Kierowcy bez względu na ilość kilometrów do pokonania nie wyobrażają sobie braku radia samochodowego w swoim aucie. Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele modeli odbiorników radiowych z różnymi funkcjami, walorami wizualnymi i w różnych cenach. Niektóre nowoczesne radia samochodowe nie wymagają nawet manualnej obsługi podczas użytkowania, kierowca nie musi odrywać wzroku od drogi, do zarządzania tym urządzeniem, wystarczy sterowanie głosem. Właściciel auta ma możliwość korzystania z innowacyjnych systemów slotów, co pozwala mu na użycie dowolnego nośnika danych. Jednak wiele osób interesuje, jaka była historia radia samochodowego?
Historia radia samochodowego do 1949 roku
Historia radia samochodowego sięga 1922 roku, kiedy przemysłowiec samochodowy Henry Ford wpadł na pomysł zainstalowania radia w jednym ze swoich samochodów. Już w 1927 roku Chevrolet oferował radia, jako standardowe wyposażenie wszystkich modeli seryjnych. W tamtych czasach audycje radiowe odbywały się na falach średnich i długich. A ponieważ technologia nie była wtedy tak doskonała, jak jest teraz, takie radio samochodowe mogłoby z łatwością osiągnąć jedną trzecią ceny całego samochodu. Na początku lat trzydziestych pojawił się pierwszy pilot do radia zamontowany na kierownicy. Mniej więcej w tym samym czasie niemieckie firmy wspólnie opracowały radio lampowe, które za pomocą elastycznych drążków można było włączać i sterować bezpośrednio z kierownicy. Ale to legendarne radio miało jedną istotną wadę, potrzebowało własnego akumulatora, ponieważ nie zostało zaprojektowane w znanym dziś formacie 12 V, ale na zasadzie urządzeń stacjonarnych. Wkrótce, bo w 1935 roku, po raz kolejny niemiecka firma zaprezentowała pierwszy odbiornik radiowy kompatybilny z akumulatorem samochodowym. Do 1949 roku technika ta poczyniła taki postęp, że radio samochodowe było po raz pierwszy zintegrowane z deską rozdzielczą samochodu, eliminując tym samym potrzebę stosowania elastycznych prętów.
Jakie postępy w radiach samochodowych ujawniono od 1953 roku do dziś?
Rok 1953 upłynął pod znakiem pojawienia się pierwszych urządzeń, które były w stanie odebrać sygnał w nowym paśmie VHF. Ponadto to właśnie w tych urządzeniach najpierw przetestowano system automatycznego wyszukiwania stacji radiowych. W tym samym czasie następowała stopniowa wymiana lamp elektronicznych w radiach na tranzystory, dzięki czemu urządzenia techniczne stały się znacznie bardziej kompaktowe. I wreszcie w 1961 roku pojawiły się pierwsze radia samochodowe, działające w całości na tranzystorach. W kolejnych latach rozwój i postęp stawały się coraz szybsze. Pojawiły się pierwsze magnetofony samochodowe. A potem po raz pierwszy opracowano system, dzięki któremu radio zaczęło samodzielnie rozpoznawać komunikaty drogowe. Minęło bardzo mało czasu i opracowano sterowane mikroprocesorem.To był początek ery komputerów w przemyśle radiowym. Rzeczywiście, dzisiejsze radia samochodowe bardziej przypominają uniwersalne stacje multimedialne. Mogą nagrywać i zapisywać komunikaty drogowe, odtwarzać muzykę w formacie MP3, odtwarzać płyty CD i DVD, mają wbudowane systemy nawigacji, zapewniają przenośne radio, a nawet pomagają w parkowaniu. Obecnie rynek sprzętu elektronicznego oferuje setki modeli odbiorników radiowych kilkudziesięciu producentów. Jak dobrać odpowiednie radio samochodowe?
Radio samochodowe – jakie cechy należy uwzględnić?
Radia samochodowe powstają w różnych rozmiarach: 1 DIN lub 2 DIN – to określenie pochodzi Niemiec i odnosi się do rozmiaru wnęki, która przeznaczona jest to zainstalowania radia samochodowego.1 DIN to następujące wymiary: 180 mm x 50 mm, natomiast 2 DIN to rozmiar: 180 mm x 100 mm. Wielu producentów samochodów projektuje wnęki o takich rozmiarach, że można wybrać radio w dowolnym rozmiarze, potrzebna jest jedynie odpowiednia ramka montażowa. Jedną z najważniejszych funkcji w odbiornikach radiowych jest ich moc wyjściowa, określana w watach, uwzględniając liczbę głośników. Od tego parametru zależy głośność odtwarzania, pamiętając, moc głośników musi być trochę wyższa niż moc radia. Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru radia samochodowego to metody odtwarzania. Odchodzi się już od korzystania z kaset, teraz królują CD lub DVD. Są modele, które umożliwiają odtwarzanie ścieżki dźwiękowej z tabletu bądź telefonu i w tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na obsługę Bluetooth i oczywiście wyjścia takie jak: AUX lub USB. Innowacyjna technologia Bluetooth to podłączenie zestawu głośnomówiącego, jest to bardzo wygodna funkcja zbiegająca się z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego w temacie rozmów przez telefon podczas prowadzenia auta. Funkcjonalnym rozwiązaniem, jakie może posiadać odbiornik jest: radio data system, dający użytkownikowi możliwość wyświetlania na wyświetlaczu informacji tekstowych. Ponadto każdy kierowca może dostroić częstotliwości radia. Posiadając dobry sprzęt warto zapoznać się z korzystaniem z formatów plików obsługiwanych przez określone radio samochodowe.