Czym należy się sugerować przy wyborze warsztatu samochodowego?

Czym należy się sugerować przy wyborze warsztatu samochodowego? Warto mieć świadomość, że obecnie wybór warsztatu samochodowego jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy bowiem wiedzą jakie kwestie powinno się uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Czym zatem należy się sugerować przy wyborze warsztatu samochodowego?

Ustalanie zakresu naprawy w warsztacie samochodowym

 

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zadzwonienie do danego warsztatu samochodowego, a następnie bardzo dokładne opisanie co dzieje się z pojazdem. Godny uwagi jest fakt, że mechanika samochodowego zupełnie nie powinien interesować obecny stan pojazdu, a także jakie naprawy zostały wcześniej wykonane. Warto wiedzieć, że wspomniany wywiad może potrwać nawet kilka minut. Na jego podstawie fachowiec będzie mógł postawić odpowiednią diagnozę. Zalecane jest również uzyskanie informacji jaki może być spodziewany koszt naprawy. Oczywiście mechanik może podać orientacyjną cenę. Warto wiedzieć, że w przypadku, gdy dany warsztat samochodowy będzie specjalizował się w pojazdach danego koncernu, ostateczna cena będzie uzależniona od kosztów określonych części do samochodów. Nie zawsze jest możliwe ustalenie dokładnych kosztów na samej rozmowie. 

Oddanie samochodu do mechanika

Bardzo często kierowcy nie wiedzą w jaki sposób można dokładnie sprawdzić czy dany warsztat samochodowy https://readyauto.pl/oferta/stacja-diagnostyczna-szczecin/ wykazuje się profesjonalizmem. Świetnym sposobem jest zorientowanie się czy sporządzany jest protokół zdania pojazdu. Oczywiście nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o zabezpieczenie kierowcy, ale również serwisu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że we wspomnianym protokole zostają spisane przez mechaników praktycznie wszystkie usterki, a także stan licznika, który jak wiadomo ma bardzo istotne znaczenie. Godny uwagi jest fakt, że klient ma możliwość dochodzenia się swoich praw dzięki sporządzonemu protokołowi w przypadku gdyby okazało się, że mechanicy danego warsztatu samochodowego uszkodzili niektóre części do aut. Należy również wiedzieć, że przy oddawaniu uszkodzonego pojazdu do serwisu, ustalany jest bardzo szczegółowy zakres napraw. 

Wygląd serwisów samochodowych

 

Możliwe jest ocenienie profesjonalizmu danego warsztatu samochodowego bazując na jego wyglądzie. Potencjalny klient nie powinien oczywiście oczekiwać nowoczesnego budynku, w którym zawsze jest sterylnie czysto. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że mechanicy samochodowi praktycznie każdego dnia naprawiają nie tylko i wyłącznie brudne, ale również pełne smaru części. Oznacza to tym samym, że utrzymanie porządku w takim miejscu jest niezwykle trudnym zadaniem. Na co więc zwrócić uwagę? 

W jaki sposób rozłożone są narzędzia (czy leżą gdzie popadnie, czy ułożone są w specjalnych, funkcjonalnych skrzynkach), czy na ziemi nie leżą śmieci, po których od razu widać, że są sprzątane od miesięcy. I co najważniejsze – zobacz, czy mechanicy nakładają folie na fotele oraz na kierownicę – w innym wypadku najpewniej dojdzie do wybrudzenia Twojej tapicerki, a wypranie jej ze smaru może być niemożliwym zadaniem.

Przebieg naprawy auta w warsztacie

 

części do aut koreańskich
części do aut koreańskich

Można zaobserwować, że znaczna większość kierowców obawia się, że w momencie odbioru pojazdu dowiedzą się od mechaników samochodowych, że bez ich wiedzy wymieniono ponad połowę części. Z kolei ostateczny koszt rachunku wzrósł kilka razy w stosunku do wersji pierwotnej. Koniecznie należy zaznaczyć, że praktycznie w żadnym profesjonalnym warsztacie samochodowym wspomniana sytuacja nie może mieć miejsca. Warto również wiedzieć, że profesjonalni mechanicy zawsze wcześniej wykonują telefon do swojego klienta, a następnie w przypadku jego zgody rozszerzą zakres naprawy samochodu. Oczywiście pracownik warsztatu samochodowego poinformuje o ile dokładnie wzrośnie cena. Godny uwagi jest również fakt, że mechanicy w trakcie odbioru gotowego auta bardzo często decydują się pokazać także starsze wyeksploatowane części. Jest to oczywiście potwierdzenie dla klienta, że faktycznie wymagały one wymiany. Świetnym rozwiązaniem jest także poproszenie o dokładne wytłumaczenie, jakie prace zostały oficjalnie wykonane w danym samochodzie. Można także zapytać mechaników jakie części zamontowali. Z kolei w sytuacji, gdy zostały wymienione także oleje czy płyny, można bez żadnego problemu poprosić o zwrócenie opakowań, które nie zostały do końca wykorzystane. Wybór odpowiedniego warsztatu samochodowego jest zatem zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Nie wystarczy tylko i wyłącznie oddać pojazd do serwisu. Oczywiście może zdarzyć się, że dana osoba trafi na bardzo uczciwego mechanika, nie jest jednak rekomendowane ryzykowanie. Znacznie lepszą opcją będzie zastosowanie się do wszystkich wymienionych wcześniej wskazówek jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji. Warto również domagać się od serwisu udzielenie wszystkich koniecznych informacji. Kierowca, który płaci za naprawę swojego auta powinien oczekiwać, że samochód, którym wyjedzie z warsztatu będzie nie tylko w pełni sprawny, ale również w 100% gotowy do podróży. 

About the author