Ile kosztują balustrady kute

Ile kosztują balustrady kute

Balustrady to nieodłączny element każdych schodów, balkonów czy tarasów, które oprócz swojej praktycznej funkcji zabezpieczającej, stanowią również element ozdobny. Popularne balustrady kute są klasycznym i najchętniej wybieranym elementem wyposażenia w takich przypadkach – ile kosztuje balustrada kuta, i od czego zależy jej cena?

Materiały i obróbka mechaniczna balustrad – wpływ na cenę

Ile kosztują balustrady kuteIlość możliwości wyboru co do balustrad może przyprawiać o zawrót głowy – na obecnym rynku oferowane są różne wzory i materiały z których wykonywane są balustrady, dzięki czemu praktycznie każdy klient znajdzie coś dla siebie. Najczęściej spotykane są balustrady zdobione florystycznymi wzorami, wiele osób decyduje się również na klasyczne, które pasują praktycznie do każdej elewacji. Wiele zależy jednak od osobistych preferencji i potrzeb klienta, dlatego też różnorodność balustrad na rynku nie jest nietypowym zjawiskiem. Balustrada kuta  i jej ostateczny koszt zależy od wielu czynników – pierwszym zdecydowanie jest materiał z jakiego jest wykonana. Wysokiej jakości stal czy metal wymaga specjalnej obróbki, i zajmuje więcej czasu kowalowi przy wyrabianiu. Jednocześnie taki materiał jest sporo droższy od innych, dostępnych na przykład w popularnych sklepach budowlanych, gdzie można zakupić gotowe przęsła do montażu. Obróbka techniczna i mechaniczna materiałów balustrad to zadanie kowala, który przy użyciu specjalistycznych maszyn i technik dokonuje wycięć, wygładzenia oraz nadania ostatecznego kształtu prętom. Dodatkowo należy podkreślić, że im więcej ozdobnych wzorów, tym praca się wydłuża, a to wpływa również na cenę jaką poniesie klient. Balustrada kuta na schody zewnętrzne to piękna ozdoba i funkcjonalny element, jednak nie warto oszczędzać na materiałach i ostatecznym jej wyglądzie, ponieważ słabsza jakość wykonania spowoduje konieczność jej wymiany po kilku latach. Taka inwestycja jest warta każdej złotówki, szczególnie jeżeli zależy nam na wysokiej jakości i trwałości zakupionego produktu.

Ilość zdobień – im więcej tym drożej?

W Internecie można znaleźć mnóstwo ofert na portalach ogłoszeniowych które umieszczają przedsiębiorcy z branży balustrad i wykończeni ogrodzeniowych. Średnia cena na jaką można się natknąć to około 250 zł do 400 zł za metr balustrady. Oczywiście wiele zależy od ostatecznych ustaleń z klientem, który może mieć różne potrzeby i wizję swojej nowej balustrady – przedsiębiorca przedstawia wówczas możliwe wzory z których klient może wybrać swój wymarzony, wprowadzając również indywidualne modyfikacje. Zdobienia jakie królują to zdecydowanie te florystyczne, które prezentują się najbardziej klasycznie, i jednocześnie najlepiej pasują do różnych rodzajów elewacji. Dopasowanie balustrady do rodzaju schodów jak i wystroju otoczenia jest podstawową kwestią – muszą one również spełniać pewne wymogi pod względem wymiarów. Wysokość jaka najczęściej jest wybierana to 90 cm – dzięki temu prócz swoich wizualnych zalet, balustrada jest również praktyczna. Jeżeli podobają nam się zdobienia, to balustrady wewnętrzne kute z pewnością spełnią swoje zadanie i łatwo je będzie dopasować do aranżacji wnętrz. Podkreślić należy jednak, że dobór balustrad zewnętrznych jest zdecydowanie łatwiejszy, niż w przypadku tych, które umieszczone będą np. na schodach w domu, głównie przez wzgląd na to, że aranżacja wnętrza domu jest u większości ludzi bardziej przytulna, a kute balustrady ciężko jest dopasować wizualnie do takich wnętrz. Niemniej jednak decydując się na takie rozwiązanie, i posiadając określony budżet trzeba pamiętać, że ilość zdobień i ich skomplikowane ułożenie wpływa rosnąco na cenę usługi, głównie ze względu na ilość pracy oraz precyzję, jaką musi wykazać się kowal. Zdobienia są piękne, jednak kosztują sporo – jeżeli taki koncept pasuje do

Czy warto oszczędzać na balustradach?

Ozdobne elementy które pełnią również praktyczną funkcję powinny być dobierane świadomie, jako że nie należą one do najtańszych zakupów. Dlatego też warto wybierać sprawdzone firmy, które zajmują się wykonywaniem balustrad najwyższej jakości, jednocześnie pełniąc rolę doradczą dla klientów. Znalezienie takich firm nie powinno być problemem, szczególnie że w Internecie znaleźć można liczne ogłoszenia wraz z podaną wyceną np. za metr. Indywidualna wycena po kontakcie z przedsiębiorcą pozwoli ocenić, która oferta będzie najkorzystniejsza dla naszej kieszeni. Przygotować się należy jednak na koszt około 250-400 zł za metr balustrady, a w zależności od tego, jak długie są schody lub jaka jest powierzchnia tarasu który chcemy ogrodzić balustradą może to być łączny koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dodatkowe koszty jakie ponosi klient to również zdobienia – im bardziej skomplikowane i złożone, tym więcej pracy wkłada w ich wykonanie kowal, a to przekłada się na ostateczny koszt. Balustrady to jednak inwestycja na której nie należy oszczędzać ani szukać ofert o niższych kosztach – im lepszej jakości materiały, tym lepsza ich wydajność i trwałość na lata!

About the author