Rynek dysków SSD z roku na rok zyskuje na wartości. Wynika to w dużej mierze z dynamicznego postępu technologicznego. Firmy zajmujące się produkcją dysków SSD https://vobis.pl/komputery/dyski-twarde/dyski-ssd https://vobis.pl/komputery/dyski-twarde/dyski-ssdstopniowo usprawniają swoje produkty pod kątem prędkości przesyłu danych. Rośnie także zapotrzebowanie na pojemne nośniki danych, które umożliwiają bardzo szybkie wczytywanie i zapisywanie danych. Na rynku pojawiają się coraz efektywniej działające dyski SSD i tym samym spada cena podstawowych modeli. Jest to dobra wiadomość dla osób, które pragną znacząco usprawnić swój komputer. W przeszłości zbyt wysokie ceny napędów półprzewodnikowych odstraszały od ich zakupu klientów dysponujących ograniczonym budżetem. Jednakże ogromny wybór dostępnych modeli sprawia, że wybór odpowiedniego produktu jest niełatwym zadaniem. Nie obejdziemy się bez specjalistycznej wiedzy lub pomocy profesjonalisty.
Najszybsze dyski SSD dla osób, dla których cena nie gra roli
Jeśli nie musimy zmieścić się w określonym budżecie i pragniemy zakupić najwydajniejszy dostępny dysk SSD, warto bliżej przyjrzeć się modelowi SSD 905P produkowanemu przez Intela. W przeciwieństwie do większości napędów półprzewodnikowych nie wykorzystują tradycyjnej technologii NAND. Zbudowane zostały w oparciu o nowoczesną technologię 3D Xpoint stworzoną w ramach współpracy firm Intel i Micron. Dzięki temu dyski SSD Optane 905P znacząco odstają od swojej konkurencji. Wartość TBW (zapisane terabajty) w przypadku tego modelu wynosi 8,750. Jest to jeden z najważniejszych parametrów określających wytrzymałość dysku SSD. Jest on ściśle związany z gwarancją udzielaną przez producenta urządzenia. Wyznacza ilość danych, które można zapisać na konkretnym nośniku, do momentu utraty gwarancji. Dla porównania większość dysków SSD wykorzystujących technologię NAND posiada wartość 200 TBW. Jest to wynik ponad 40-razy gorszy niż w przypadku napędu Optane 905P. Jednakże przyjdzie nam sporo zapłacić za przywilej korzystania z takiej prędkości. Za wersję z pojemnością 480 GB przyjdzie nam zapłacić około 3 tys. złotych. Natomiast dysk SSD 1,5 TB kosztuje ponad 11 tys. złotych, jeśli posiada on wszystkie dodatkowe opcje. Oznacza to, że jego zakup stanowi o wiele kosztowniejszą inwestycję niż w przypadku dysków NVMe. W obu przypadkach, zalety tak szybkich napędów będą najbardziej oczywiste dla osób, które regularnie muszą przesyłać naprawdę ogromne ilości danych. Co więcej, model Optane 905P wykorzystuje protokół NVMe do komunikowania się z komputerem, więc konieczne jest spełnienie kilku dodatkowych warunków, aby móc zainstalować na nim nasz system.
Nieco tańsza alternatywa dla dysków SSD Optane 905P
Chodzi mianowicie o mniejszy dysk SSD Optane 900P. Nadal jest efektywniejszy niż tradycyjne napędy półprzewodnikowe, chociaż różnica jest niewielka. Mowa oczywiście o modelach o mniejszej pojemności 280 GB i 480 GB. Mimo wszystko produkty z tej serii pozostają o wiele droższe niż większość napędów NVMe. Jeszcze tańszą alternatywą jest Intel SSD 800P, który nie tylko oferuje bardzo szybko dostęp swobodny do zapisanych na nim plików. Jest także wyjątkowo wytrzymały w porównaniu do innych dysków w tej samej klasie cenowej. Są to jednak jego jedyny zalety. Do zakupu zniechęcają bardzo niskie pojemności — 58 GB oraz 118 GB — w połączeniu z bardzo wysokimi cenami. Najlepiej rozejrzeć się za innymi dyskami SSD. Najnowsze procesory AMD z serii Ryzen 300 oferują wsparcie dla technologii PCIe 4.0. Na rynku pojawia się coraz więcej dysków SSD wykorzystujących tę technologię. Z pewnością jest to ciekawa opcja dla osób pragnących kupić najnowocześniejsze dostępne napędy SSD.
Najlepsze dyski SSD NVMe
Dla osób ceniących sobie wydajność optymalnym wyborem w roku 2020 będą Seagate FireCuda 510 albo Samsung 970 Pro. Są to obecnie jedne z najszybszych dysków SSD, które można kupić. Jednakże większość osób powinna ograniczyć się do SN550 NVMe SSD wyprodukowanego przez Western Digital Blue. Nie jest może najsprawniejszym czy też najszybszym z dostępnego na rynku modeli. Ale jego główną zaletą jest fakt, że kosztuje o wiele mniej od wspomnianych wcześniej alternatyw. Za model o pojemności 250 GB zapłacimy jedynie około 270 złotych. Z kolei 400 zł i 600 złotych przyjdzie nam zapłacić odpowiednio za dysk SSD 500 GB oraz 1 TB. Jest to wyjątkowo niska cena, jeśli chodzi o modele NVMe. WD Blue SN550 jest o wiele szybszy o pozostałych dysków SSD w tym przedziale cenowym. Co więcej, nie odstaje drastycznie od wymienionych wcześniej droższych modeli firmy Samsung i Seagate. Fakt, że firma Western Digital Blue (WD) jest marką znaną z niezawodności swoich produktów, stanowi kolejny powód, dla którego warto kupić ten dysk SSD. Najlepszym na to dowodem jest pięcioletni okres gwarancji. Osoby wymagające odrobinę bardziej sprawnego urządzenia, ciekawą alternatywą są dyski SSD Addlink S70 NVMe. Chociaż firma Addlink nie jest równie znana co WD, również oferuje pięcioletnią gwarancję. Trzeba się jednak przygotować na większą cenę. Tym samym taki zakup nie koniecznie jest rozsądną decyzją.