Jak dobrać komputer do gier?

XXI wiek jest szczególnym okresem, w którym to formy spędzania wolnego czasu nieco się zmieniają. Coraz to więcej można usłyszeć na temat gier komputerowych, które są lubiane głównie wśród młodzieży. Jednakże dzisiejsze tytuły stwarzają wymóg posiadania wydajnego komputera, który zapewni przyjemność i komfort płynący z rozgrywki.
Na jakie więc aspekty należy zwrócić uwagę przy doborze komputera do gier?

Podzespoły

Zdecydowanie jednym z najważniejszych elementów, o którym warto wspomnieć są podzespoły jakie odnajdziemy wewnątrz urządzenia. To one determinują wydajność, a co za tym idzie moc obliczeniową sprzętu, która zaś pozwala na płynne uruchomienie gier.

Procesor

Pierwszym, a zarazem podstawowym komponentem jest procesor, który stanowi serce i rdzeń całego układu. Jego rolą jest wykonywanie wszelkiej maści operacji, co bezpośrednio ma związek z grami.
W kwestii doboru procesora należy mieć na uwadze przede wszystkim ilość dostępnych rdzeni oraz ich taktowanie. Absolutne minimum na dziś dzień stanowią cztery fizyczne rdzenie, które taktowane są zegarem o wartościach rzędu 3-4 GHz. Jednakże to nie jedyne aspekty, na które trzeba spojrzeć.
Warto wybierać nowsze modele procesorów ponieważ to właśnie w nich producent uwzględnił innowacyjne technologie, które poprawiają wydajność. Wiodącymi markami na rynku procesorów są przede wszystkim Intel oraz AMD. To, z której grupy CPU dobierzemy jest już zależne głównie od budżetu, którym dysponujemy. Nie oznacza to jednak, że procesory od AMD są gorsze mimo swojej niższej ceny. Na wyższą cenę modeli od Intela wpływa między innymi ich dobrze rozwinięty marketing oraz popularność. Nie mniej obie grupy procesorów zdecydowanie będą trafnym wyborem.

Karta graficzna

Komputer dla graczy powinien również posiadać wydajną kartę graficzną, której rolą jest przede wszystkim generowanie obrazu. Jest to niezbędny element, przy którym także należy dokładnie się zastanowić. Podobnie jak w przypadku procesorów, tak i tu ma miejsce pojedynek pomiędzy dwoma markami- Nvidia oraz AMD. I tutaj ma miejsce podobna sytuacja- obaj producenci zdecydowanie są godni polecenia, a to z której grupy dobierzemy komponent jest już kwestią indywidualnych preferencji. Jednakże przy wyborze karty graficznej warto dobierać modele posiadające dużą ilość pamięci wideo. Dla bardziej wymagających gier niezbędne są co najmniej 4 GB, a bardzo bezpieczną wartością, która na pewno będzie potrzebna w przyszłości jest 6 bądź 8 GB.

Pamięć operacyjna RAM

Następnym podzespołem dość często bagatelizowanym przez niedoświadczone osoby jest pamięć operacyjna RAM. Jej zadaniem jest głównie przechowywanie aktualnie wykorzystywanych programów- także i gier oraz samego systemu operacyjnego. Zbyt mała ilość tejże pamięci może więc spowodować drastyczne spadki wydajności co w przypadku komputera dla gracza wydaje się czymś problematycznym. Absolutne minimum stanowi 8 GB pamięci, jednak warto zaopatrzyć się w dodatkową kość podnoszącą to ilość do 16 GB. Ważny jest także zastosowany typ pamięci. Najnowsze z nich czyli DDR4 sprawują się najlepiej pod kątem wydajności i osiągów. Są przy tym znacznie droższe niż kości DDR3, które w dalszym ciągu sprawują się po prostu poprawnie. Warto więc szukać tych droższych modeli, w których taktowanie będzie wartością 2666 MHz bądź 3000 MHz. Dla kości typu DDR4 najniższymi taktowaniami są wartości 2400 MHz, które wbrew pozorom nie są takie złe i są w stanie poradzić sobie z bardziej wymagającymi grami.

Zasilacz

Na tym podzespole nie warto oszczędzać- mowa tu oczywiście o zasilaczu, którego rolą jest dostarczenie odpowiednich pokładów energii do pozostałych komponentów. Przy wyborze warto wybierać mocniejsze modele od sprawdzonych producentów, których produkty cieszą się powszechnym uznaniem. Zakup taniego i niesprawdzonego zasilacza może mieć opłakane skutki.

Dysk

Ostatnim już podzespołem jest dysk twardy. To właśnie na nim przechowywane są wszelkie pliki. Z racji tego, że dyski HDD są tanim zakupem to warto zaopatrzyć się w taki o większej pojemności. Tutaj należy celować przynajmniej w 1 TB. Pozwala to pomieścić wiele gier, aplikacji i innych plików użytkowych. Będąc przy temacie dysków, świetnym dodatkiem okazuje się szybki dysk SSD, który znacznie usprawnia wczytywanie systemu operacyjnego czy gier, które na nim są zainstalowane. Dyski SSD są jednak dużo droższe, dlatego należy je mieć na uwadze jako dodatek. Sprawdzają się tu głównie pojemności 120 GB bądź 240 GB.

Polecamy szczególnie:

Podsumowanie

Reasumując, zakup komputera dla gracza jest sporym wydatkiem, dlatego należy dokładnie go przemyśleć. To jak dobry sprzęt dostaniemy zależy przede wszystkim od budżetu jakim dysponujemy. Nie mniej w każdym przypadku należy mieć na uwadze wyżej wymienione komponenty, bez których gry nie będą działać płynnie. Główną rolę odgrywa tu przede wszystkim procesor, karta graficzna oraz pamięć RAM. Nie mniej nie należy rezygnować z dobrej jakości pozostałych elementów.

About the author