Zastosowanie dronów w ochronie

Zastosowanie dronów w ochronie: drony cieszą się coraz większą popularnością. Nie jest to jednak nic zaskakującego, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak wiele zalet tego rozwiązania możemy wyróżnić. Okazuje się, że niewielkich rozmiarów statki bezzałogowe z powodzeniem mogą być również stosowane w ochronie. Wiele osób nie docenia jednak możliwości tak zaawansowanego sprzętu pod względem technologicznym.

W jaki sposób drony mogą zostać zastosowane w ochronie? Na jakie aspekty powinniśmy zwrócić uwagę w sposób szczególny? Z jakimi ograniczeniami należy się liczyć? Odpowiedzi na te pytania znaleźć możemy w poniższym artykule, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników w tym zakresie.

Możliwość patroli z dużej wysokości

Zastosowanie dronów w ochronie
Zastosowanie dronów w ochronie

Jednym z zastosowań dronów jest patrol z powietrza. Jeśli do statku bezzałogowego zamontujemy kamerę, wówczas jesteśmy w stanie szybciej i dokładniej monitorować stosunkowo duży obszar. Takiego efektu nie jesteśmy w stanie uzyskać, jeśli zdecydowalibyśmy się na obsadzenie pracownika. Wysokiej jakości kamera termowizyjna jest w stanie skutecznie wykryć intruza, który mógłby niepostrzeżenie zakraść się, jeśli teren byłby patrolowany przez zwykłego pracownika ochrony, co jest jak najbardziej zrozumiałe. Co ciekawe, popularny jest również patrol wirtualny, który polega na zdalnym połączeniu się z obiektem za pomocą kamer, które umieszcza się w strategicznych miejscach. Jednak dron jest w stanie skontrolować właściwie każdą lokalizację, co sprawia, że jest chętniej wybierany. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że statki bezzałogowe mogą mieć zamontowany głośnik, który pozwala na komunikację zdalną. Co więcej, wezwie on intruza do opuszczenia terenu, który jest chroniony. Obrazy otrzymane z kamery zostaną przesłane do stacji monitorowania – wówczas zostaną one przeanalizowane. Jeśli procedura bezpieczeństwa zostanie naruszona, wówczas pracownik natychmiast podejmuje odpowiednie działania.

Monitorowanie miejsc, które są trudno dostępne

Niektóre lokalizacje skonstruowane są w taki sposób, że monitoring za pośrednictwem stacjonarnych kamer nie jest możliwy. W takich sytuacjach drony uznawane są niemalże za niezastąpione. Co godne podkreślenia, umożliwiają one stosunkowo szybką diagnozę, jeśli doszłoby do jakiejś awarii na danym terenie. Wszelkie zdarzenia, które mogą być potencjalnie niebezpieczne, będą widoczne na obrazie, który uzyskiwany jest za pośrednictwem specjalistycznej kamery termowizyjnej. Warto mieć świadomość tego, że monitorowanie trudno dostępnego terenu za pomocą statków bezzałogowych ma również charakter prewencyjny. Jest to rozwiązanie, które powszechnie uznawane jest za skuteczniejsze, aniżeli tradycyjne kamery stacjonarne.

Możliwość weryfikacji alarmu

Za pomocą dronów możliwe jest również zweryfikowanie zasadności danego alarmu. Kamera na statku bezzałogowym jest w stanie błyskawicznie sprawdzić czy zdarzenie alarmowe jest uzasadnione. Jeśli rzeczywiście dojdzie do sytuacji, w której intruz wtargnął do chronionej strefy, wówczas operator danego drona jest w stanie śledzić jego ewentualną drogę. Dodatkowo możliwe jest niemalże natychmiastowe zawiadomienie centrali- podejmowane są wówczas działania, które mają na celu zmaksymalizowanie bezpieczeństwa danego terenu, a także osób, które się na nim znajdują. Jak można zatem wywnioskować, możliwość weryfikacji alarmu za pośrednictwem dronów jest czymś bardzo użytecznym.

Sprawdź koniecznie:

Kontrola ilościowego stanu towaru

Niekiedy drony umożliwiają również kontrolę ilościowego stanu towaru. Jak to jest jednak możliwe? Otóż wyposażając tego typu urządzenia w specjalistyczną kamerę jesteśmy w stanie wykonać lot kontrolny, który będzie miał miejsce nad obiektem, który składuje towar. Niemalże natychmiastowo dokonywane są pomiary tego towaru- dają one obraz ilościowego stanu w porównaniu ze stanem z dnia wcześniejszego. Pamiętajmy o tym, że część towarów nie jest składowanych na zamkniętym terenie. Doskonałym przykładem jest chociażby węgiel i stal. Te surowce mineralne stanowią potencjalny i kuszący łup dla grup przestępczych, które w sposób nielegalny chciałyby się wzbogacić.

Ograniczenia związane z wykorzystaniem dronów w ochronie

Zastosowanie dronów w ochronie jest stosunkowo szerokie. Należy w tym miejscu mieć jednak świadomość, że istnieją pewne ograniczenia tych urządzeń, które sprawiają, że mogą one być nieco mniej przydatne. Przede wszystkim nie możemy zapominać, że średni czas lotu drona wynosi 20-30 minut. W niektórych przypadkach znacznie ogranicza to możliwości. Nie zmienia to jednak faktu, że utrudnienie to jest chwilowe. Dodatkowo nowoczesne modele wydłużają długość lotu nawet do godziny. Coraz powszechniejsze są także modele charakteryzujące się silnikiem spalinowym lub hybrydowym. Niestety ich koszt jest stosunkowo wysoki- nie każda firma może pozwolić sobie na ich zakup. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że w niektórych sytuacjach drony nie przemieszczają się lecz znajdują się w jednej pozycji przez długi okres czasu, Możliwe jest wówczas podłączenie urządzenia do stałego zasilania.

About the author