Mieszkania nad morzem sposobem na kryzys?

Mieszkania nad morzem sposobem na kryzys?

Inwestorzy coraz częściej poszukują alternatywnych produktów, w których mogliby ulokować swoje oszczędności. Niektórzy z nich kupują kryptowaluty, inni wolą inwestować w nieruchomości. Dużą popularnością cieszą się w szczególności nieruchomości położone nad morzem. Wielu inwestorów twierdzi, że są one doskonałym sposobem na przetrwanie lekkiego kryzysu na rynkach inwestycyjnych. Czy rzeczywiście tak jest? Odpowiadamy.

Lokaty nie, mieszkania tak

Na początku zastanówmy się, dlaczego obecnie mieszkania cieszą się tak dużą popularnością wśród inwestorów? Otóż inne produkty inwestycyjne po prostu przestały im się opłacać. Niemalże zerowe stopy procentowe nie zachęcają do zakładania lokat. Klientów w bankach jest tak niewielu, że niektóre z nich wycofują lokaty ze swojej oferty produktowej. Inwestowanie w akcje czy obligacje jest stosunkowo ryzykowne, szczególnie w czasach nadciągającego kryzysu finansowego. Dlatego też doskonałą alternatywą inwestycyjną od lat pozostają nieruchomości. Popyt na mieszkania nie maleje, a stale rośnie. Powodem takie stanu rzeczy są przede wszystkim zmiany społeczne, jakich doświadczamy już od kilkunastu lat. Niegdyś bowiem mieszkanie z rodzicami czy dziadkami było na porządku dziennym. Rzadko kto mógł pozwolić sobie na zakup czy nawet wynajem nieruchomości. Mieszkanie z rodziną było nie tylko praktyczne, ale i wygodne. Dziś jednak ten stan rzeczy całkowicie się zmienił. Młodzi ludzie dążą do tego, aby mieszkać osobno. Nie jest dla nich aż tak ważne, czy będzie to mieszkanie wynajmowane, czy własnościowe. Priorytetem jest dla nich wyprowadzka z rodzinnego domu. To zaś daje duże możliwości inwestorom, którzy kupują mieszkania w celu ich dalszej odsprzedaży bądź wynajmowania. Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, nieruchomości pozostają dochodowym produktem inwestycyjnym. W pierwszym przypadku nakłady inwestycyjne zwracają się niemal od razu przy sprzedaży. W drugim zaś na zwrot musimy nieco poczekać, traktując inwestycję jako długoterminową.

Czym kuszą nieruchomości nadmorskie?

Mieszkania położone nad morzem mają jeszcze jedną, ogromną zaletę. Możemy bowiem potraktować je jako inwestycję długoterminową na wynajem krótkoterminowy. Co to oznacza? Mieszkanie będziemy wynajmować turystom, którzy w sezonie bardzo chętnie przyjeżdżają nad morze. Poza sezonem możemy zaś wynajmować je osobom, które na stałe chcą zamieszkać w danym mieście. Mogą być to studenci, pracownicy czy rodziny z dziećmi. W praktyce mamy bardzo dużo możliwości, niemniej jednak musimy pamiętać o jednej rzeczy. Mieszkanie musi być zlokalizowane w większym mieście, w którym chce zamieszkać więcej osób. Jeśli zdecydujemy się na miejscowość typowo turystyczną, to wynajem długoterminowy może okazać się kłopotliwy pod kątem znalezienia lokatorów.

Okres zwrotu inwestycji

Jak zostało wspomniane wyżej, okres zwrotu nakładów inwestycyjnych jest różny w zależności od tego, co zrobimy z zakupioną nieruchomością. Znalezienie nowego nabywcy mieszkania zwykle trwa około roku. Nieco mniej czasu zabierze nam to, jeśli kupimy mieszkanie od dewelopera, czyli z rynku pierwotnego. Takie nieruchomości cieszą się obecnie dużą popularnością, jednak nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup w danym momencie. Nie jest tajemnicą, że mieszkania z rynku pierwotnego rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Jeśli w danym momencie nie mamy na przykład zdolności kredytowej, to mieszkania prosto od dewelopera nie kupimy. Niemniej jednak jeśli ktoś zdecyduje się takie mieszkanie sprzedać, to z pewnością szybko znajdzie nabywcę. Nieco trudniej będzie nam w przypadku mieszkań z rynku wtórnych. Tych jest przecież w miejscowościach nadmorskich całkiem sporo. Musimy liczyć się z tym, że znalezienie nabywcy zajmie nam minimum rok. Okres zwrotu inwestycji w przypadku mieszkań nad morzem na wynajem jest znacznie dłuższy. Średnio wynosi on minimum 10 lat. Wszystko zależy jednak od tego, na jaki wynajem się zdecydujemy i czy będzie on miał charakter ciągły. Im wyższe ceny zaproponujemy, tym szybciej zwróci nam się inwestycja. Musimy jednak uważać, gdyż w przypadku wyższych cen możemy mieć problem ze znalezieniem lokatorów.

Zobacz również:

 

Czy to się opłaca?

Doświadczeni inwestorzy nie zadają sobie już pytania, czy kupno mieszkania nad morzem https://www.czarnykot.com.pl/mieszkanie-nad-morzem-kupic-czy-wynajac/ się opłaca. Oni po prostu inwestują, aby pomnażać kapitał. Oczywiście aby kupić nieruchomość nad morzem, musimy posiadać go całkiem sporo. Gdańsk czy Gdynia to jedne z najdroższych miast w Polsce. Opłacalność inwestycji jest jednak wysoka, w porównaniu do innych produktów, jakie obecnie mamy do wyboru. Co więcej, inwestowanie w nieruchomości jest stosunkowo pewne – nie musimy obawiać się, że ceny na rynku drastycznie spadną. Przetrwały one nawet czasy pandemii, dlatego nawet w przypadku kryzysu z pewnością pozostaną dosyć wysokie. Pamiętajmy, że inwestowanie w nieruchomości nadmorskie daje nam szereg możliwości odnośnie ich wykorzystania do zarabiania. Jeśli więc tylko możemy pozwolić sobie na tego rodzaju inwestycję (pod kątem finansowym i organizacyjnym), nie zastanawiajmy się!

About the author