych, którzy odbyli terapię alkoholową, ma lub miało w rodzinie osobę uzależnioną od alkoholu. Jednocześnie nie oznacza to wcale, że ktoś, kogo np. ojciec był alkoholikiem, również musi nim zostać i powinien całkowicie zrezygnować z alkoholu. Prawdą natomiast jest, że niestety taka osoba będzie na zachorowanie bardziej podatna.

Warunki środowiskowe

Dlaczego ludzie popadają w alkoholizm?
Dlaczego ludzie popadają w alkoholizm?

To, gdzie się urodziliśmy oraz to, w jakim środowisku byliśmy wychowywani i funkcjonujemy, również ma znaczenie. Niektórzy z badaczy twierdzą nawet, że to właśnie środowisko, z jakiego się wywodzimy, ma największy wpływ na nasze zachowania oraz przyzwyczajenia, w tym również względem alkoholu. Jeżeli w naszym otoczeniu wytworzony został kult alkoholu i jest on obecny we wszystkich aspektach życia danej społeczności (a szczególnie w domu rodzinnym), bardzo wysoce prawdopodobne jest to, że po ten alkohol również będziemy sięgać. Tutaj jednak również nie można stwierdzić kategorycznie, że każdy osobnik ze społeczności nadużywającej alkoholu będzie w przyszłości potrzebował leczenia uzależnienia od alkoholu. Na szczęście nie każdy z nas potrzebuje alkoholu do poprawienia nastroju, nie każdy uznaje, że bez alkoholu nie można porozmawiać, czy się bawić ani załatwić jakiejś sąsiedzkiej sprawy. Jednocześnie zauważalne jest, że w niektórych małych społecznościach jakiekolwiek spotkania towarzyskie bez alkoholu się nie odbywają.

Warunki socjalne

Paradoksalnie to nie szeroki dostęp do alkoholu powoduje najwięcej zachorowań na chorobę alkoholową. Znacznie więcej alkoholików wywodzi się z nizin społecznych, gdzie brakuje pieniędzy na podstawowe potrzeby. Bieda jest czynnikiem mającym ogromny wpływ na pobieranie destrukcyjnych zachowań. Bieda często powoduje poczucie beznadziejności, w której ludzie sięgają po różnorakie używki w celu zapomnienia o swojej sytuacji życiowej. Zapijanie biedy jest również jednym z najważniejszych czynników wysyłających ludzi na odwyk alkoholowy. Najgorsze w tym jednak jest to, że aby takiemu alkoholikowi pomóc, nie wystarczy wysłać go do ośrodka leczenia uzależnień od alkoholu https://prywatny-osrodek-uzaleznien.pl/, ale konieczna jest zmiana środowiska wraz ze znalezieniem pracy, aby do uzależnienia natychmiast nie powrócił.

Stan psychiczny spożywającego alkohol

Najczęściej na alkoholizm zapadają osoby o chwiejnym charakterze i pesymiści, chociaż nie jest to regułą. Na podatność na zachorowanie ma wpływ sytuacja życiowa, uczuciowa, czy brak umiejętności radzenia sobie z trudnościami. Samo picie alkoholu, tzw. rekreacyjne, nie wywołuje choroby alkoholowej, alkoholikiem zostaje się z powodu nadużywania alkoholu, a szczególnie do używania go jako lekarstwa na różne sytuacje życiowe. Wypijający drinka po pracy może się od tego uzależnić, ale jest to mało prawdopodobne w wypadku, kiedy będzie wracał po pracy do domu z innymi myślami, a nie myśląc właśnie o czekającym go drinku. Natomiast momenty w życiu określane jako niepowodzenia albo trudności, a zapijane alkoholem zamiast rozwiązywania ich, kończą się terapią przeciwalkoholową bardzo często.

Jakie zachowania mogą skutkować alkoholizmem?

Pijąc alkohol w bardzo małych ilościach i sporadycznie przy naprawdę wyjątkowych okazjach, na alkoholizm raczej nie zachorujemy. Natomiast zdarza się podczas takich okazji wypić za dużo alkoholu i ważne jest, aby na drugi dzień pozwolić sobie na pełne spektrum negatywnych odczuć z tym związanych. Można wziąć tabletkę na ból głowy, ale nie można leczyć kaca alkoholem. To właśnie używanie tzw. klina jest prostą drogą do ośrodka odwykowego dla alkoholików. Drugim ważnym czynnikiem jest picie w samotności. Jeżeli już więc mamy ochotę na piwo, to poszukajmy również towarzystwa. Nie należy także zapijać życiowych problemów. Jeżeli mamy problem, a w życiu każdego człowieka jest ich wiele, najpierw należy ten problem rozwiązać na sucho.

About the author